تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۹:۱۷:۵۱
کد مطلب : 84469
جدیدترین تحولات میدانی سوریه

اشغال«جسر الشغور» از سوی القاعده/عملیات ارتش سوریه برای بازپس گیری/ درگیری‌های خونین میان داعش با القاعده، ارتش آزاد و اخوان المسلمین +فیلم و تصاویر

جبهه‌های نبرد در بخشهای مختلف استان ادلب سوریه مشتعل است. نبردهای شدید میان رزمندگان ارتش و دفاع وطنی سوریه با تروریستهای تحت فرماندهی گروه القاعده در سوریه در محورهای مختلف عملیات ادامه دارد.

 عصر آبادان – برای مخاطبان گزارش‌هایتحولات میدانی سوریه ، از آخرین تحولات میدانی جبهه های «ادلب» و «جنوب» گزارش‌هایی رسیده است که مطالعه آن را به علاقه‌مندان “تحولات در صحنه” سوریه توصیه می‌کنیم؛ با ما همراه باشید.تشدید حملات القاعده به ادلب – تدارک ارتش سوریه برای بازپس گیری جسر الشغور

جبهات نبرد در بخشهای مختلف استان ادلب سوریه همچنان مشتعل است که طی آن نبردهای شدید میان رزمندگان ارتش و دفاع وطنی سوریه با تروریستهای تحت فرماندهی گروه “القاعده در سوریه (جبهه النصره و گروههای هم پیمان آن) در محورهای مختلف عملیات ادامه دارد. در محور عملیاتی شهر جسر الشغور واقع در حاشیه غربی استان ادلب ، حملات گسترده تروریستها برای اشغال این شهر موفقیت آمیز بوده و ارتش سوریه پس از افزایش فشارهای نظامی تروریستهای تکفیری ، مجبور به عقب نشینی از این شهر راهبردی شده است.

اشغال

با خروج آخرین واحدهای نظامی ارتش و دفاع وطنی ، تروریستهای القاعده در محور شمالی و شرقی شهر وارد “جسر الشغور” شده و کنترل کامل آن را بدست گرفتند. شهر جسر الشغور به دلایلی همچون “نزدیکی به مرزهای کشور ترکیه (مهمترین حامی گروههای تروریستی تکفیری در سوریه) ، قرار داشتن در نقطه ثقل و اتصال سه استان حماه (از سمت جنوب) ، ادلب و لاذقیه (از سمت غرب) و مسیر امدادی – تسلیحاتی ارتش و دفاع وطنی سوریه یعنی جاده ادلب – اریحا – لاذقیه” ، از اهمیت راهبردی فراوانی برای دو طرف این درگیریها برخوردار می باشد.

اشغال
اشغال

با اعلام رسمی خبر سقوط این شهر ، تلاشهای ارتش سوریه برای بازپس گیری آن آغاز شد. نیروهای نظامی که بنا بر صلاحدید فرماندهان ارشد خود به منظور جلوگیری از افزایش تلفات سنگین نظامی و انسانی از مراکز خود به سمت حاشیه جسرالشغور عقب نشینی کرده بودند ، با واحدهای اعزامی از اریحا و لاذقیه ترکیب و تقویت و سازماندهی مجدد شده و بلافاصله عملیات بازپس گیری جسرالشغور را آغاز کردند.

اشغال
اشغال

نخستین واکنش ارتش سوریه به سقوط جسر الشغور ، تشدید حملات هوایی و گلوله بارانهای توپخانه ای مواضع تروریستهای القاعده در داخل شهر بود. بنابر اعلام منابع نظامی از لحظه سقوط شهر به دست القاعده ، حداقل ۱۴۰ حمله هوایی در قالب بمباران به وسیله هواپیماهای بمب افکن و پرتاب بشکه های انفجاری (به وزن ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم) از سوی بالگردهای جنگی به جسر الشغور و مناطق حاشیه ای آن خصوصا ارتفاعات و تپه های مجاور و خطوط ارتباطی گروههای مسلح تکفیری از مرزهای ترکیه صورت گرفته است.

