تاریخ انتشار خبر: ۸ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۰۱:۱۹:۳۹
کد مطلب : 83750
عصر آبادان بررسی می کند:

اظهارات انتخاباتی نائب رئیس شورای شهر آبادان تا چه اندازه وجاهت قانونی و معنوی دارد؟

عصر آبادان: اظهارات شجاع زویدات نایب رئیس شورای شهر آبادان در خصوص کاندیداتوری شهردار در انتخابات مجلس امسال بازتاب های متفاوتی در پی داشت.

به قلم مدیرمسئول / سخنانی که شاید در ابتدا و با یک نگاه ساده بشود آن را در راستای انتقادات سریالی مخالفان شیرازی قلمداد کرد اما وقتی بیشتر به فحوای کلام و الفاظ به کار برده شده توسط این عضو جوان شورای آبادان دقت کنید شما را متوجه واقعیت های تلخ دیگری می کند.

زویدات بدون در نظر گرفتن ملاحظات معمول سیاسی، کاندیدا شدن شیرازی شهردار آبادان در حوزه انتخابیه آبادان را به این دلیل که آبادانی نیست با لحنی کنایه آمیز زیر سوال برد و گفت افتخار می کنیم که یک شهروند دزفولی قصد نمایندگی از حوزه انتخابیه آبادان را دارد و مستحضرید که ما دیگر کسی را در آبادان نداریم.

حرف های نایب رئیس شورای شهر آبادان صرف نظر از اینکه از یک فرد کم تجربه شنیده می شود ، حامل نکات قابل تاملی است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 • در قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی شرطی که برای حضور انتخاب شونده ها بیان شده تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران است و نه الزاماً شهروند بودن در حوزه انتخابیه. لذا بیان این نوع دیدگاه ، جاهلانه یا عامدانه ،کنایه آمیز یا غیر آن ، از نظر قانون، محکوم است.

 

 • مردم حق انتخاب دارند و آنها هستند که برای سرنوشت کشوری که به آن تعلق خاطر دارند و آینده شهری که دل به شکوفایی اش بسته اند، باید تصمیم نهایی را بگیرند. این مردم اند که نامزدهای متعدد را می بینند و شایسته ترین ها را روانه مجلس می کنند. خود بهتر می دانند نژاد و قوم و طایقه و قبیله و گروه و باند و رانت وآبادانی و غیر آبادانی ، نقشی در سنجش میزان شایستگی نامزدها دارد یا نه.آنها بسیار تجربه کرده اند و نیک می دانند چه بسا آبادانی که پس از راهیابی به مجلس ، پای بر گرده مردم رنجور این دیار گذارد و بالا رود و کمترین کمکی به آبادی این شهر نکند و بالعکس.

 

 • دیگر اینکه اهل کجا بودن مهم نیست.اهل و بجا بودن مهم است.منطقه زندگی مهم نیست بلکه منطق زندگی مهم است. اهلیت افراد را باید در دست پاک و خداترس بودن و تقوای علمی و عملی آنها جست و جو کرد. این بینش کوته نگرانه ای که اهلی بودن افراد را بر اساس محل تولد و زندگی شان بسنجیم، نه تنها در دین بلکه در منطق نیز جایگاهی ندارد.ضمن اینکه آموزه های دینی و اخلاقی ما تاکیداتی صریح در این خصوص دارد که استاد زویدات اینها را بیشتر از ما می دانند.

 

 • سوالی که باید پرسیده شود این است که آیا هیچ فرد آبادانی تاکنون در حوزه انتخابیه ای غیر از آبادان ، نامزد نشده است؟ اگر در دزفول و اهواز و اصفهان و تهران و مشهد و … فرزند شایسته ای از آبادان کاندیدای یک انتصاب و یا انتخاب مدیریتی شود، چه نگاهی را از مردم و مدیران آن شهرها انتظار دارید؟می دانید در اقصی نقاط کشور ، چه پست های کلیدی به دستان فرزندان آبادان سپرده شده است؟ آیا بهتر نیست اساس این دیدگاه و نگرش را مورد ارزیابی مجدد قرار دهید؟ آبادان و اهواز و دزفول و … همه جای ایران سرای ما ایرانی هاست و وقتی پای حق و عدالت و خدمت به خلق خدا در میان باشد واقعاً چه فرقی می کند اهل کجا باشی؟

