تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۰۶:۵۷:۲۶
کد مطلب : 71791

اسرائیل با چند موشک با خاک یکسان می شود؟

در پی هجوم باگرد رژیم صهیونیستی به یکی از خودروهای حزب الله لبنان در ˝القینطره˝ که منجر به شهادت رسیدن یکی از سرداران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به همراه چند تن از فرمانده هان حزب الله شد ، باری دیگر به صهیونیست ها این تذکر را می دهیم که فرمایش رهبر انقلاب مبنی بر ˝ غلطی از اسرائیل سر بزند تل‌آویو و حیفا را با خاک یکسان می‌کنیم˝ را فراموش نکنند .

به گزارش عصر آبادان ، به نقل از سرویس بین الملل رهیاب نیوز: در پی هجوم باگرد رژیم صهیونیستی به یکی از خودروهای حزب الله لبنان در “القینطره” که منجر به شهادت رسیدن یکی از سرداران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به همراه چند تن از فرمانده هان حزب الله شد ، باری دیگر به صهیونیست ها این تذکر را می دهیم که فرمایش رهبر انقلاب مبنی بر ” غلطی از اسرائیل سر بزند تل‌آویو و حیفا را با خاک یکسان می‌کنیم” را فراموش نکنند .

در هفته گذشته ، نیروهای حزب الله توانستند در پاسخی کوبنده ، کاروان افسران رژیم صهیونیستی را هدف گرفته و ۱۷ نفر از آن ها را به درک واصل کنند .
ممکن است اسرائیلی ها این کار را غیر ممکن بدانند ، لذا بر خود دانستیم که روش با خاک یکسان شدن تلاویو و حیفاء را به آن ها آموزش دهیم :
در این مقاله فقط به دو موشک که قابلیت انهدام اسرائیل را دارندئ ، اشاره می کنیم .
خانواده موشک های شهاب  ، موشکی با کلاهک بارانی

آنچه با عنوان « موشکی با کلاهک بارانی» نمایش داده شد به نظر می رسد کلاهکی دربردارنده ریزبمب های پرتاب شونده به بالا پس از اصابت به هدف است که با فرود آمدن در محوطه ای نسبتاً گسترده که ممکن است پیش از پرتاب با توجه به شرایط هدف قابل تنظیم هم باشد ، سطح مورد نظر را مورد اصابت قرار می دهد .

این گونه از کلاهک ها یا سرهای جنگی موشک ، اساساً برای انهدام هدف واحد طراحی نشده بلکه برای آسیب رسانی به محوطه ای شامل اهداف پراکنده و پخش شده مورد استفاده قرار می گیرند مثلاً یک پادگان نظامی که خودروهایی با زره سبک در آن قرار دارند یا یک فرودگاه که در آن بالگردها و هواپیماها در توقفگاه های روباز یا زیر سایه بانی ساده مستقر هستند و یا یک شناور غول پیکر …

این محموله های انفجاری پس از اصابت کلاهک موشک به زمین به سمت بالا پرتاب شده و با قرار گرفتن در قوس نزولی تا فاصله چند ده تا چند صد متری از نقطه اصابت آن را تحت پوشش قرار می دهند. این مهمات فرعی البته تا حدودی قابلیت نفوذ نیز دارند و از اینرو برای آسیب زدن به هواگردها که اساساً از پوشش زرهی برخوردار نیستند ، سلاح مفیدی محسوب می شوند .

کلاهک خوشه ای نیز مزایای خاص خود را دارد از جمله اینکه پس از جدا شد بمبچه ها ، دیگر امکان هدف قرار دادن آنها عملاً به صفر می رسد در حالیکه یک کلاهک بزرگ و واحد پس از ورود به قوس نزولی همچنان قابل هدفگیری شدن است هرچند با درصد بسیار پایین. ضمن اینکه برای پرتاب بمبچه های کلاهک بارانی به اطراف پس از اصابت یا حتی در لحظه رسیدن به زمین ، بایستی مکانیزم مربوطه تعبیه شود که مباحثی از جمله وزن و قابلیت اطمینان را به دنبال دارد .

برخی از موشک های شهاب ، قاره پیما و دارای سوخت جامد می باشند .

برد موشک دور برد شهاب ۶ ، از ۶۰۰۰ الی ۱۰۰۰۰ کیلومتر می باشد و قدرت تخریب آن بسیار فوق العاذه است . قدرت تخریب در شهاب ۳ ، تا شعاع ۹۰ متر می باشد .

 

سجیل ، موشکی ویرانگر

 

اما موشکی که میتوان از آن به عنوان ویرانگرترین موشک ایران نام برد ، موشکی با سوخت جامد و میزان تخریب بالا نسبت به موشک های شهاب است .

این موشک برد بلند بالستیک برد عملیاتی نزدیک به ۲۰۰۰ کیلومتر و از ویژگیهای منحصربفرد آن دقت بالا در اصابت به اهداف تعیین شده،زمان بسیار کوتاه آماده سازی و عملیاتی شدن سامانه پرتاب،زمان بسیار کوتاه انتقال سایت پرتاب دیسک پس از شلیک،قابلیت لانچر متحرک ، قابلیت حمل موشک آماده شلیک و بهره مندی از سیستم  tvcمی توان اشاره کرد .

این موشک به دلیل استفاده از سوخت جامد به سرعت و ظرف چند دقیقه آماده پرتاب شده و پس از شلیک نیز پرتابگر آن به سرعت محل را ترک می کند که این ویژگی باعث کاهش احتمال نابودی موشک قبل از پرتاب می شود . همچنین به دلیل شتاب بسیار بالای سجیل امکان ردگیری آن برای دشمن در فازهای اولیه پرتاب بسیار کم و عملآً شانس دشمن برای انهدام سجیل در طی پرواز ناچیز است.
سجیل جزو آن دسته از موشک‌های بالستیک کشور است که با خروج از جو و طی مسیر در چنین ارتفاعی به داخل جو بازگشته و با سرعت حدود ۱۰ تا ۱۲ ماخ (حدود۳۴۰۰ تا ۴۰۸۰ متر بر ثانیه) به سوی هدف سرازیر می‌شود که انهدام آن از سوی سامانه‌های دفاع هوایی موجود را ناممکن می‌سازد .
موشک ۲۳۶۲۳ کیلوگرمی سجیل ، طولی در حدود ۱۷٫۵۷ متر، ۱٫۲۵ متر قطرو سر جنگی به جرم ۵۰۰ کیلوگرم از نوع جدا شونده دارد . این موشک در زمان ۸۳۵ ثانیه(۱۳ دقیقه و ۵۵ ثاینه) به بیشینه برد خود می رسد . سامانه های هدفگیری ناوبری و هدایت سجیل دقت بسیار بالایی را برای آن به ارمغان آورده اند که برای این موشک ارزش عملیاتی زیادی را ایجاد کرده است .
لازم به ذکر است شعاع تخریب موشک سجیل ۱۲۰ متر می باشد .

اما

مساحت اراضی اشغالی ، ۲۰۷۰۰ کیلومتر می باشد که میتوان آن را با ۴۶۰ موشک سجیل و ۸۲۸ موشک شهاب ۳ با خاک یکسان کرد .
مساحت حیفاء : ۸۶۴ کیلومتر مربع است که با ۲۰موشک سجیل و ۳۵ موشک شهاب۳ ویران کرد .

مساحت تل آویو : ۱۷۶ کیلومتر مربع که با ۵ موشک سجیل و ۸ موشک شهاب۳ با خاک یکسان می شود .

کلید واژه