حمله خونین القاعده به اشتبرق/کشتار ۲۰۰ علوی و شیعه

با گذشت تنها دو روز از اشغال جسر الشغور ، واحدهای نظامی القاعده به منظور توسعه نفوذ و دور ساختن خطر عملیات معکوس ارتش سوریه ، اقدام به حمله به روستاهای حاشیه آن نمودند که در این میان هدف اصلی روستای علوی نشین و شیعه نشین “اشتبرق” واقع در جنوب شهر جسر الشغور بود . حمله به اشتبرق به سبک سایر هجومهای القاعده به ادلب و جسر الشغور با اجرای آتش بسیار گسترده توپخانه و خمپاره ای بر روی مواضع نیروهای مدافع این روستا و سپس حمله زمینی از محورهای مختلف به آن صورت گرفته است.

اشغال
اشغال

جوانان و مدافعان غیرتمند روستا به محض هجوم تروریستها به مقابله شدید با آنها پرداختند اما با افزایش فشارها و به دلیل عدم توازن قوای نظامی اقدام به خارج ساختن ساکنین از روستا کردند. در این میان تعدادی از خانواده های علوی و شیعه مذهب ساکن اشتبرق به دلیل عدم توانایی و … موفق به خروج از آن نشدند. با ورود تروریستهای القاعده به اشتبرق جستجوی خانه به خانه جهت پاکسازی و اطمینان از عدم حضور مدافعان آغاز شد.

اشغال

اشغال

عناصر القاعده در حین جستجو به تعدادی از خانواده های ساکن که به دلیل عدم توانایی امکان خروج از روستا را نیافته بودند مواجه شده و اقدام به قتل عام آنها کرده اند. حسب گزارش مرکز حقوق بشر سوریه وابسته به مخالفان دولت (مستقر در شهر لندن) حداقل ۲۰۰ نفر از غیرنظامیان با هویت مشخص در این قتل عامها به شهادت رسیده اند که در میان آنها زنان و مردان پیر و سالخورده و کودکان دیده می شوند.

اشغال
اشغال

این مرکز ، تعداد ساکنان این روستا که همزمان با ورود تکفیریها در روستا باقی مانده اند را حدود ۷۰۰ نفر عنوان کرده که از سرنوشت آنها هیچگونه اطلاعی در دست نیست. مسئولیت هجوم به این روستا بر عهده گروههای تروریستی “جبهه انصار دین! و جنود الشام” بود که هر دو گروه عموما متشکل از تروریستهای تکفیری اهل “چچن و عربستان سعودی” می باشند و از مجهز ترین و آموزش دیده ترین واحدهای القاعده در سوریه به شمار می آیند.

اشغال
اشغال

به گزارش منابع رسانه ای نزدیک به این دو گروه ، عناصر تکفیری حتی حین خروج خانواده های ساکن اشتبرق به سمت لاذقیه با استقرار در ارتفاعات مشرف به مسیر فرار مردم اقدام به گلوله باران شدید خودروهای در حال عبور کردند که به شهادت دهها نفر دیگر از مردم بی گناه منجر شده است.

اشغال

همزمان با نبردها در محور حاشیه شهر جسر الشغور ، مقر اصلی نیروهای ارتش و دفاع وطنی سوریه در منطقه “المعامل القرومید” واقع در حاشیه جنوب شرقی شهر ادلب نیز طی حمله شبانه گروه القاعده به اشغال در آمد. صدها نفر از عناصر القاعده (جبهه النصره) طی حمله شبانه و پس از اجرای عملیات انتحاری یک تروریست اهل “عربستان سعودی” با نام ” سعد الدوسری ملقب به ابودجانه الجزراوی” با یک دستگاه نفربر مملو از صدها کیلو مواد منفجره ، با پشتیبانی تانکها و پوشش سنگین آتش توپخانه و خمپاره اقدام به تصرف این مرکز استراتژیک متعلق به ارتش سوریه کردند.

