تاریخ انتشار خبر: ۳۱ , خرداد, ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۶:۳۹
کد مطلب : 33489
حواشی تودیع و معارفه مدیرعامل آبفای خوزستان:

اعتراض نماینده اهواز به انتصاب مدیرغیربومی در آبفای خوزستان/افرادی شعار استفاده از نیروی بومی می دهند ولی خلاف آن عمل می کنند

صبح امروز بنابر اعلام قبلی مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل آب و فاضلاب استان خوزستان برگزار شد که این برنامه خالی از حواشی نبود.

 

به گزارش رهیاب نیوز،صبح امروز بنابر اعلام قبلی مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل آب و فاضلاب استان خوزستان برگزار شد که این برنامه خالی از حواشی نبود.

در ادامه گوشه هایی از حواشی این مراسم را می خوانید:

*چشمگیرترین حاشیه این برنامه که از روزهای گذشته نیز سروصدای نسبتا زیادی به پا کرده بود غیر بومی بودن مدیر جدید بود گفته می شود اقای علی مرادی از بچه های شمال است و از خارج استان برای این پست منصوب شده است.

*در این مراسم سعدون زاده به عنوان رئیس مجمع نمایندگان خوزستان صحبت هایی را ارائه کردند که در بین مراسم سیدشکر خداموسوی نماینده مردم اهواز نیز ده دقیقه از وقت وی استفاده کرد و به سخنرانی پرداخت.

*حمیدرضا جانباز معاون وزیرنیرو و مدیرعامل شرکت و آب و فاضلاب کشور نیز در این مراسم حضور داشت.

*شکرخدا موسوی نماینده اهواز در سخنرانی خود به شدت با  این انتصاب مخالفت کرد و گفت:ما خوزستانی ها خون گرم هستیم و از مهمان نوازترین مردم ایران بلکه دنیا هستیم و به رسم مهمان نوازی از مدیری که امروز منصوب شد علی رغم اینکه غیربومی است حمایت خواهیم کرد اما به شدت از وزارت نیرو و شما اقای جانباز به عنوان معاون وزیر و رئیس آبفای کشور گله داریم.

*وی خطاب به معاون وزیر ادامه داد:ما برای مدیرعاملی آب و فاضلاب ۷ گزینه بومی معرفی کردیم ولی شما و وزارت خانه یکی از آنها را انتخاب نکردید و این بی حرمتی به مردم خوزستان و نمایندگان آنها در مجلس شورای اسلامی است

*سخنان کوتاه نماینده اهواز که در جمع کارکنان آبفا و تنی چند از نمایندگان مردم خوزستان در مجلس مطرح شد موجب تشویق  حضار در سالن شد.

* موسوی همچنین با انتقاد از معاون عمرانی استاندار گفت:کسی که در تمام صحبت هایش از نیروهای بومی دفاع می کند امروز چه شده است که در زیر مجموعه خود یک نیروی غیربومی را آورده است در حالیکه دهها مدیر نخبه در این حوزه استان خوزستان داراست وی ادامه داد:مردم باید بدانند چه کسانی هستند که شعار نیروی بومی می دهند اما دقیقا خلاف آن حرکت می کنند

 *نماینده اهواز بعد از انتقاد شدید خود به نشانه اعتراض مراسم تودیع و معارفه را ترک کرد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستـان منصوب‌ شد

طی حکمی از سوی حمید رضا جانباز، مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ، علی اکبر علیمرادی به عنوان رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان منصوب شد / صدور حکم علیمرادی در حالی صورت می گیرد که حدود سه ماه است که پس از استعفا و بازنشستگی صنیعی، مدیرعامل پیشین شرکت آب و فاضلاب خوزستان، این شرکت بدون مدیرعامل بود

علی اکبر علیمرادی؛ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستانخوزنیوز: طی حکمی از سوی حمید رضا جانباز، مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور ، علی اکبر علیمرادی به عنوان رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان منصوب شد.

به گزارش خوزنیوز، علی اکبر علیمرادی که در حال حاضر معاون منابع انسانی و بهبود مدیریت معاون منابع انسانی و بهبود مدیریت است، متولد ۱۳۴۲، رامیان استان گلستان می باشد. وی دانشجوی دکتری عمران آب  است و در کارنامه اجرایی خود  سرپرست آب و فاضلاب منطقه گنبد، مدیر امور آب و فاضلاب منطقه گنبد، جانشین مدیرعامل شرکت در شرق استان مازندران (گلستان)، معاون نظارت و هماهنگی مناطق شرکت آب و فاضلاب مازندران، سرپرست معاونت درآمد و امور مشترکین شرکت آب و فاضلاب مازندران (مازندران و گلستان)، عضو هیئت مدیره شرکت آب و فاضلاب استان مازندران (مازندران و گلستان)،رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان، کارشناس ارشد حوزه بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، مدیر دفتر آموزش و نیروی انسانی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گلستان و معاونت هماهنگی و پشتیبانی شرکت مهندسی آب وفاضلاب کشور را دارد.

