تاریخ انتشار خبر: ۲ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۱:۱۱:۳۲
کد مطلب : 55662
سرویس بین الملل :

از منافقین تا داعش،رویای آمریکا برای تحقق ارتش برون مرزی

عصر آبادان:جهت گیری سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا در قبال سوریه نشان می دهد که این کشور تمایل دارد تا یک ارتش برون مرزی گسترده برای حمله به سوریه بوجود بیاورد و چنین ارتشی در حال حاضر تحت عنوان “دولت اسلامی” در عراق و ترکیه در حال ایجاد است.

   

به گزارش عصر آبادان به نقل از رهیاب، جهت گیری  سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا در قبال سوریه نشان می دهد که این کشور تمایل دارد تا یک ارتش برون مرزی  گسترده برای حمله به سوریه بوجود بیاورد  و چنین ارتشی در حال حاضر تحت عنوان “دولت اسلامی” در عراق و ترکیه در حال ایجاد است.

اندیشکده  بروکینگز   یکی از سه اتاق فکر سیاست خارجی آمریکاست و سیاستهای این کشور در عراق و ایران را طراحی می کند. این موسسه در طرح پیشنهادی خود علیه ایران تحت عنوان جنگ مخفی   مسلح ساختن و پشتیبانی از گروههای تروریستی بویژه گروه مجاهدین خلق (منافقین) را در دستور کار قرار داده بود ، گروهکی که ضمن به قتل رساندن گروهی از  آمریکاییها تعداد بی شمار دیگری از شهروندان بی گناه ایرانی را در طول چند دهه به قتل رساند.

کنت پولاک جزو افرادی بود که امضایش زیر طرحهای پیشنهادی این موسسه علیه ایران به چشم می خورد. پولاک اکنون نیز و در کنار تلاش برای براندازی نظام در سوریه  و به انزوا کشیدن و نابودی ایران طرح دیگری پیشنهاد داده  که شامل ایجاد یک ارتش کامل خارج از سوریه بود که به تدریج  وارد سوریه شده و آن کشور را اشغال کند.

پولاک در گزارشی تحت عنوان ” چرایی و چگونگی ایجاد یک ارتش مناسب معارض در سوریه ”  گروهک دولت اسلامی یا همان داعش را  محرک  خوبی برای دخالت نظامی امریکا در سوریه می داند.

وی در مقدمه طرح خود  تلاش می کند به خوانندگان اطمینان دهد که هدف از تشکیل یک ” ارتش مخالف سوری”  دور کردن  تندروها می باشد؛  این طرح همانند آنچه امریکا در عراق انجام داد ” موفقیت آمیز ” خواهد بود:

“بهتر است که این ارتش حداقل در ابتدا  در داخل خاک سوریه شکل نگیرد.این طرح  به زمان و مکان برای آموزش و سازماندهی این افراد نیاز دارد و در این زمان فشارها روی نظام سوریه نباید کاهش یابد. گرچه برای این کار یکی از کشورهای همسایه سوریه مانند اردن که مدتهاست به زمین تمرین امریکا تبدیل شده و یا ترکیه بسیار مناسب است اما پیشنهاد عربستان سعودی برای آموزش ۱۰۰۰۰ مخالف سوری یکی از شیوه های منطقی و محتمل است. این ارتش باید کاملا مسلح و آموزش دیده باشد  و نه تنها سلاح سبک انها باید یکسان باشد بلکه حتی سلاحهای سنگینی مانند تانک،نفربر زرهی،توپخانه و موشکهای زمین به هوا باید در اختیار آنها قرار بگیرد تا بتوان آن را یک ارتش معادل ارتش کنونی سوریه قلمداد کرد.”

واضح است که این طرح نه تنها الان در حال اجراست  بلکه مقیاس آن بسیار گسترده تر از آن چیزی است کهوی تصور می کرد. تنها تفاوت وضعیت کنونی با پیشنهاد پولاک این است که در این ارتش خبری از متخصصین و افراد سکولار و معتدل نیست بلکه این ارتش تماما از تندروها تشکیل شده است.گرچه طرح وی دقیقا عملی نشد اما بهانه خوبی به دست داد تا آمریکا هزینه بیشتری صرف جنگی کند که به نیابت از دیگران علیه سوریه و ایران به راه انداخته است. این هزینه ها برای تامین سلاح گروههای مسلح در خاک سوریه صرف می شوند که با قرار گرفتن انها در دست افراد نالایق و فاسد می توان گفت که سلاحها مستقیم برای داعش ارسال شده اند و بدین ترتیب داعش همان ارتش رویایی  مورد نظر آمریکاست.

گروهک تروریستی داعش اکنون انواع سلاحهای سنگین را در اختیار دارد. این سلاحهای آمریکایی یا از گروههای مسلح دیگر به دست آنها رسیده و یا اینکه از ذخایر ارتش عراق بوده است. ارتشی که طبق ادعای پولاک توسط آمریکا به نحو مناسبی آموزش دید!

جولان دادن این ارتش متشکل از مزدوران که توسط امریکا و به کمک عربستان و قطر و اردن و ترکیه آموزش دیده است تایید کننده گزارشهای مکرر روزنامه هایی مانند نیویورک تایمز و واشنگتن پست است که از هزینه های میلیاردی آمریکا برای پشتیبانی از مسلحان سخن می گفتند. این روزنامه ها اکنون با نگرانی از حجم ذخایر و تنوع اسلحه های سنگین ان سخن می گویند.

در این شرایط  آمریکا از یک طرف تلاش می کند تا از زیر مسئولیت ایجاد این گروهک تروریستی شانه خالی کند و از طرف دیگر  یک سری حملات بی فایده و مضحک در خاک عراق و سوریه تدارک ببیند و آنها را با تبلیغات بزرگنمایی کند. این در حالیست که  بغداد و دمشق و تهران درگیر یک جنگ واقعی و تمام عیار علیه داعش هستند . همچنین ایالات متحده تلاش می کند  تا جایی که می تواند داعش را نگاه دارد  تا خود را بعنوان تنها کشوری که علیه ان می جنگد نشان دهد و در عین حال با حملات خود زیرساختها و مواضع دفاعی سوریه را نیز نابود می سازد.

می توان گفت که خاورمیانه اکنون شاهد رقابت تنگاتنگی بین ایران،سوریه و عراق از یک طرف و  آمریکا از طرف دیگر است که اولی درصدد نابود کردن داعش است و دومی تلاش می کند تا قبل از نابود شدن حتمی دست ساخته اش  نظام بشار اسد را سرنگون کند.

تونی کارتلوسی / نئو ژورنال