اشغال
اشغال

اهمیت “معامل القرومید”

اشغال

اهمیت راهبردی “معمل (کارخانه) القرومید” به موقعیت جغرفیایی آن باز میگردد که در نزدیکی روستا و تپه استراتژیک “المسطومه” و پادگان بزرگ “طلائع” (متعلق به ارتش سوریه واقع شده در جنوب مسطومه) واقع در جنوب شهر ادلب که دارای اشراف بصری کامل بر روی شهر ادلب علی الخصوص بخشهای جنوبی و شرقی آن می باشد ، قرار گرفته و همچنین تسلط بر آن به تروریستها امکان اجرای عملیات همزمان هجومی علیه مناطق تحت سیطره ارتش سوریه همچون “مصیبین و اریحا” بعنوان آخرین مراکز استقرار نیروهای نظامی و دولتی سوریه را اعطا میکند.

اشغال
اشغال
اشغال

با کمال تاسف یگانهای نظامی ارتش سوریه حین عقب نشینی از “معامل القرومید” تجهیزات نظامی و تسلیحات و مهمات فراوانی را بر جای گذاشتند که در میان آنها ۶ دستگاه تانک تی ۷۲ نسل ۳ ، ۶ عراده توپ سنگین ۱۳۰ م.م ، ۴ دستگاه خودروی زرهی مسلح به موشک انداز کاتیوشا ، چندین دستگاه خودروی پیکاب مسلح به کالیبر سنگین و دوشکا و دهها تن مهمات به چشم می خورد و بطور قطع از آنها برای تشدید حملات به سایر مناطق و مراکز تحت سیطره دولت سوریه استفاده خواهد شد.

اشغال
اشغال

القاعده : مناطق جدیدی را تصرف کرده ایم!

برخی منابع رسانه ای وابسته به ائتلاف جیش الفتح به رهبر القاعده در سوریه ساعاتی پیش با انتشار تصاویری مدعی تصرف “تل المصیبین و پایگاه ارتش سوریه نزدیک آن موسوم به “حرش مصیبین” واقع در شرق و جنوب شهرک “مصیبین در غرب اریحا شده اند که تا این لحظه اشغال این دو منطقه از سوی منابع مستقل نظامی تایید نشده و این منابع بر وقوع درگیریهای شدید نظامی میان دو طرف بدون تغییر خطوط جغرافیایی نبرد تاکید کرده اند.

اشغال

بدیهی است در صورت صحت این ادعا ، شهر اریحا در خطر جدی سقوط قرار خواهد گرفت و همچنین موقعیت یگانهای نظامی مستقر در مسطومه و تل المسطومه با توجه به احتمال قطع مسیر عقبه امدادی آنها از اریحا مورد محاصره قرار خواهد گرفت.

اشغال

شکست سنگین هجوم القاعده به “مشیر و تل الحمکه”

در حالیکه روز گذشته منابع رسانه ای وابسته به شبکه تروریستی تکفیری بین المللی القاعده از هجوم وسیع نیروهای این گروه به دو منطقه “مشیر و تل الحمکه” خبر داده بودند اما منابع نزدیک به ارتش سوریه اعلام کردند که بطور قاطع حمله تکفیریها به این دو منطقه را دفع کرده و تعداد زیادی از آنها با به هلاکت رسانده اند.

اشغال

هدف القاعده در حمله به این دو منطقه که بطور همزمان از دو محور شمالی (شهرهای بزیت و بشلامون) و محور جنوبی (شهرهای صواریف و صحن) صورت پذیرفته بود ، قطع جاده ادلب – اریحا – لاذقیه می باشد که ارتش سوریه از آن بعنوان مسیر امدادرسانی تسلیحاتی و انتقال نیرو و مهمات استفاده می کند.

