تاریخ انتشار خبر: ۲ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۱۲:۰۷:۵۴
کد مطلب : 40726
استاد حوزه و دانشگاه:

افزودن مواد ناسالم به خوراکی‌ها برای سود بیشتر حرام است و مرتکب آن با غیرمسلمان محشور می‌شود

معاون دانشکده سلامت و دین وزارت بهداشت گفت: اگر فروشنده‌ای از باب سود ‏بیشتر ماده‌ای را به جنس مورد فروش اضافه کند که جنس را برای خود ارزان‌تر تمام کرده و مشتری نیز از مواد ‏تشکیل دهنده آن آگاهی نداشته باشد، به صراحت گفته شده چنین کسی از مسلمانان محسوب نمی‌شود و با غیر مسلمان ‏محشور می‌شود‎.‎

افزودن مواد ناسالم به خوراکی‌ها برای سود بیشتر حرام است و مرتکب آن با غیرمسلمان محشور می‌شود

به گزارش  عصر آبادان به نقل از بسیج جامعه پزشکی، عباسعلی واشیان استاد حوزه و دانشگاه، مدیر گروه پزشکی دانشگاه بین المللی ‏المصطفی و معاون دانشکده سلامت و دین وزارت بهداشت گفت: براساس اصل قانون معاملات در قرآن و عترت در معامله ای که انجام می شود، می بایستی شروط معامله کاملا رعایت شود و طرفین معامله شناخت کافی از جنس تبادل شده را داشته و از نظر مشخصاتی همچون رنگ و اجزای تشکیل دهنده کاملا روشن باشد و کمک به شفاف بودن معامله کند.

غش در معامله از باب سود بیشتر حرام است و مرتکب آن با غیر مسلمان محشور می شود

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: روایات و قرآن کاملا روشن می کند که خریدار باید از خصوصیت های جنسی که می خرد باخبر باشد و فروشنده نیز موظف است مواد تشکیل دهنده جنس خود را بر روی آن مشخص کند.

وی تاکید کرد: همچنین می بایستی برای مشتریان مشخصات روی برچسب ها کلماتی قابل فهم بوده و نباید از نام هایی استفاده شود که عامه مردم آن را متوجه نمی شوند چرا که از نظر شرعی مساله را حل نمی کند

واشیان با اشاره به آیات قرآن و روایات گفت: “اگر فروشنده ای در جنس مورد معامله غشی را انجام دهد یعنی از باب سود بیشتر ماده ای را اضافه کند که جنس را برای خود ارزان تر تمام کند و مشتری نیز از مواد تشکیل دهنده آن آگاهی نداشته باشد؛ به صراحت گفته شده که چنین کسی از مسلمانان محسوب نمی شود و با غیر مسلمان محشور می شود.”

مدیر گروه پزشکی دانشگاه بین المللی ‏المصطفی ادامه داد: دستورات دین الزام می کند در رابطه با روشنگری در خرید و فروش مخصوصا آنجه با سلامتی مردم در ارتباط است؛ دقت نظر بیشتری شود.

وی افزود: در وسایل الشیعه آمده است اگر فروشنده ای قصد فریب خریدار را داشته باشد و در مورد معامله غش کند؛ کار حرامی را انجام داده لذا در احادیث معصومین (ع) نیز سفارش به عدم مخفی کاری در معاملات شده است.

هیچ ضرری از نظر اسلام پذیرفته شده نیست

واشیان با بیان اینکه از نظر اسلام، هیچ ضرر جسمی، روحی و روانی و همچنین در تعاملات اجتماعی و مادی پذیرفته شده نیست، گفت: در اصول فقه آمده است که در خرید و فروش نباید ضرری وجود داشته باشد و این ضرر تنها مربوط به مادیات نشده بلکه از نظر سلامت این مهم ضروری تر است.

وزارت بهداشت مسئول بررسی ضرر و زیان ناشی از روغن پالم است

معاون دانشکده سلامت و دین وزارت بهداشت با مطرح کردن “موضوع افزودن مواد ناسالم به خوراکی ها” گفت: از دید کلان، متولی این مسئله وزارت بهداشت بوده و سلامت جامعه را در اختیار گرفته است و وارد شدن به موضوع ضرر و زیان ناشی از افزودنی های ناسالم ، بر عهده این وزارتخانه می باشد.

وی تاکید کرد: وزارت بهداشت می بایستی بنیان های نظام سلامت جامعه را با قوت بیشتری پیش ببرد، حتی اگر مواد خوراکی از طریق واردات به کشور می آیند و از این نظر وزارت بازرگانی متولی آن می باشد اما از حیث سلامت، بررسی آن بر عهده وزارت بهداشت است.

واشیان ادامه داد: می بایستی وزارت بهداشت به قدری بر این موضوع ولایت داشته باشد که به طور علمی قادر به بررسی بهداشت مواد غذایی وارداتی باشد.

انتهای پیام/خ