تاریخ انتشار خبر: ۱ , آذر, ۱۳۹۳ | ۰۲:۱۰:۵۴
کد مطلب : 55390
امام جمعه آبادان:

از نظر آمریکا ، توافق خوب ، برجای ماندن اساس تحریم ها است / توافق شود یا نشود ، رهبری و ملت ، پیروز مذاکرات هستند

عصر آبادان: امام جمعه آبادان گفت:توافق خوب از نظر آمریکا دارای چند ویژگی است از جمله اینکه نباید اساس تحریم های ضد ایرانی به هم ریخته شود.

abadan-salat-jome-aban93 (9)

به گزارش عصر آبادان ، حجت الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه آبادان در خطبه های نماز جمعه این هفته با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران و اروپا اظهار داشت: بعضی ها اینگونه به جامعه القاء می کنند که اگر مشکل ما با آمریکا حل شود مشکلات اقتصادی کشور هم برطرف می شود. حال اینکه باید این سوال را پرسید اگر اینگونه است پس چرا کشورهایی که پایگاه آمریکا هستند و یا خود آمریکا که با تحریمی روبرو نیست ، امروز با بحران اقتصادی مواجه اند؟

وی افزود: برخی از نیروهای داخلی به بیگانگان و به خصوص به آمریکا حسن ظن دارند حال اینکه طی سال های متمادی از ۱۳۳۲ تا کنون هیچ عملی که نشان دهنده ی حسن نیت این دولت نسبت به ایران باشد را ندیدیم.

خطیب جمعه آبادان با اشاره به روند مذاکرات ایران و اروپا  خاطرنشان کرد: توافق خوب از نظر آمریکا دارای چند ویژگی است از جمله اینکه نباید اساس تحریم های ضد ایرانی به هم ریخته شود و به همین خاطر سعی می کنند تعلیق ۳۰ ساله را به جای تحریم ها ، بر علیه کشورمان منظور کنند. این یعنی اینکه اگر ایران زمانی حرفی بزند و ادعایی بکند مجددا از ابزار تحریم برای کنترل جمهوری اسلامی استفاده کنند.

ابراهیمی گفت: دومین ویژگی توافق خوب از نظر امریکایی ها ، توقف تولید سوخت هسته ای در نیروگاه ها و مراکز علمی کشور است. این کار را به شکلی صورت می دهند که به تدریج طی سی سال کشور از علم هسته ای فاصله بگیرد و هیچ دانشمند ایرانی در این حوزه پرورش نیابد.

امام جمعه آبادان همچنین به خواسته های ملت ایران از تیم مذاکره کننده اشاره و تصریح کرد: از سوی دیگر ، مذاکره کننده گان ایرانی هم باید حول محور یک توافق خوب گام بردارند. توافق خوب برای نظام جمهوری اسلامی نیز خصوصیت هایی دارد از جمله اینکه تمامی تحریم ها اعم از تحریم های سازمان ملل، کنگره آمریکا،دولت آمریکا و اتحادیه اروپا که ظالمانه بر علیه ایران وضع شده اند برداشته شوند.

این استاد حوزه ودانشگاه یادآور شد: دیگر اینکه فرمولی تدوین شود که از این پس آمریکا و اروپا هر روز به بهانه های واهی ، نتوانند ما را متهم و تحریم کنند. چرا که ما بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب به هیچ وجه به دولت امریکا اعتماد نداریم.

وی ادامه داد: ضمن اینکه پیشرفت های علمی و هسته ای جوانان این انقلاب نباید تحت فشار و زورگویی و نظارت سختگیرانه آمریکا و اروپا ، نادیده گرفته شود. اگر نظارت های بیش از اندازه دشمنان را بپذیریم ، امنیت سیاسی،نظامی و اقتصادی کشور بی ثبات خواهد شد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی آبادان خاطرنشان کرد: با این حال همه باید بدانیم این مذاکرات هر دستاوردی داشته باشد چه اینکه تیم مذاکره کننده بر خطوط قرمز خود بماند و ایستادگی کنند و توافق حاصل شود یا نشود، اولین پیروز این میدان ، رهبر معظم انقلاب هستند که با تدبیرو راهنمایی ایشان و حمایت هایی که از تیم مذاکره کننده داشتند این همصدایی و عزم عمومی حاصل شد.

حجت الاسلام ابراهیمی گفت: دومین پیروز این عرصه مردم هستند.مردمی که علیرغم همه تحریم ها و سختی ها اما پشت نظام و دولت شان ایستادند.این پیروزی به یک جریان ، حزب و گروه خاص تعلق ندارد کما اینکه اگر توافقی حاصل نشد هیچ کس حق ندارد حزب ، گروه و جریان خاصی را تحقیر و متهم کند. حسن این مذاکره این بود که فضایی به وجود آمد تا مردم دنیا به حقانیت نظام جهموری اسلامی و ماهیت درونی کشورهایی که بر سر راه پیشرفت ملت ایران فقط مانع تراشی می کنند ، پی ببرند.

وی در پایان یادآور شد: تیم مذاکره کننده ایرانی هم بحمدالله با یک منطق قوی توانستند در برابر آنهایی که منطقی ندارند و زور می گویند و با غوغا سالاری در سطح رسانه ها ، ایران اسلامی را به ساخت بمب هسته ای متهم کردند، مذاکره کنند و دنیا را در معرض یک قضاوت صحیح قرار داده و حقوق حقه ملت ایران را به همگان نشان دهند.