اشغال

تشدید نبردها در “سهل الغاب” استان حماه

همانطور که در گزارش پیشین به استحضار مخاطبان مشرق رساندیم ، به موازات زد و خوردها در محورهای مختلف عملیاتی استان ادلب شامل محور جنوب شرقی (معامل القرومید و اشغال آن از سوی القاعده) و محور حاشیه غربی (اشغال شهر جسر الشغور توسط القاعده) ، منطقه “سهل الغاب” واقع در حاشیه شمالی استان حماه و مرکز ثقل و اتصال آن با استانهای “ادلب و لاذقیه” نیز بطور همزمان صحنه عملیات القاعده و گروههای هم پیمان آن تحت عنوان “ائتلاف جیش الفتح” می باشد.

اشغال

یگانهای نظامی تروریستهای القاعده و گروههای هم پیمان آن در این محور با پیشروی به سمت مناطقی همچون “قسطون و زیاره” آن ها را به کنترل کامل خود در آوردند هر چند که ساعاتی پس از اشغال این دو منطقه منابع ارتش سوریه از بازپس گیری روستای علوی نشین “زیاره” خبر داد.

اشغال

منابع رسانه ای:حضور ۵ هزار تروریست چچنی در ادلب!

عملیات برق آسا و موفقیت آمیز القاعده در استان ادلب طی یک هفته گذشته توجه کارشناسان و خبرگان نظامی زیادی را در رابطه با منبع فرماندهی مشترک ، عملیات شناسایی و اطلاعاتی پیش از آغاز حمله ، منبع اصلی تدارکات بسیار وسیع نظامی و غیر نظامی صرف شده در این عملیات را بر انگیخته است. یکی از قابل توجه ترین نکات در این میان حضور چند هزار تروریست تکفیری چچنی و اتباع سایر کشورهای حوزه آسیای میانه خصوصا کشورهای “تاجیکستان ، قزاقستان ، ترکمنستان و …” در صفوف نیروهای مهاجم به شهرهای ادلب و جسر الشغور بوده است.

اشغال

در میان تصاویر منتشر شده از تلفات القاعده در عملیات اشغال ادلب و جسر الشغور گروهی از اتباع این کشورها نیز دیده می شوند . در همین رابطه منابع رسانه ای در ترکیه از اعزام حداقل ۵ هزار تروریست چچنی ، ترکمنستان ، تاجیکستان و … در قالب گروههای تروریستی زیر مجموعه القاعده مانند “جبهه انصار دین ، جنود الشام و … خبر داده اند که با هماهنگی کامل دولت و سازمان امنیت ترکیه موسوم به “میت”از پادگانهای آموزشی نزدیک مرز با سوریه و از دو محور با عبور از مرزهای ترکیه با استانهای ادلب و لاذقیه وارد عرصه نبرد در سوریه شده اند.

اشغال

در این میان فرماندهی تروریستهای چچنی در محور شمال لاذقیه با  “مسلم چچنی” می باشد که دارای تجربه نظامی و حضور در عملیاتهای متعددی در جبهات بخش شمالی کشور سوریه می باشد. از مهمترین این عملیاتها می توان به عملیات سال گذشته گروههای “القاعده و ارتش آزاد” به شهر ارمنی نشین “کسب” واقع در شمال استان لاذقیه و نزدیک مرز با ترکیه اشاره کرد. اما در عملیات جاری در استان ادلب نیز در تصاویر منتشره ،”مسلم چچنی” در حال هدایت تروریستها برای حمله به جسر الشغور دیده می شود.

اشغال

همکاری رسمی دولت آمریکا با القاعده! – تجهیز تروریستها به تجهیزات نظامی ویژه!

