تاریخ انتشار خبر: ۷ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۲۱:۲۹:۳۴
کد مطلب : 27007

افراد فقیر کمتر عمر می کنند

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی سلامت را اولویت اول برای جهان اسلام دانست و گفت: مشکل ثروتمندان نیستند آنها ۱۷ سال بیشتر از افراد فقیر عمر می کنند.

 امیرحسین قاضی‌زاده‌ هاشمی ظهر یک شنبه در مراسم اختتامیه هفته سلامت در تالار چمران بیمارستان قائم مشهد با بیان اینکه در حوزه بهداشت و سلامت یک گام به جلو برداشته‌ایم اظهار کرد: مشکل ارائه خدمات سلامت به ثروتمندان نیست چرا که به طور متوسط در یکی از شهرهای کشور افرادی که دارای بضاعت اقتصادی بهتری هستند ۱۷ سال بیشتر از افراد کم‌برخوردار آن عمر می‌کنند.

وی افزود: باید سلامت را به عنوان اولویت اول، نه فقط برای الگوی منطقه آسیای شرقی بلکه برای جهان اسلام در نظر بگیریم.

وی مفهوم سلامت را دارای ابعاد گسترده‌ای دانست که دستیابی به آن، نیازمند شناخت هرچه بهتر این ابعاد، حفظ و ارتقای این شناخت و تلاش گروهی و بین‌بخشی در راستای رسیدن به اجزای تشکیل‌دهنده آن می باشد.

قاضی زاده با بیان اینکه باور عمومی بر این بوده که مقوله سلامت تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌ها در یک کشور و بلکه همه کشورهای جهان را در بر می‌گیرد و صرفاً مرتبط با سازمان یا حتی کشور خاص نمی شود.

وی گفت: مشارکت عمومی تمام نهادهای حاکمیتی، جریان‌های مردمی، گروه‌های مرجع و تأثیرگذار در سلامت، دارای نقش و با اهمیت است.

به گفته قاضی زاده عوامل خطر و پیامدهای ناشی از مواجهه با آن در حوزه سلامت در کشور به  کم‌وزنی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، اضافه ‌وزن، مصرف کم‌ سبزیجات، عدم فعالیت فیزیکی، روابط جنسی غیر ایمن، مصرف دخانیات، سوء‌مصرف مواد، بهداشت فردی نامناسب، آلودگی‌ هوای شهرها بر می گردد.

وی همچنین دود ناشی از سوخت‌های مختلف در محیط بسته، الودگی ناشی از سرب در هوا، اثرات ناشی از بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله، عوامل زیان‌آور شغلی، استرس‌های ارگونومیک را بویژه در زندگی شهر نشینی ازعوامل تهدید برای سلامتی عنوان کرد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در حوزه بهداشت و سلامت یک گام به جلو برداشته‌ایم و باید سلامت را به عنوان اولویت اول، نه فقط برای الگوی منطقه آسیای شرقی بلکه برای جهان اسلام مطرح کنیم.

وی در ادامه تشریح کرد: ۵۷ درصد جمعیت جهان را مردم آسیایی، ۲۱ درصد را اروپایی، ۱۴ درصد را آمریکایی و استرالیایی و ۸ درصد را جمعیت آفریقایی تشکیل می‌دهند.

به گفته قاضی زاده مخاطرات شغلی در کشورهای در حال توسعه نسبت به کشورهای توسعه‌یافته وضعیت بدتری دارند.

وی در مقایسه وضعیت سلامت کشورهای مرفه با کشورهای فقیر با ابراز تاسف از اینکه ۵۰ درصد مردم دنیا سوء‌تغذیه دارند گفت: هر آمریکایی به طور متوسط ۲۶۰ پوند گوشت در سال مصرف می‌کند و این رقم برای هر بنگلادشی ۶.۵ پوند است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مشکل ما ارائه خدمات سلامت به ثروتمندان نیست چرا که به طور متوسط در یکی از شهرهای کشور افرادی که دارای بضاعت اقتصادی مناسب هستند ۱۷ سال بیشتر از افراد فقیر عمر می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه ۲۰ درصد از جمعیت جهان روزانه کمتر از یک دلار درآمد دارند، گفت: ۵۰ درصد از جمعیت دنیا نیز درآمد روزانه‌شان کمتر از ۲ دلار است.

قاضی‌زاده‌ به رابطه مستقیم فقر و بیماری و کاهش سلامت اشاره کرد و گفت: عوامل خطر برای سلامتی که با فقر ارتباط مستقیم دارد شامل آب ناسالم، سوءتغذیه، اعتیاد، تزریقات غیرایمن، کم‌وزنی کودکان، دفع غیربهداشتی فاضلاب، بهداشت فردی نامناسب و است.

