تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , مهر, ۱۳۹۵ | ۱۸:۴۴:۴۵
کد مطلب : 125001

اعضای تیم هکری به دام افتادند +جزئیات

رئیس پلیس فتا استان مرکزی گفت: با تلاش‌های شبانه روزی ماموران پلیس فتا در استان مرکزی یک تیم هکر کشف و دستگیر شدند.

 رئیس پلیس فتا استان مرکزی گفت: با تلاش‌های شبانه روزی ماموران پلیس فتا در استان مرکزی یک تیم هکر کشف و دستگیر شدند.
سرگرد مصطفی نوروزی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به دستگیری اعضای باندی که با طراحی سایت جعلی و فیشینگ، اطلاعات ۴۲۰۰ کاربر را سرقت کرده بودند اظهار داشت: ماه گذشته فردی به عنوان شاکی به پلیس فتا مراجعه کرد که از برداشت غیرمجاز مبلغ ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار ریال از حساب بانکی‌اش شکایت کرد.
وی افزود: در این راستا تیمی از کارشناسان و متخصصان پلیس فتا اقدام به کار بررسی موضوع کردند و در بررسی‌های تخصصی از فعالیت‌های بانکی این فرد در چند مرحله مشخص شد که چندی پیش پیامکی با مضمون برنده شدن شمش طلا در قرعه‌کشی یکی از اپراتورهای همراه کشور برای وی ارسال شده است.
رئیس پلیس فتا استان مرکزی تصریح کرد:‌ هنگام مراجعه فرد به سایت اینترنتی از او خواسته شده بود مبلغی را به حساب اپراتور واریز کند و اطلاعات خود را برای دریافت جایزه تکمیل کند.
نوروزی ادامه داد:‌ بعد از گذشت مدتی، این فرد جایزه‌ای دریافت نمی‌کند و مبلغی هم از حساب بانکی وی برداشت می‌شود.
وی خاطرنشان کرد:‌ در بررسی‌های تخصصی انجام شده از سوی کارشناسان پلیس فتا مشخص شد سایتی که به عنوان سایت قرعه‌کشی اپراتورهای تلفن همراه راه‌اندازی شده و شاکی به آن مراجعه کرده توسط متهمان طراحی و جعلی بود که از آن برای هدایت مالباخته به درگاه جعلی بانک استفاده شده و در نهایت متهمان به اطلاعات حساب و مشخصات آن دست پیدا می‌کردند.
نوروزی بیان کرد:‌ تحقیقات کارشناسان پلیس فتا بر روی این پرونده ادامه داشته و در مدت زمان رسیدگی به پرونده تعداد ۲۰ سایت جعلی که به این روش فعالیت می‌کردند شناسایی شد.
سرکرده باند جعل سایت‌های اینترنتی هکری سابقه‌دار بود
رئیس پلیس فتا استان مرکزی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای دستگیری متهمان گفت: در این راستا تحقیقات تخصصی از سوی کارشناسان پلیس به شناسایی عامل اصلی طراحی این سایت انجامید که از هکرهای دارای سابقه است و قبل‌تر از سوی پلیس فتا دستگیر شده بود.
وی افزود: این فرد پس از آزادی با همراهی تعدادی از دوستان خود اقدامات مجرمانه خود را ادامه داد و مرتکب جرم شده است.
نوروزی خاطرنشان کرد: در راستای تحقیقات پلیسی، دو هم‌دست دیگر متهم اصلی و محل فعالیت و سکونت آنها در یکی از شهرهای استان البرز و تهران بزرگ شناسایی و دستگیر شدند.
شناسایی و دستگیری اعضای باند در استان البرز و تهران بزرگ
وی اضافه کرد:‌ در هماهنگی انجام شده با دستگاه قضایی تیمی از ماموران انتظامی برای دستگیری اعضای این تیم به استان‌های البرز و تهران اعزام شدند و در دو مرحله عملیات پلیسی هر ۴ متهم پرونده دستگیر و برای تکمیل تحقیقات به پلیس فتای استان منتقل شدند.
۲۰ سایت فیشینگ برای سرقت اطلاعات طراحی شد
رئیس پلیس فتا استان مرکزی با اشاره به اعترافات این باند گفت: در بازجویی‌های انجام شده از اعضای این باند مشخص شد این افراد از آبان ماه سال ۱۳۹۴ اقدام به طراحی و راه‌اندازی ۲۰ سایت جعلی بانکی کرده‌اند.
وی افزود:‌ اعضای این باند در اعترافات خود اعلام کردند با استفاده از سامانه‌های پیام کوتاه و اعلام برنده شدن آنها در قرعه کشی اپراتور برای هدایت و تشویق افراد برای مراجعه به سایت‌های جعلی طراحی شده استفاده می‌کردند.
سرگرد نوروزی بیان کرد: اعضای این باند ‌در طول مدت فعالیت مجرمانه خود اقدام به سرقت اطلاعات حساب ۴۲۰۰ کاربر در سطح کشور کرده بودند که در این مدت اقدام به برداشت یک میلیارد ریال به‌صورت غیرقانونی و استفاده از تعدادی از این اطلاعات حساب کرده بودند.
به گزارش تسنیم براساس اعلام فرماندهی انتظامی استان مرکزی افرادی که از طریق این شیوه از آنان کلاهبرداری شده است می‌توانند برای بررسی پرونده خود با شماره تلفن ۲۱۸۴۰۶۸ پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان مرکزی تماس بگیرند.