با اینکه از اعلام تشکیل ائتلاف به اصطلاح مبارزه با تروریسم القاعده و داعش از سوی آمریکا و با مشارکت دهها کشور منطقه ای و فرامنطقه ای دیری نمی گذرد لکن در همین مدت محدود چند ماهه اسناد و مدارک متعددی از همکاری رسمی و عملی دولت ایالات متحده آمریکا با القاعده و داعش در سوریه و عراق منتشر شده است که خط بطلان بر کلیه ادعاهای مبارزه با ترور این تشکیلات کشیده است.

اشغال

صرف نظر از حضور دولتهای تروریست پروری همچون ترکیه ، عربستان و قطر بعنوان حامی و تسلیح کننده و ممول الی تروریستها در منطقه خاورمیانه ، باید به اقداماتی همچون ارسال تسلیحات و مهمات برای عناصر محاصره شده داعش ، بمباران ده باره و صد البته اشتباهی!!! مواضع نیروهای ارتش و حشد الشعبی در هنگام نبرد با تروریستهای داعش در “الانبار ، صلاح الدین و نینوی” و همچنین تجهیز و تسلیح القاعده سوریه به انواع تسلیحات و موشکهای پیشرفته پدافند هوایی و ضد تانک اشاره کرد.

اشغال

در این میان و در جبهه سوریه ارسال حجم بسیار وسیعی از این تسلیحات ویژه موجب تغییر موازنه نظامی به نفع تروریستها و القاعده در عرصه نبردها شده است. در درگیریهای یک هفته اخیر در جبهات مختلف ادلب استفاده گسترده تروریستها از موشک های ضد زره تاو نسل دو اهدایی آمریکا عرصه را بر ارتش و دفاع وطنی سوریه بشدت تنگ کرده است. کمیت این تسلیحات اهدایی به القاعده به اندازه ای بوده است که تروریستها دیگر تنها برای انهدام تانکهای ارتش سوریه از آن استفاده نمیکنند بلکه برای هدف قرار دادن مراکز تجمع رزمندگان نیز از موشکهای گران قیمت تاو بهره میگیرند!

اشغال

اما ظاهرا انتشار تصاویر استفاده از موشک های آمریکایی “تاو” نه تنها اسباب شرمساری دولت آمریکا و ترکیه (واسطه انتقال موشکها و سایر تسلیحات از آمریکا به تروریستها) فراهم نکرده ، بلکه آنها با بی شرمی هر چه تمامتر بر کیفیت و کمیت کمکهای تسلیحاتی خود به تکفیریها افزوده اند. در همین زمینه ، روز گذشته رسانه های وابسته به القاعده با انتشار تصویری از موشک اندازهای تاو با خوشحالی زاید الوصفی از تجهیز آن به سیستم دید در شب برای هدف قرار دادن شبانه ارتش سوریه خبر داده اند.

اشغال

تحولات میدانی جبهه جنوب سوریه

نبردهای خونین میان داعش با ائتلاف القاعده(النصره) و ارتش آزاد در قنیطره!

از ابتدای تاسیس گروه تروریستی “دولت (به اصطلاح) اسلامی عراق وشام “داعش” در کشور سوریه ، عناصر این گروه با کلیه گروههای تکفیری تروریستی فعال در این کشور بطور مستقیم وارد نبردهای خونینی شده اند که با گذر زمان ، شدیدتر و گسترده تر شده است.

اشغال

این نبردها با انگیزه های مختلفی همچون اختلفا بر سر میزان بهره مندی از کمکهای ارسالی آمریکا و ارتجاع عرب (عربستان ، قطر و …) و ترکیه ، تعیین قلمرو ، سیطره بر خطوط و مسیرهای قاچاق سلاح و تجهیزات نظامی و غیر نظامی برای گروههای تروریستی در محورهای شمالی (استان حلب) ، جنوبی (سویداء ، درعا و قنیطره) و غربی سوریه ( حمص و منطقه مرزی با لبنان موسوم به القلمون) و بیعت یا عدم بیعت هرکدام از آنها با یکدیگر بوجود آمده و روز به روز تشدید گردید.