گفتنی است، مراسم معارفه مدیرعامل آبفا خوزستان شنبه در محل شرکت آب و فاضلاب خوزستان برگزار می شود.

صدور حکم علیمرادی در حالی صورت می گیرد که حدود سه ماه است که پس از استعفا و بازنشستگی صنیعی، مدیرعامل  پیشین شرکت آب و فاضلاب خوزستان، این شرکت بدون مدیرعامل بود. شنیده ها حکایت از آن داشت که در گزینه تصدی این پست اختلافاتی بین آبفا کشور، استانداری و نمایندگان وجود داشت.

جدال بی سرانجام آبفا کشور، استانداری و نمایندگان برسر انتصاب مدیرعامل آبفا خوزستان

در یک سوی این جدال، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور قرار دارد که علیرغم ادعای هماهنگی با استانداری خوزستان، بر روی گزینه خود اصرار دارد/ استانداری که قرار بود در این استان تغییراتی در خور و شایسته بدهد، حالا در اطراف خود و در اتاق های مجاورش نیز زمزمه خستگی، بی انگیزه بودن و نداشتن تدبیر و امید! برای حل مشکلات استان احساس می شود. استانداری که شور زائد الوصفی در سخنرانی هایش داشت حالا حتی نمی داند که در کجای کار قرار گرفته است

عبداله فرجی پور: سه ماه پس از آنکه مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان به دلیل بازنشستگی، کناررفت، جدال بی سرانجامی برای تعیین مدیرعامل جدید آغاز شد که هنوز ادامه دارد.

این درحالیست که موضوعات حوزه فعالیت این شرکت، از مهم ترین مسائل مردم خوزستان بوده و شهرهای کوچک و بزرگ آن درگیر مشکلات هستند. گزارش می رسد که به دلیل نداشتن مدیرعامل، طرح اساسی شرکت، راکد شده و همه چیز به آمدن مدیرعامل جدید، مشروط گردیده است.

در یک سوی این جدال، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور قرار دارد که علیرغم ادعای هماهنگی با استانداری خوزستان، بر روی گزینه خود اصرار دارد. این شرکت که نیمه دوم سال گذشته را با سر و صدا و دوندگی زیادی در خوزستان به پایان رسانید، همچنان برای تامین اساسی ترین نیاز خوزستانی ها یعنی آب آشامیدنی سالم، در خم همان کوچه قدیم مانده است.

سیاست های این شرکت در یک دهه گذشته نشان داده است که در میان مسولان عالیرتبه آن، یک استراتژی که بتواند در جهت تامین آب آشامیدنی سالم برای سال های آینده کشورمان، کارساز و مفید باشد، وجود ندارد. نمونه روشن و آشکار این فقدان را نباید در استان های کم آب بلکه در یکی از پُر آب ترین مناطق ایران، یعنی خوزستان جستجو کرد. با وجود پنج رودخانه بزرگ در این استان، شرکت ابفا استان و اهواز هنوز نتوانسته اند تا مردم شهرهای مجاوراین رودخانه ها را از آب آشامیدنی سالم برخودار کنند.

این سیاست ها در خصوص انتقال آب از سرچشمه های دز و کارون نیز به چشم می خورد. در حالی که امروزه مهم ترین دغدغه کشورها تامین آب آشامیدنی سالم است، بهترین آب های این کشور را به جهت مصارف صنعتی و کشاورزی با صرف میلیاردها ریال به مناطق مرکزی انتقال می دهند و آن وقت مردم همین مناطق و از جمله خوزستان باید در حجمی از بیماری های مربوط به نبودن آب شرب سالم و بهداشتی، غوطه بزنند.

در خصوص ایجاد شبکه فاضلاب، موضوع خیلی پیچیده تر است. کلان شهر اهواز که در همان شبکه های قدیم و زهوار دررفته اش دست و پا می زند، درمهم ترین طرح موجود، یعنی تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز درمانده است. متاسفانه بقیه شهرهای استان حال و روزی به مراتب بدتر از اهواز دارند.

