تاریخ انتشار خبر: ۲۹ , تیر, ۱۳۹۳ | ۲۳:۴۳:۰۷
کد مطلب : 36237

اعتراض گسترده مردم اردن به سیاست های ذلیلانه پادشاه در قبال غزه

از آغاز هجوم وحشیانه رژیم صهیونیستی به نوار غزه کشور اردن همه روزه شاهد تظاهرات گسترده ای در محکومیت جنایات این رژیم در غزه و سکوت کشورها و مجامع عربی بوده است.

 

به گزارش عصر آبادان به نقل از سرویس بین الملل رهیاب نیوز ،با تظاهرات گسترده پس از نماز جمعه در امان پایتخت اردن و شهرهای مختلف دیگر این کشور شاهد خشم مردم معترض بود که ضمن محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم بی دفاع غزه نظام اردن را به توطئه علیه غزه متهم کرده و مواضع نظاره گری آن را خجالت آور توصیف کردند.

در این تظاهرات که در شهرهای امان،اربد ،مادبا،الزرقاء،الطفیله ،معان،الکرک و العقبه صورت پذیرفت  تظاهرکنندگان از مواضع اردن و کشورهای عربی بویژه مصر و همچنین محمود عباس اعلام انزجار کرده و آن راتوطئه خواندند.آنها همچنین کشور امارات را متهم کردند پشتیبانی مالی هجوم وحشیانه اسرائیل علیه غزه را به عهده گرفته است.

نمازگزاران با سردادن شعارهایی مانند”مردم آزاد سازی فلسطین را می خواهند”،ما همه رزمندگان حماس هستیم” و”غزه مقاومت می کند عرب توطئه می کند”  خواستار قطع روابط با رژیم صهیونیستی و ارسال سلاح برای مقاومت اسلامی در فلسطین شدند.

در همین راستا رئیس سابق اتحادیه مهندسان عرب اعلام کرد که مردم اردن همه روزه در دفاع از مردم غزه تظاهرات خواهند کرد و  مواضع ذلیلانه اردن و سایر کشورهای عربی را محکوم خواهند کرد.

همچنین دکتر محمد سعید بکر از رهبران جنبش اسلامی در سخنرانی خود ضمن محکوم کردن مواضع کشورهای عربی موضع اردن را بسیار ضعیف دانست. وی ضمن یادآوری مسئولیت اردن در حمایت از مقدسات اسلامی در فلسطین از سکوت این کشور در برابر تجاوزات همه روزه صهیونیست ها به این مقدسات انتقاد کرد و از آنها خواست تا کاری بیش از مداوای مجروحان انجام دهند.

وی خطاب به پادشاه اردن گفت: این فرصتی برای توست تا مردانگی و اسلام و عربیت خود را اثبات کنی.مانند صلاح الدین باشد و ما همه پشتیبان تو هستیم.

عمر عیاصره مفکر اردنی نیز موضع رسمی کشور اردن در قبال این هجوم را ضعیف و در سطح بسیار پایینی توصیف کرد و گفت: اردن این هجوم را تنها با یک بیانیه بر روی کاغذ محکوم کرد . مردم در کشور بسیار خشمگین هستند و غضب انان با هادت هر فلسطینی بیشتر می شود از این رو باید موضع رسمی در سطح موضع مردمی باشد تا معادله به هم نخورد. او تاکید کرد که مردم دیگر به اخراج سفیر اسرائیلی و فراخواندن سفیر اردن از اسرائیل قانع نیستند و مسئولان باید درک کنند که حمله به غزه با بحرانهایی مثل وقایع سوریه و غزه بسیار متفاوت است.

وی افزود: مردم اردن حداقل از دولت انتظار دارند تا جلوی تظاهرات آنها را نگیرند.