اشغال

خونین ترین نبردها میان گروههای تروریستی فعال در سوریه به جنگهای مستمر داعش با جبهه النصره (شعبه رسمی القاعده در سوریه) و ارتش آزاد و جبهه اسلامی (وابسته به گروه تروریستی تکفیری اخوان المسلمین سوریه) باز میگردد که طی آنها هزاران نفر از دو طرف کشته و زخمی شده اند.

اشغال
اشغال

طی یکسال گذشته گروه داعش تلاشهای گسترده ای را برای سیطره بر گذرگاههای عبور تسلیحات و مهمات و پشتیبانی نظامی و غیر نظامی در استان شمالی حلب (هم مرز با ترکیه) بعمل آورد که شاید پر سر و صدا ترین آنها حمله این گروه مورد حمایت دولت اخوانی حاکم بر ترکیه به منطقه عموما کرد نشین عین العرب واقع در نقظه صفر مرزهای کشور سوریه با ترکیه بوده است.

اشغال
اشغال

اما تلاشهای داعش به استان شمالی حلب محدود نماند بلکه این گروه همزمان با گسترش حضور در سراسر سوریه و حتی کشور همسایه یعنی عراق (از طریق همکاری و اتحاد با حزب منحله بعث و گروههای نظامی وابسته به آن همچون “ارتش نقشبندیه ، ارتش اهل سنت ، دولت اسلامی عراق ، گروههای تروریستی وابسته به عشایر اهل سنت استانهای الانبار و نینوی و صلاح الدین ، فداییان صدام ، باقیمانده گارد ریاست جمهوری صدام مقبور” و …) اقدامات فراوانی برای “بسط حضور سازمان یافته خود” در استانهای حمص ، دمشق (شامل ریف دمشق و القلمون) ، درعا و قنیطره به عمل آورده است.

این تلاشهای با واکنشهای شدید دولتهای اردن و لبنان مواجه گردید که از گسترش بحران به سرزمینشان (از طریق ارتباط گیری داعش با عناصر سلفی و تکفیری فعال در این دو کشور و انحام عملیاتهای تروریستی علیه اهداف دولتی و نظامی آنها) و توحش کنترل نشده ! داعش در حمله به دوست و دشمن در بیم و هراس بودند (گفتنی است گروههایی همچون جبهه اسلامی و النصره که هردو از مرتبطین با القاعده می باشند ، تحت نفوذ شدید عربستان ، قطر ، اردن و ترکیه قرار داشته و تلاش شده تا فعالیتهای جنایت بار آنها در مرزهای سوریه محدود و محصور باشد!) .

اشغال

بطور همزمان اختلافات شدید داعش با گروههای جبهه اسلامی ، ارتش آزاد و تشکیلات القاعده در سوریه (که تحت نظر اتاق فرماندهی و هدایت مشترک تحت عنوان “موک” متشکل از روسای سرویسهای اطلاعاتی کشورهای “آمریکا ، اسراییل ، انگلستان ، فرانسه ، عربستان ، قطر ، ترکیه و اردن” علیه ارتش و دولت و مردم سوریه متحد شده اند) دلیلی قوی برای ممانعت این گروهها از هرگونه نفوذ و حضور داعش و گروههای وابسته به آن بوده است.

اشغال

در همین راستا طی روزهای اخیر نبردهای شدیدی میان این گروهها با برخی هسته های نظامی داعش در جبهه جنوب سوریه رخ داده که به هلاکت و جراحت تعدادی از طرفین منجر شده و همچنان نیز ادامه دارد. کانون اصلی این درگیریها در دو منطقه “القحطانیه و الحمیدیه” واقع در حاشیه شهر قنیطره (در نزدیکی مرزهای سوریه با فلسطین اشغالی) بوده است.