اکنون جای این پرسش باقی است که شرکتی که در سیاست های کلان دچار مشکل است می تواند مدیری را در استان بر سرکار گمارد که این فقدان را جبران نماید؟ آیا مدیرعامل آینده آبفای استان می تواند برای تامین حداقل انتظار مردم، یعنی آب آشامیدنی سالم، کاری از پیش ببرد؟

در ضلع دیگر، نمایندگان خوزستان هستند که مانند همیشه درگیر با موضوع انتصاب های استانی، شهری و روستایی اند. کار به جایی رسیده که برای این موضوع لطیفه هم ساخته اند. یعنی گفته می شود که حتی برای انتصاب سرایدار یک شرکت یا سازمان، باید سفارش یا موافقت فلان نماینده را به دست آورد! اما به راستی چرا نمایندگانی که کارشان وضع قوانین و نظارت بر دولت است، اینگونه در کار اجرا وارد می شوند و بر سر اینکه چه کسی باید مدیر یا رئیس شود، پیراهن چاک می کنند؟

شاید یک دلیل این باشد که کار تخصصی مجلس، حوصله برخی از نمایندگان را سر برده و اینان را به وادی اجرا می کشاند. یا اینکه کار اجرا اینقدر شیرین و جذاب است که نماینده را از سر صندلی سبز خود به حاشیه اجراکشانده و او را درگیر جزئیات امور می کند. البته شاید هم دلسوزی بی حد و حصر برخی از نمایندگان است که آنان را وادار می کند تا بر انتصاب افراد، نظارت کرده و حتی پیشنهاد افراد شایسته بدهند.

دلایل هرچه باشند، ورود نمایندگان به حوزه اجرا، دخالت در کار یک قوه دیگر محسوب می شود. بر اساس قانون، حوزه کار سه قوه از یکدگر جدا بوده و دخالت به هر نحوی، عدول از قانون است. نمایندگان فقط می توانند از مجرایی که قانون برای آنها تعیین کرده است، به نظارت و اعمال قدرت قانونی شان مبادرت کنند.

اما ضلع سوم و جالب ترین آنها، استانداری خوزستان است. ستادی که گسیختگی و وارفتگی آن بیش از آن است که به چشم نیاید. کار به جایی رسیده است که زمزمه های خستگی و دلزدگی استاندار مقتدایی از جایی که در آن است، به گوش هم می رسد.

استانداری که قرار بود در این استان تغییراتی در خور و شایسته بدهد، اکنون در اطراف خود و در اتاق های مجاورش نیز زمزمه خستگی، بی انگیزه بودن و نداشتن تدبیر و امید! برای حل مشکلات استان احساس می شود. استانداری که شور زائد الوصفی در سخنرانی هایش داشت اکنون حتی نمی داند که در کجای کار قرار گرفته است.

بیش از ۲۰ مشاور برای کسی که می خواست موتورتغییر را در استان روشن کند، البته شروع خوبی بود اما مسئله کوچکی وجود داشت و آن این بود که اصولا مقتدایی اهل مشورت نیست! حال این مرد نخست استان که بسیار هم اهل مزاح و خنده های خودمانی در جلسات جدی و خشک استان است، کار را به جایی کشانده که حتی نمی شود گمانی زنی کرد که این استان تا یک سال آینده چه برنامه ای دارد!

در اینجا شاید بتوان فهمید که چرا دولت مردان تهران نشین از این استاندار و ستادش دیگر حساب نمی برند وچرا پیشنهادهای این استاندار با درنگ های طولانی و اکنون دیگر با مخالفت از سوی مرکز روبرو می گردند؟ پاسخ ها زیادند ولی بی گمان، ضعف در اقتدار استانداری خوزستان، مهم ترین آنها است.

ستاد استانداری از آنچه در دوره استاندار حجازی هم بود، ضعیف تر شده است. اکتفا کردن به جلسات و صدور بخشنامه و از این قبیل، به یک استانداراقتدار نمی دهد. اقتدار یک استاندار و معاونین او در کارایی و ایده هایی است که دارند تا به بواسطه آنها بتوانند به مسائل استان پاسخ داده و بر اجرای آنها نظارت دقیق و قوی بکنند.

ستاد استانداری، محل آزمون و خطا نیست. یک استاندار زمانی می تواند تشخیص دهد که چه کسی برای چه اداره یا سازمانی در استان مناسب است که ابتدا به ساکن، تشخیص دهد که کدام فرد برای چه منصبی در ستاد استانداری مناسب می باشد. اما تغییرات داده شده در ستاد استانداری تاکنون نتوانسته است موتور ایجاد تغییر را در خوزستان روشن کند.

جدالی که بر سر انتصاب مدیرعامل آبفا استان در جریان می باشد مدل و نمونه کوچکی بوده از آنچه در استان و کل کشور درجریان است با این تفاوت که هر جا اقتدار استانداری وجود داشته باشد، استانها نفع بیشتری برده اند.