تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , فروردین, ۱۳۹۳ | ۱۰:۱۷:۲۹
کد مطلب : 25111
فرمانده سپاه خوزستان:

استان خوزستان سوغات شاخصی ندارد/بازارچه های زیارتگاه های دفاع مقدس با مدیریت شهرداری ها راه اندازی شود

سردار شاهوارپور اظهار داشت:پیشنهاد بنده تاکید بر خرید زائر و مسافر از استان خوزستان است این مطالبه ای است که همیشه وجود داشته است البته بازارهای ما بازارهای مورد اطمینانی نیستند و به ما ایراد می گیرند که بازارهای شما گران می فروشند این مسئله باید دقت شود و بر فروش بازارها نظارت شود.

سردار شاهوارپور فرمانده سپاه خوزستان در  همایش تجلیل از خادمین راهیان نور و فعالان خدمات سفرهای نوروزی اظهار داشت:حرکت راهیان نور در ابتدا با حرکت مردم شروع شد یعنی هیچ دستگاهی متولی این حرکت نبود یک حرکت خودجوشی که با خانواده شهدا و رزمندگان دفاع مقدس جانبازان و علاقه مندان به تجدید میثاق با شهادتگاه دوران دفاع مقدس داشته باشند شروع شد.

وی ادامه داد:تازه این حرکت شروع شده بود که در ۱۲ فروردین سال ۷۸ مقام معظم رهبری بی اطلاع  به شلمچه تشریف آوردند و در حالی که صدمتر آنطرف تر سرباز عراق روی برج دیده بانی قود حضرت آقا در جمع حدود ۲ هزارنفر صحبت مختصری داشتند و امروز شاهدیم یک آمار بسیار بالا با اشتیاق و خودجوش در طول سال هایی که گذشت هر سال استقبال بیشتری مواجه شد و در حال توسعه می باشد.

سردار شاهوارپور تصریح کرد:در سال گذشته راهیان نور سه بخش بود یکی راهیان دانش آموزی که با همت عزیزان ما در راهیان نور در مجموعه بسیج و آموزش پرورش از مهرماه این حرکت شروع شد و جمعیتی بیش از ۵۰۰ هزارنفر به طرف خوزستان راهی شدند و بدون هیچ گونه حادثه ایی در سال ۹۲ به اتمام رسید.

وی ادامه داد:در مرحله دوم راهیان نور دانشجویی را با یک آمار ۵۰۰ هزار نفره داشتیم که به صورت کاروانی از کل کشور به خوزستان آمدند و علاوه بر میزبانی از این تعداد خود استان خوزستان ۱۲ هزار دانشجو به مناطق عملیاتی اعزام کرد.

فرمانده سپاه خوزستان گفت:در بخش راهیان نور عمومی بخشی مربوط به سپاه و بسیج  و بخشی مربوط به ارتش بود میزبانی در زیارتگاه ها بسیار مهم بود چرا که زائر می خواهد بیایید اینجا یک برداشتی کند و با شهدا ارتباط روحی برقرار کند.

وی افزود:استان ها شبی ۱۰۰ هزارنفر برای اسکان در استان خوزستان پیش بینی کرده بودند و خود سپاه استان به صورت متفرقه بیش از ۲ میلیون ۵۰۰هزارنفر اسکان داده ایم.

سردار شاهوارپور تصریح کرد:یک برنامه رزمایش و کار نمایشی برای راهیان نور داشتیم که یک داستانی از اتفاقاتی که در یکی  از مناطق عملیاتی پیش آمده بود را به صورت نمایشی در چهار نقطه اردوگاهی هر شب انجام می دادیم.

وی ادامه داد:برنامه تربیت راویان برای زیارتگاه ها را به صورت مفصل داشتیم تا راوی ها بتوانند به صورت مستند جنگ را برای مردم روایت کنند و ۴۴۵ نفر از راویان ما در مناطق روایتگری کردند نه اینکه هرکس بیایید به زعم خودش وبرداشت های شخصی خود را بگوید .

فرمانده سپاه خوزستان گفت:در بحث خادمین جوانان دانشگاهی و طلبه که مشتاق  خدمت به زائرین شهدا بودند و ۲۳هزارنفر خادم در زیارتگاه ها به زائرین خدمت کرده اند فقط در شلمچه روزی سه ونیم تن تخلیه زباله داشتیم بدون اینکه شهرداری آنجا باشد توسط همین عزیزان خادم انجام شده است

وی تصریح کرد: پیشنهاد بنده تاکید بر خرید زائر و مسافر از استان خوزستان است این مطالبه ای است که همیشه وجود داشته است البته بازارهای ما بازارهای مورد اطمینانی نیستند و به ما ایراد می گیرند که بازارهای شما گران می فروشند این مسئله باید دقت شود و بر فروش بازارها نظارت شود.

شاهوارپور افزود:موضوع دیگر تاسیس بازارچه هایی است که زائرین بتوانند سوغات خوزستان از آن تهیه کنند البته هنوز مشخص نیست که بالاخره سوغات خوزستان چیست؟مثلا زائرین در آبادان و خرمشهر دوست دارند تولیدات خرما به آنها ارئه شود و امسال یک اقداماتی در این زمینه صورت گرفت.

فرمانده سپاه حضرت ولی عصر(عج) اضافه کرد: تولیدات سوغاتی ما باید توسعه پیدا کند وقتی می روید اصفهان می گویند گز اصفهان وقتی می رود قم می گوید سوهان قم یعنی همه استان ها یک شاخصی دارند لذا باید در مسیر راهیان نور بازارچه های سوغات خوزستان در نظر گرفته شود.

سردار شاهوارپور گفت:تشکیل بازاراچه های نزدیک به زیارتگاه ها با مدیریت شهردارانی که نزدیک به آنجا هستند بسیار مهم است و این امر سبب اشتغال زایی برای کسانی می شود که در مناطق مرزی زندگی می کنند