 

 • حالا اما اعتقادات من و شمای مسلمان شیعه حرف های ناب تری به ما یاد داده است. اینکه بگوییم همه جای اسلام ، سرای من است. طی این روزها حتماً اخبار شهادت جوانان برومندمان که برای دفاع از حرمین شریفین و ساحت مقدس خانم حضرت زینب(س) جانانه و عاشقانه ایثار کرده و می کنند را شنیده و می شنویم. نتیجه اینکه نگرش امروزی در اعلی ترین سطح بینش ایدئولوژیک ملت ما قرار گرفته است. نگاهی که نه تنها در داخل کشور بلکه خارج از آن ، مرزها را از میان برداشته و همه عناصر انسانی در آن جز یک سرباز خادم ، چیز دیگری دیده نمی شوند و مورد انتظار نیستند.

 

 • بگذریم… هنوز تا انتخابات مجلس شورای اسلامی راه زیادی مانده است.مردم از شورای شهر مطالباتی دارند که بهتر است وقت  منتخبان مردم صرف پاسخگویی به آنان شود.وعده های پر شماری به شهروندان داده شد که اکنون زمان عمل به آنهاست.لذا پرسه زدن در فضای انتقادات بی پایه و اساس و صرفاً تهییجی و احساسی ، خارج از دایره وظایف این نهاد محترم و مغتنم است.اعضای شورای شهر قسم یاد کردند که حافظ منافع مردم باشند نه منافع افراد و اشخاص و جریان های سیاسی و غیر سیاسی!. نه منافع شخصی.

 

 • و آخر اینکه آرشیو اخبار این پایگاه خبری نشان می دهد در طول چند ماه اخیر، عصر ، شدیدترین انتقادات از شهردار آبادان توسط اعضای منتقد شورای شهر را منتشر کرده تا جایی که بعضاً متهم به یکجانبه گرایی در این زمینه شده است. لذا وصله حمایت انتخاباتی عصرآبادان از شیرازی ، ناجور است. عصر آبادان سعی در بیان مسایل برپایه آگاهی ، منطق و استدلال دارد و هرچه جز این دیده و شنیده شود را مورد نقد و پرسش قرار می دهد که سخنان ناشیانه نایب رئیس شورای شهر و بی ملاحظگی وی از جمله این موضوعات است. این رسالت یک رسانه ارزش محور است که در انجام آن با کسی تعارف ندارد.
 1. سید می‌گه:

  لطفا یه بار دیگه متن رو منطقی بخونید بعد قضاوت کنید…چیز بدی نگفته که به بعضی ها برخورده!!!

 2. فریدونی می‌گه:

  جناب احمدنژاد زیاد خودتو خسته نکن! این منم زدن ها دیگه قدیمی شده اخوی…
  گر خالق من آن است که خود میدانم شیشه را در بغل سنگ نگه میدارد

 3. MEHDI می‌گه:

  من نمیدانم به اقای شیرازی رای خواهم داد یا نه.. اما ان دوستی که ادعا می کرد اقای شیرازی نسبت به ابادان تعصبی ندارد.. باید یک مقایسه بین اقای شیرازی و مسئولین ابادانی(!) بکند که ایا کدامشان برای ابادان بیشتر کار کرده اند

 4. احمدنژاد می‌گه:

  یادت رفته که یه بندی رو اضافه کنی. و اون اینه که شهردار دهن شماها رو هم پرکرده. وگرنه حتی مجلس شورای اسلامی نیز طرح جدید را شهروندی و متولد بودن مجلس میداند. با تمام وجود مقابله خواهیم کرد. و این….را طرد خواهیم کرد. به حول و قوه الهی

 5. علیان می‌گه:

  در جواب حسن باید بگم: من که عمو و دایی و خاله م شهرستان زندگی می کنند و زن و بچه ام هم شاهین شهر هستند و فعلا خودم اینجا زندگی می کنم آبادانی و یا شهروند آبادان محسوب نمیشم؟! چون خانواده و اقوامم اینجا نیستند!
  بابا برای تخریب و زیرسوال بردن این شهردار مثل اینکه باید قانون و عرف و همه چیز را زیر سوال برد! دستخوش بابا!این بنده خدا اگر کاندیدا بشه مردم با رای خودشون پیام میدن… دیگه نگران چی هستید؟ چرا همه به تکاپو افتادید؟!!!!

