تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , دی, ۱۳۹۳ | ۱۰:۲۹:۴۲
کد مطلب : 63227
مرکز فرماندهی آمریکا در ائتلاف ضد داعش در قطر است

اظهارات خلبان اردنی اسیر داعش

خلبان اردنی اسیر داعش در گفت‌وگویی با نشریه وابسته به این گروهک به تشریح عملکرد «ائتلاف ساختگی علیه داعش» پرداخت.

به گزارش  عصر آبادان به نقل از فارس،‌ «معاذ الکساسبه» خلبان اردنی که به اسارت داعش درآمده است، در گفت‌وگویی با نشریه وابسته به داعش موسوم به «دابق» اعتراف کرد که یک پایگاه آمریکایی در قطر عملیات‌های هوایی علیه مواضع داعش را برنامه‌ریزی می‌کند.

بنا به گزارش وبگاه خبری «النشره» لبنان، در فیلم منتشر شده‌ی این مصاحبه الکساسبه برای اولین بار با لباس زندانیان داعش به رنگ نارنجی نشان داده می‌شود.

روایت داعش از سقوط هواپیما

وی در خصوص روزی که به دست داعش افتاد گفت: ساعت ۴ روز عصر آن روز در حالی ماموریت خود را آغاز کردم که به ما اطمینان داده شده بود تمام منطقه ماموریت از ضد هوایی پاکسازی شده است. جنگنده‌های «اف-۱۵» عربستان، «اف ۱۶» امارات و «اف ۱۶» مغرب نیز با من پرواز کردند. وقتی وارد آسمان رقه (در شمال شرق سوریه) شدیم احساس کردم هواپیمایم هدف موشک (حرارتی) قرار گرفت. خلبان اردنی دیگر در ماموریت به من اعلام کرد که از جنگنده‌ام دود بلند شده است. جنگنده در حال انحراف از مسیر خود بود و من مجبور به «ایجکت» شدم و در نهر فرات افتادم و پس از آن توسط داعش اسیر شدم.

ائتلاف آمریکا ضد داعش چگونه راهبری می‌شود؟

وی در مورد چگونگی حملات هوایی ائتلاف موسوم به «ائتلاف بین‌المللی علیه داعش» گفت: یک پایگاه آمریکایی در قطر وجود دارد که برنامه‌ریزی عملیات‌ها و مشخص کردن اهداف و وظایف را یک روز قبل از انجام عملیات بر عهده دارد. آمریکایی‌ها با پهپاد ، ماهواره و جاسوس‌های خود اهداف را مشخص می‌کنند.

الکساسبه افزود که جنگنده‌های اردنی از اردن بلند می‎‌شوند اما جنگنده‌های حاشیه خلیج فارس از عربستان، کویت و بحرین و نیز ترکیه پرواز می‌کنند. جنگنده‌های آمریکایی و فرانسوی نیز از پایگاه‌های اردن و ترکیه پرواز می‌کنند. در حال حاضر ۲۰۰ آمریکایی در پایگاه نظامی سلطنتی اردن حضور دارند که ۱۶ تن آنها خلبان هستند. یکی از این خلبان‌های آمریکایی در اثر مِه غلیظ نزدیک به پایگاه تعادل جنگنده خود را از دست داد و کشته شد.

خلبان اردنی: مرا می‌کشند

الکساسبه در پایان و در پاسخ به این سؤال داعش که آیا می داند چه سرنوشتی در انتظارش است، گفت: بله می‌دانم .. مرا می‌کشند.

 

انتهای پیام/ف