تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , شهریور, ۱۳۹۴ | ۱۱:۱۲:۲۱
کد مطلب : 100458
گزارش :

افزایش قیمت مرغ در اهواز ساعتی شده است/مرغ گران ناله سرکن!

مرغ یکی از پرمصرف‌ترین کالاهایی است که در تمام سال مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد و در حالی‌که نه خبری از ماه مبارک رمضان است نه ایام نوروز اما طی روزهای اخیر در بازار روندی صعودی به خود گرفته و به حدود۷۳۰۰ تومان رسیده است.

به گزارش عصر آبادان به نقل از رهیاب نیوز : مرغ یکی از پرمصرف‌ترین کالاهایی است که در تمام سال مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد و در حالی‌که نه خبری از ماه مبارک رمضان است نه ایام نوروز اما طی روزهای اخیر در بازار روندی صعودی به خود گرفته و به حدود۷۳۰۰ تومان رسیده است.
افزایش قیمت مرغ در بازار امر بی‌سابقه‌ای نیست و هر از چند گاهی به بهانه‌های مختلف این اتفاق روی‌ می‌دهد و هر بار یک دلیل دارد، یا به دلیل نبود نهاده‌هاست و یا تولید با قیمت‌های پیشین از صرفه اقتصادی ساقط شده است.
اهواز نیز در گردونه این گرانی دچار شده و همین امر زمینه نارضایتی مردم را فراهم کرده است.
مصطفی آلبوشوکه کارگری اهواز است که برای خرید مرغ آمده ولی به خاطر گرانی از خرید منصرف شده است وی با بیان اینکه مرغ چندین بار گران شده، از مسئولان خواست فکری به حال رفع این مشکل کنند.
وی می گوید:قیمت مرغ به ساعت عوض می شود ساعتی ۶۸۰۰ ساعتی دیگر ۷۲۰۰ و هر روز هم شاهد یک قیمت دیگر هستیم.
صادق درویشی یکی دیگر از شهروندان اهوازی در اعتراض به این وضعیت گفت: برای خرید یک مرغ باید کل شهر را بگردیم چون قیمت ها باهم فرق می کند کسی بر قیمت کالاها نظارت می کند
وی ادامه داد:با این افزایش قیمت باید فکری برای جایگزین کردن مرغ در سبدکالای خود باشیم
علی حزباوی شهروند دیگر اهوازی که نوسان قیمت مرغ را نامناسب می داند می گوید: این در حالی است که مرغ، به پرمصرف‌ترین کالا در بین مردم تبدیل شده و باید در قیمت آن شاهد ثبات باشیم.
 
شرایط فعلی این سئوال را ایجاد کرده  که آیا قیمت مرغ در بازارهای اهواز متولی و ناظری دارد یا هرکس هر طور که دوست دارد این کالای پر مصرف را به فروش می رساند؟ مسئولان باید پاسخگو باشند آیا قرار است دوباره قیمت مرغ مثل ماه مبارک رمضان و نوروز به پرواز درآید؟
بر اساس گزارش بانک مرکزی طی هفته‌های اخیر قیمت گوشت مرغ در بازار افزایش یافته و به حالت منطقی مد نظر وزارت جهاد کشاورزی نزدیک شده است که مرغداران برطرف شدن شایعات آنفلوآنزای طیور و بهبود بازار داخلی و صادراتی را عامل بهبود بازار گوشت مرغ می‌دانند!
البته این وضعیت از نظر مرغداران افزایش قیمت به حساب نمی‌آید و به گفته این دسته از تولیدکنندگان پس از مدت‌ها ضرر و زیان تازه بازار محصولات‌شان امیدوارکننده شده است.
عظیم حجت – مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی – در این باره  گفت: بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته قیمت تمام شده منطقی با در نظر گرفتن حاشیه سود منطقی برای هر کیلوگرم گوشت مرغ با در نظر گرفتن نوسانات قیمت در زمینه‌های مختلفی مانند جوجه یکروزه، نهاده‌های تولید، سوخت، انرژی و … حدود ۷۰۰۰ تا ۷۵۰۰ تومان است.
وی می گوید اگر این وضعیت تا پایان امسال با قیمت‌های کنونی با ثبات باشد می‌تواند نفع مرغداران و رضایت مردم را نیز در پی داشته باشد.
وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت و معدن و تجارت باید در اسرع وقت به بازار مرغ توجه کنند تا وقایع تلخ و نوسانات شدید قیمت این فرآورده‌ تکرار نشود.