اشغال اشغال

حسب اطلاعات منتشر شده ، آغاز درگیریها به نصب نقاط ایست و بازرسی از سوی گروهی بنام “جیش الجهاد” وابسته به داعش در خروجیها و ورودیهای این دو روستا بوده است که حین عبور یک کاروان متشکل از ۱۹ نفر از عناصر گروه تروریستی “لواء سیوف الحق” با آنها درگیر شده و ۴ نفر از آنها شامل فرمانده این گروه را کشته و تعدادی را زخمی کرده است.

اشغال
اشغال
اشغال
اشغال
اشغال
اشغال

پیرو این درگیری گروهی از عناصر جبهه النصره خود را به محل درگیری رسانده و با عناصر داعش درگیر شده و در نتیجه گروه دیگری از دو طرف از چند تبعه عربستان سعودی عضو القاعده (جبهه النصره) بنامهای “خباب المحیمیدی الخالدی (امیر القاعده در استان درعا) ملقب به ابوابراهیم الجزراوی و ابوجندل الجزراوی” به هلاکت رسیدند.

اشغال

لازم به ذکر است که خباب المحیمیدی الخالدی از فرماندهان و اعضای قدیمی گروه تروریستی تکفیری القاعده بوده که سابقه ارتکاب جنایات خونینی در کشور افغانستان را نیز در پرونده اعمال خود داشته است! وی در کشور عربستان به اتهام تلاش برای برنامه ریزی ، جذب و سازماندهی نیرو برای القاعده و حمله به اماکن حساس! دستگیر و بمدت ۱۱ سال در زندان به سر برده است که طی عفو “ملوکانه” ملک عبدالله مقبور پادشاه سابق سعودی با هدف اعزام به سوریه در صفوف القاعده از زندان آزاد شده بود.
(پیشتر گزارشات موثقی از اقدام سرویس اطلاعاتی کشور سعودی در آزادسازی قاتلین و جنایتکاران و اعضای القاعده و سایر گروههای تکفیری زندانی در زندانهای این کشور به منظور حضور در سوریه و عراق منتشر شده بود)

اشغال

پس از بالا گرفتن زد و خوردها روز گذشته “دار الفتوی” متعلق به عناصر گروههای تکفیری فعال در جبهه جنوبی سوریه با صدور بیانیه ای ضمن نکوهش اقدام وابستگان داعش بر “گشودن جبهه نبرد جدید داخلی با سایر گروهها” آنها را به همدستی با دولت و ارتش سوریه بقصد تمرکز زدایی از توان و تمرکز نظامی و تسلیحات جبهه اسلامی و ارتش آزاد و النصره از عملیات در حال اجرا در استان ادلب” متهم کرده و خواستار برخورد شدید با آنها شده است!

اشغال

با تشدید نبردها میان دو طرف گروههای ارتش آزاد ، احرار الشام ، جبهه النصره ، جیش الاسلام و … با اعزام هزاران نفر نیروی نظامی و دهها دستگاه تانک و نفر بر زرهی و توپخانه به سمت روستاهای قحطانیه و حمیدیه برای براه انداختن نبردی بزرگ با عناصر داعش اقدام کرده اند. طی گزارشهای بعدی اطلاعات مبسوطی از جزییات نبردها و تلفات دو طرف به اطلاع مخاطبین شریف مشرق خواهیم رساند.

اشغال

شهادت ۴ مجاهد سوری عضو مقاومت ضد اشغالگری در جولان اشغالی

از دیگر تحولات میدانی جبهه جنوب سوریه در ۲۴ ساعت اخیر موضوع شهادت ۴ مجاهد سوری عضو “مقاومت ملی ضد اشغال جولان” بنامهای “یوسف جبر جسون ، سمیح بدریه ، ثائر ولید محمود  و نزیه ولید محمود” بوده است. حسب اطلاعات منتشر شده این مجاهدین که دو تن از آنها از طایفه “درزی” سوریه بوده اند روز گذشته در حین نصب مین کنار جاده ای بر سر راه یکی از گشتی های نظامی اسراییلی در منطقه “مجدل شمس” از سوی پهبادهای نظامی ارتش اسراییل مورد شناسایی قرار گرفته و با شلیک دو موشک هوا به زمین به شهادت رسیده اند.