 6. HASSAN می‌گه:

  سایت عصر آبادان خوب داره با افکار عمومی بازی می کنه. چنانچه خبر ندارید بدانید در قانون جدید انتخابات یکی از شرایط نامزدها سکونت ۵ سال در حوزه انتخابیه است. قصد دفاع اصلا از آقای زویدات ندارم. ایشان اگه ادم پخته ای بود این مسئله را به این زودی و فبل از نامزد شدن شیرازی نباید مطرح می کرد. اما سوال اینجاست آیا یک کاندیدا که در اینجا دزفولی می خوانیمش باید عرق و تعصبی هم نصبت به آبادان یا هر شهری که می خواهد کانیدیدا شود داشته باشد یا نه؟ شما یی که از ایشان دفاع می کنید فقط یک سوال رو جواب بدید مدیری که بعد از ۵ سال و با فشار رسانه ها و افکار عمومی حاضر نشده خانواده اش را در آبادان ساکن کند شایسته نماینده بودن مردم این شهر را دارد؟ عمه اش اینجاست؟ خاله اش اینجاست؟ اقوامش اینجاست؟ تعصب چه چیزی را دارد؟ دل نگران چیست؟ غیر از این که ایشان از طریق حمایت آقای ف و برای اهداف خاص وارد این کارزار خواهد شد. آن وقت است که امثال من با سایت عصر آبادان حرف ها خواهیم داشت. راستی این مدیر مسئول که از قضا با مجوز هم فعالیت می کند اسم و رسم ندارد؟

 7. نبی زاده می‌گه:

  این اظهارات خام و ناپخته ما را به یاد جمله معروف «افلاطون»، فیلسوف یونانی انداخت که می‌گفت: «عدالت آن است که در کار خود بهترین باشی و در اموری که به تو مربوط نمی‌شود، مداخله نکنی…»
  به نظر می‌رسد عملکرد قوی دکتر شیرازی چنان دوستان را عصبانی کرده که فراموش کرده‌اند یا اصلا برای‌شان مهم نیست که ایشان با همین امکانات موجود که قبلا هم وجود داشته، بیشترین بازدهی را در سازندگی شهر داشته و بدون منت مشغول خدمت به مردم هستند و ادعایی هم ندارد.
  نمی‌خواستیم این نکته را بنویسیم، اما عضوی از شورا را می‌شناسم که در یک جمله ۱۰ کلمه‌ای پنج تا اشتباه املایی داشت!
  آیا چنین شخصی صلاحیت اظهارنظر را دارد؟ قضاوت را به شما می‌سپارم!

 8. محمدرضا می‌گه:

  اقای مدیر مسول تصویر خوبی برای این مطلب انتخاب نکرده ای.چرا اجازه میدهید عده ای از کتاب خدا استفاده ابزاری نمایند.

 9. محمدرضا می‌گه:

  بمیرد این حب ر یاست که چه میکند . خوب است بعضی بعد از بلوغ جنسی به بلوغ سیاسی هم برسند تا مشکل ساز نشوند.

 10. منصف می‌گه:

  سلام
  فکر کنم چون کلا خودتون و ریستون ابادانى نیستید
  خیلى بهتون برخورده

 11. پرسشگر می‌گه:

  آقای من مگر آبادانی ها چه گلی به سر این شهر زدند نیادتان نرود خانم معصومه آباد در آبادان کاندید شد و رأی نیاورد مگر آبادانی نبود چرا رفت در تهران و الان نماینده شده. این حرف ها فقط از بی اطلاعی است. اینان کجا بودند وقتی حریزاوی که اهل سوسنگرد بود آمد آبادان و رأی آورد بعدش هم که اصلاً در این شهر دفتر نداشت….

 12. واقع گرا می‌گه:

  احسنت . بسیار منطقی و زیبا بود