تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , دی, ۱۳۹۳ | ۱۸:۱۷:۱۸
کد مطلب : 68246

اشک‌ها و لبخندهای ایزدی‌های آزاد شده از بند داعش + تصاویر

شماری از ایزدی‌های آزاد شده از بند گروه ترویستی داعش وارد مناطق کردنشین شده‌اند.

 

 

گروه تروریستی داعش بیش از ۲۰۰ تن از اقلیت ایزدی‌های عراق را که غالبا کودک و سالخورده هستند آزاد کرده است.

سرهنگ شیرکو رئوف یکی از فرماندهان نیروهای پیشمرگه کرد با اعلام این خبر افزود: داعش این افراد را که در شمال عراق زندانی کرده بود، روز شنبه آزاد کرد و این افراد از گذرگاه مکتب الخالد (معبر حد فاصل بین کرکوک و الحویجه؛ منطقه‌ای که تحت سیطره داعش است) وارد مناطق کردنشین شده‌اند.

این منبع کرد گفت که این افراد بعد از کرکوک به شهر اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق منتقل خواهند شد.

مسئولان کرکوک گمان می‌کنند که ممکن است تروریست‌های داعش افراد خود را در میان ایزدی‌ها با اهداف خاص جای داده باشند لذا دستگاه‌های امنیتی قصد دارند پس از تحقیقات کامل به این افراد اجازه ورود به کرکوک را دهند.

دروازه مکتب خالد یکی از دروازه‌های ورودی شهر کرکوک است که نزدیک یک ماه است از بیم تروریست‌های داعش بسته شده است و ممکن است پس از تحقیقات از ایزدی‌ها باز شده و مجدد بسته شود.

هزاران تن از اقلیت ایزدیان طی حملات داعش به مناطق محل سکونت آنان در شمال عراق کشته یا اسیر شدند و صد‌ها زن و دختر این قوم از سوی این گروه تروریستی به کنیزی گرفته شدند.

ایزیدی‌ها که سرنوشتشان طی ماههای گذشته، یک تراژدی انسانی را رقم زد، اقلیت مذهبی هستند که در شمال عراق، سوریه، جنوب شرقی ترکیه و قفقاز زندگی می‌کنند.

آنان به زبان کردی با گویش کرمانجی صحبت می‌کنند و آیینشان، یزیدیه، شاخه‌ای از بهدینانیه و آمیزه‌ای از عقاید اسرارآمیز و ادیان پیش از اسلام و عقاید اسلامی، یهودیت، مسیحیت، نسطوری، مزدیسنا و تصوف است.