تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۱۷:۲۸:۴۴
کد مطلب : 44820

اعلام آمادگی آمریکا برای مذاکره با ایران

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: گفته‌ایم آماده هستیم با ایرانی ها برای تعامل آنها همانطور که با دیگر بازیگران در منطقه انجام می دهیم،درباره داعش گفتگو کنیم.من مطمئنا این گفتگو را رد نمی کنم بلکه فقط می خواهم بگویم تمرکز مذاکرات هسته ای فقط روی موضوع هسته ای است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: گفته‌ایم آماده هستیم با ایرانی ها برای تعامل آنها همانطور که با دیگر بازیگران در منطقه انجام می دهیم،درباره داعش گفتگو کنیم.من مطمئنا این گفتگو را رد نمی کنم بلکه فقط می خواهم بگویم تمرکز مذاکرات هسته ای فقط روی موضوع هسته ای است.

به نقل از سایت وزارت خارجه آمریکا، “ماری هارف” درباره دیدار جان کری وزیر خارجه آمریکا و برنز معاون او با کاترین اشتون نماینده عالی اتحادیه اروپا گفت: مسئولان ارشد وزارت خارجه با کاترین اشتون دیدار و درباره ایران به خصوص مذاکرات هسته‌ای و تهدید داعش و موضوعات مختلف مربوط به همکاری ما با اتحادیه اروپا گفتگوکردند.

خبرنگاری پرسید آیا شما می توانید درباره گفتگوهای دوجانبه بین برنز و ایرانی ها در پنجشنبه و جمعه گذشته در ژنو اطلاعاتی دهید؟

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: نشست ها در ژنو ،نشست های دوجانبه بیشتر رایزنی درباره موضوعات اصلی در جهت تلاش ما برای رسیدن به طرح جامع اقدام بود. همانطور که گفتم هدف از این نشست این است که به ما درباره ماهیت کاملا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران که قابلیت راستی آزمایی را نیز داشته باشد،اطمینان دهد. همه کشورها در پنج به علاوه یک گفتگوهایی با ایرانی ها داشتند و همه این گفتگوها البته در قالب مذاکرات به رهبری اتحادیه اروپا انجام شده است.بخشی از این گفتگوها همین گفتگوهایی بود که امروز با اشتون داشتند.این گفتگوها عمیق بود و ما بدنبال گفتگوهای همه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به خصوص در نشست پنج به علاوه یک هستیم که هفته قبل از هجدهم سپتامبر شروع می شود.

خبرنگاری پرسید آیا این گفتگوها شامل گفتگوهایی درباره سوریه و عراق نیز می شد؟

ماری هارف گفت:مذاکرات هسته ای جداگانه هستند.ما همواره گفتیم که اینها از یکدیگر جدا هستند.همانطور که می دانید برنز معاون وزیر خارجه آمریکا در گذشته نیز در حاشیه یکی از این گفتگوها در وین به این مسئله اشاره کرده است. گفتگو درباره انواع این تهدیدها بارها در حاشیه این نشست ها مطرح شد و این کار در دور اخیر نیز انجام شد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت:من همانطور که گفتم گفتگوهای بیشتر از گفتگوی مختصر را رد نمی کنم.ما گفته ایم آماده هستیم با ایرانی ها برای تعامل آنها همانطور که با دیگر بازیگران در منطقه انجام می دهیم،درباره داعش گفتگو کنیم.من مطمئنا این گفتگو را رد نمی کنم بلکه فقط می خواهم بگویم تمرکز مذاکرات هسته ای فقط روی موضوع هسته ای است.باید بگویم ما در حال هماهنگی با آنها نیستیم اما مطمئنا گفتگوهای دیگر را رد نمی‌کنیم.

خبرنگار پرسید آیا این احتمال وجود دارد این گفتگوها در مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام شود؟منظورم درباره داعش است.

ماری هارف گفت:مطمئنا گفتگوهای بسیاری درباره خطر داعش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام خواهد شد و من مطمئنم کشورهای بسیاری شرکت خواهند کرد.

ماری هارف گفت:من  فکر می‌کنم گفتگویی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره مقابله با داعش انجام خواهد شد و آنها (ایرانی ها) نیز احتمالا بخشی از آن خواهد بود.من فکر می کنم داعش واقعا بخشی از محورهای اصلی نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نشست های مختلف خواهد بود.رئیس جمهور آمریکا ریاست جلسه شورای امنیت درباره جنگجویان خارجی را برعهده خواهد داشت اما ما مذاکرات جداگانه هسته ای پنج به علاوه یک را خواهیم داشت که تلاش  کرده ایم به صورت جداگانه برگزار شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت:ما هر کسی به خصوص کشورهایی را که بر عراق نفوذ دارند،ترغیب کرده ایم از تشکیل دولت جامع عراق و در حقیقت حکومت به شیوه جامع حمایت کنند. دیروز پایه اصلی تشکیل دولت جدید عراق شکل گرفت.بنابراین ما همه کشورهای خارج از عراق را ترغیب می کنیم از این فرایند و نیروهای عراقی و نیروهای کرد برای پاسخ به مسئله دولت اسلامی حمایت کنند.

خبرنگار پرسید: آیا شما فکر می‌کنید ایران در تشکیل دولت عراق می تواند نقش کمک کننده را بازی کنند یا نقش مفید را؟ ماری هارف گفت:صادقانه بگویم من هیچ ارزیابی از نقشی که آنها انجام دادند یا ندادند،ندارم.این روند داخلی در عراق است.

خبرنگاری پرسید: آیا مقامات آمریکایی در جریان این نشست ها از ایرانی ها درباره یافته های وزارت خزانه آمریکا که در آن گفته شده است ایران تامین مالی و تسریع گروه های وابسته به القاعده و جنگجویان درسوریه را برعهده داشت،پرسش شد؟
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت:تا جایی که من می دانم پرسشی نشد.همانطور که گفتم گفتگوها با ایرانی ها درباره برنامه هسته ای است و این موضوع  به نظر می رسد متفاوت است.

منبع: باشگاه خبرنگاران