اشغال اشغال

این منابع علت تلاش این مبارزین برای اجرای عملیات نظامی علیه اشغالگران صهیونیست را در انتقام از حمله اخیر ارتش رژیم غاصب قدس شریف به یکی از انبارهای تسلیحات و مهمات مقاومت اسلامی لبنان عنوان کرده اند. عملیات ناکام روز گذشته مقاومت ضد اشغال جولان سوریه اولین عملیات از نوع خود نبوده بلکه سال گذشته نیز در نخستین حمله این گروه به نظامیان اشغالگر صهیونیست یکی از فرماندهان اصلی آن به نام “موفق بدریه” اهل جولان اشغالی سوریه به شهادت رسیده بود.

اشغال

گفتنی است روز گذشته پیکر این چهار شهید از سوی ارتش اسراییل به خانواده های آنها تحویل داده شد و طی مراسم بسیار باشکوهی با حضور صدها نفر از مردم منطقه محل سکونت آنها خاکسپاری شد.

اشغال
اشغال

تحولات میدانی جبهه حلب

تشکیل ائتلاف جدید گروههای تروریستی!

همزمان با شدت گرفتن عملیات بزرگ ائتلاف گروههای تروریستی تکفیری در محورهای مختلف عملیاتی استان ادلب ، تمرکز نظامی این گروهها از روی برخی از جبهات نظامی تا حدود زیادی برداشته شده است. مهمترین این جبهات جبهه عملیاتی شهر حلب و حاشیه آن می باشد که پس از یک دوره حدود یک ساله از تلاش ارتش سوریه و گروههای هم پیمان آن (دفاع وطنی ، تیپ فاطمیون ، تیپ زینبیون و حزب الله) برای تکمیل عملیات نظامی “محاصره شهر حلب” از طریق جداسازی آن از حاشیه شمالی و مرزهای کشور ترکیه طی ماههای اخیر رکود محسوسی را تجربه کرده است.

اشغال

با مشتعل شدن جبهه های نبرد در شهر ادلب و حاشیه جنوبی و غربی و شرقی آن که با پیشروی های محسوس گروههای تکفیری متحد شده زیر پرچم تشکیلات تروریستی بین المللی “القاعده” تحت عنوان “ائتلاف جیش الفتح” و اشغال بخشهای مهمی از مناطق محدود تحت سیطره نیروهای حکومتی سوریه همراه بوده و همزمان با تلاشهای شیانه روزی ائتلاف به اصطلاح معارضان دولت سوریه مستقر در بهترین هتلهای ۵ ستاره ترکیه! برای تغییر مسیر عملیات تجاوز نظامی غیر قانونی عربستان سعودی و چند کشور عربی از یمن به سمت سوریه برای سرنگونی دولت مشروع و منتخب مردم سوریه ، فرماندهان گروههای تروریستی فعال در شهر های حلب و دمشق را نیز به صرافت تشکیل ائتلاف و اتاق مشترک عملیات تروریستی تشویق کرده است.

اشغال

در همین راستا روز گذشته مناطق تحت سیطره این گروهها در حلب صحنه اجتماع جند نفر از فرماندهان اصلی آنها و اعلام تشکیل یک ائتلاف جدید با عنوان “اتاق عملیات نظامی فتح حلب”بوده است. گروههای مشارکت کننده در این ائتلاف شامل “القاعده (جبهه النصره ، جیش المجاهدین ، جبهه أنصار الدین) ، ارتش آزاد (ألویه السلاطین ، الفرقه ۱۶ ، کتائب الصفوه و الفوج الأول) و حرکت نورالدین زنکی” می باشند.

اشغال
منبع: مشرق