وی همچنین مرگ زودرس را دستاورد الگوهای نامناسب زندگی دانست و مواد دخانی را مسئول ۱۰ درصد از مرگ و میرها معرفی کرد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نزدیک به ۳۵۰ میلیون نفر نیز در جهان به دیابت مبتلا هستند، افزود: بیش از ۲۵ درصد مردم دنیا نیز نیازمند حمایت روانی هستند.

قاضی‌زاده‌هاشمی از غذا، مسکن، آموزش، معنویت، اشتغال، آزادی، امنیت، اطلاعات و ارتباطات، تفریح و خدمات بهداشتی اولیه به عنوان نیازهای اساسی توسعه و تأمین سلامت نام برد و گفت: برای تأمین سلامت مردم باید پیگیر تمامی این موارد باشیم.

وی چالش‌های سلامت را تغییر در الگوی سلامتی، توسعه اقتصادی اجتماعی، صنعتی شدن، رشد جمعیت و شهرنشینی، تغییر در شیوه زندگی و عادات غذایی، افزایش نرخ بیکاری، طلاق، دوره‌های رکود و تورم، ازدیاد جرائم، اختلالات روانی، مشکلات مربوط به اعتبارات و افزایش انتظارات و تقاضای مردم برشمرد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد : خودمراقبتی در جامعه فرهنگ‌سازی شود.

شرکت در امور خیریه اجتماعی از روش‌های خود مراقبتی اجتماعی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این همایش اظهار کرد: شرکت در امور اجتماعی و معنوی نوعی خود مراقبتی است و یکی از روش‌های خود مراقبتی اجتماعی را شرکت در امور خیریه اجتماعی معرفی کرد.

حمید رضا بهرامی گفت: بهداشت مقوله‌ای است که دیر دیده می‌شود و با وجود این، زحمات طاقت فرسایی برای آن کشیده می‌شود.

وی عنوان کرد: در تعالیم دینی ما تاکید بسیاری بر بحث بهداشت شده و بنا به احادیث و روایات، دو نعمتی که ناشناخته و مجهول می‌ماند صحت و امنیت شمرده می شود.

بهرامی با اشاره به سیاست گذاری‌های دولت در سال جدید با رویکرد سلامت محور ابراز امیدواری کرد با چشم انداز ایران ۱۴۰۴، در بین کشورها از لحاظ سلامت و بهداشت، جایگاه مناسبی کسب کنیم.

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بهداشت را بر درمان مقدم دانست و گفت: بحث بهداشت نیاز به حمایت های دولتی و مشارکت های مردمی دارد.

وی صرف منابع محدود، مدیریت و به دست آوردن خروجی‌های نامحدود را از جمله مسائل دانست که در این بخش باید مورد توجه قرا بگیرد.

و ی گفت: در حقیقت، سرمایه گذاری در بخش بهداشت، بعدها از صرف هزینه‌های بسیاری جلوگیری خواهد کرد.

بهرامی عنوان کرد:.خودمراقبتی استمرار مسیری است که به بحث تقدم بهداشت می‌پردازد و هفته سلامت با اهمیت و تمرکز بر نوجوان و جوانان به عنوان گرو‌ه هدف آغاز شد.

وی تاکید کرد: هفته سلامت  با اهمیت بر مدیران و سیاست گذاران حامی سلامت پایان می یابد که لازم است در تمام سطوح حمایت‌های سیاسی از نظام سلامت انجام شود.

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در بحث سلامت، چهار بعد جسمی، روانی عاطفی، اجتماعی و معنوی مطرح است که باید فعالیت های حوزه سلامت را بنا به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری با هر یک از این ابعاد تطبیق دهیم.

وی گفت: خود مراقبتی جسمی با تغذیه خوب، فعالیت جسمی مناسب و معاینات و آزمایشات ادواری تحقق می یابد و باید هشدارهای بدن را جدی بگیریم و به آن‌ها اهمیت دهیم.

بهرامی همچنین خود مراقبتی روانی عاطفی شامل کاهش تنش‌ها و بهداشت روانی عنوان کرد.

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از روش‌های خود مراقبتی اجتماعی را شرکت در امور خیریه اجتماعی معرفی کرد.

وی همچنین عبادت و نیایش و به عبارتی دعا درمانی که از جمله مقوله‌های دین به شمار می‌آیند را خود مراقبتی روحی و معنوی برشمرد و گفت: بحث دعا و نیایش یک مکتب درمانی در کشورها و حتی کشورهای غربی مورد اهمیت قرار دارد.

منبع: مهر