تاریخ انتشار خبر: ۱۸ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۱۰:۵۵:۲۷
کد مطلب : 94296
تقاقض گویی از شعار تا عمل؛

از وعده فراموش شده حل مشکلات کشور در ۱۰۰ روز تا واگذاری حل مشکل آب خوردن مردم به مذاکرات هسته ای!

انتقاد به این نگاه رئیس جمهور برای حل مشکلات کشور به صورت وسیع تری توسط بسیاری از کارشناسان مطرح شده به گونه ای که آن ها نیز همانند وزیر اقتصاد این چنین نگاهی را غلط می دانند.

به گزارش عصر آبادان  به نقل از مرصاد، حسن روحانی رئیس دولت تدبیر و امید قبل از روی کار آمدن، به منظور جلب اعتماد و کسب آرای مردمی موضوعی را مطرح کرد که می توانست در آن برهه از زمان توجهات را به خود جلب کند.

 

رئیس دولت تدبیر و امید با استفاده از شعار انتخاباتی “حل مشکلات کشور در ۱۰۰  روز” توانست نظر جمعی از رای دهندگان را به خود جلب کند و با یک آرای لب مرزی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود.

 

روحانی در آن زمان گفته بود: در برنامه مدون من علاوه بر راه حل های برای رفع این مشکلات؛ راه حلهای کوتاه مدتی یک ماه و ۱۰۰ روزه برای حل مشکلات ومعضلات اقتصادی، اجتماعی و سیاست داخلی و خارجی پیش بینی شده است که ما می توانیم در یک فرصت کوتاه شاهد تحول اقتصادی باشیم.

 

اما آنچه که دولت تدبیر و امید پس از روی کار آمدن به اجرا در آورده است کمترین شباهتی به شعارهای انتخاباتی قبل از انتخابات هم ندارد.

 

بدون شک مشکلات کشور در شرایطی که سوء مدیریت ها در برخی از حوزه های مدیریتی سایه انداخته است، کاری آسان نیست اما اظهار نظرهای شخص رئیس جمهور در خصوص این مشکلات و حل آن ها از طریق مذاکرات هسته ای! آدرس غلطی است که بارها و بارها به آن تاکید کرده است.

 

 

 

روحانی که روز گذشته در مراسم هفته محیط زیست سخن گفته است،  اشاره‌ای به تحریم‌ها داشت و آن را ظلمی بزرگ بر ملت ایران دانست و تأکید کرد: اینکه می‌گوئیم تحریم ظالمانه از بین برود برخی چشم خود را بی‌خود نچرخانند، تحریم ها باید از بین بروند تا سرمایه گذار به کشور بیاید و باید سرمایه گذاری انجام شود از مشکل آب خوردن مردم تا مشکلات مالی و بانکی مردم حل شود.

 

این سخنان روحانی و گره زدن حل مشکلات کشور به رفع تحریم ها در حالی مطرح می شود که این نگاه حتی در داخل کابینه او نیز با انتقاداتی روبروست.

 

طیب نیا وزیر اقتصاد دولت تدبیر و امید با ساده انگارانه خواندن این دیدگاه که شرایط اقتصادی امروز، به کل زاییده تحریم است، گفت: اگرچه شرایط اخیر کشور ارتباط نزدیکی با موضوع تحریم‌ها داشت، اما ساده انگارانه است فکر کنیم که با حذف تحریم ها، همه مشکلات ما حل می‌شود. مشکلاتی که طی چند سال اخیر به شدت با آن دست به گریبانیم  و در گذشته هم کم و بیش با آن مواجه بودیم، سه دلیل عمده دارد: ساختار اقتصادی نامتعادلی که از سال‌های قبل از انقلاب به ارث رسیده؛ تداوم وابستگی اقتصاد به نفت  در سال‌های پس از انقلاب و سیاست‌های اقتصادی نادرستی که طی سال‌های گذشته اعمال شد، شرایط را وخیم تر کرد .

 

طیب نیا افزود: تحریم‌ها در شرایطی اعمال شد که دولت در اوج وابستگی به نفت قرار داشت. بنابراین اگرچه با حذف تحریم ها شرایط مناسب تری برای اقتصاد ما فراهم می شود، اما این به آن معنا نیست که ما از وضعیت رکودی و تورمی که سال‌های طولانی و به صورت مزمن با ما همراه بوده است،  رهایی پیدا خواهیم کرد.

 

 

انتقاد به این نگاه رئیس جمهور به صورت وسیع تری توسط بسیاری از کارشناسان مطرح شده به گونه ای که آن ها نیز همانند وزیر اقتصاد این چنین نگاهی را غلط می دانند.

 

احمد پورفلاح، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران  می‌گوید: لغو تحریم‌ها برای بهتر شدن شرایط تولید، می‌تواند تا حدودی تاثیرگذار باشد، اما بهبود اوضاع تولید، نیازمند تغییر نگاه دولت، بخش خصوصی و تمامی قوا به بخش تولید کشور است. اما در شرایط خوشبینانه می‌توان گفت که لغو تحریم‌ها ۳۰ درصد در اقتصاد ایران تاثیرگذار خواهد بود.

وی افزود: نباید این تصور را داشت که بلافاصله بعد از لغو تحریم‌ها، تمامی مشکلات اقتصادی ایران حل می‌شود، این در حالی است که مشکلات عمده تولید ایران از جمله تولید ناخالص ملی، اشتغال، تسهیلات بانکی، سودهای بالای بانک و نیز عدم حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در اقتصاد ایران باید همزمان با برداشته شدن تحریم‌‌ها، حل و فصل شود.

انتهای پیام