تاریخ انتشار خبر: ۲۵ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۱۴:۰۳:۰۱
کد مطلب : 39028

اعتراض جالب یک هلندی به رژیم صهیونیستی+عکس

هنک زانولی، شهروند هلندی که به‌دلیل کمک‌های خانواده‌اش به یهودیان در زمان جنگ دوم جهانی، جایزه ویژه‌ هولوکاست در سرزمین اشغالی را دریافت کرده بود، با از دست دادن بستگان خود در غزه این جایزه را به رژیم غاصب صهیونیستی پس فرستاد.

به گزارش  عصر آبادان ، به گزارش روزنامه «هاآرتص» اسرائیل، هنک زانولی ۹۱ ساله به‌دلیل کشته شدن شش تن از اعضای خانواده‌اش در جریان بمباران‌های اخیر غزه توسط ارتش اسرائیل، جایزه «پارسایان ملل» اسرائیل را به دولت این کشور پس فرستاد.

زانولی و مادر درگذشته‌اش، در سال ۲۰۱۱ در «یاد واشم» بنای یادبود هولوکاست، این جایزه افتخاری را دریافت کردند. آن‌ها در زمان اشغال هلند توسط ارتش نازی یک دخترک یهودی به نام الهانان پینتو را در خانه خود پنهان کرده بودند تا آسیبی به وی نرسد. الهانان پینتو از بهار سال ۱۹۴۳ تا زمان آزادی هلند توسط نیروهای متفقین در کنار خانواده زانولی زندگی کرد. پدر و مادر این دختربچه در اردوگاه‌های کار اجباری جان خود را از دست دادند.

پیش از آن، پدر زانولی در سال ۱۹۴۱ به‌دلیل اعتراض به تهاجم ارتش نازی به اردوگاه داخائو منتقل شد و در فوریه سال ۱۹۴۵ در اردوگاه جان سپرد.

زانولی رژیم غاصب صهیونیستی را به کشتار متهم کرد

آنجلیک آیپه، نوه خواهری هنک زانولی که یک دیپلمات هلندی است با یک فلسطینی ازدواج کرده است. در تاریخ ۲۰ ژوئیه نیروی هوایی رژیم غاصب صهیونیستی خانه خانواده آیپه را در بوریج، واقع در نوار غزه، بمباران کرد. در این بمباران شش تن از اعضای خانواده وی، از جمله یک پسر ۱۲ ساله، کشته شدند. در آن لحظه آنجلیک آیپه و همسرش در غزه نبودند.

وقتی که هنک زانولی از این حمله آگاه شد تصمیم گرفت مدال و گواهی افتخار را که به‌عنوان «پارسایان ملل» دریافت کرده بود به سفارتخانه رژیم غاصب صهیونیستی پس بفرستد.

او در نامه‌ای به سفیر رژیم غاصب صهیونیستی دولت این کشور را به کشتار مردم متهم کرد و نوشت: «نبیره‌های مادر من مادر بزرگ فلسطینی، سه دایی، یک خاله و یک پسرخاله خود را در حمله ارتش اسرائیل از دست دادند.»

وی افزود که در چنین شرایطی حفظ این جایزه «توهین به یاد مادر شجاعم و فرزندانش است».

ارتش رژیم غاصب صهیونیستی پرسش روزنامه «هاآرتص» در مورد بمباران این خانه در بوریج را بی‌پاسخ گذاشته است. ارتش به‌شکل کلی گفته است تمام تلاش خود را می‌کند تا به غیرنظامیان آسیبی نرسد.

انتهای پیام