تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۱:۴۰:۴۳
کد مطلب : 60363
ویکی‌لیکس منتشر کرد

افشای گزارش محرمانه عملیات‌های ترور سازمان «سیا»

گزارش محرمانه‌ای که از سازمان جاسوسی آمریکا منتشر شده، چگونگی ترور سران سیاسی و نظامی جنبش‌های ضد آمریکایی و تاثیر ترور آنان را تشریح کرده است.

افشای گزارش محرمانه عملیات‌های ترور سازمان «سیا»

به گزارش عصر آبادان ، ،سایت «ویکی‌لیکس» که به انتشار اسناد محرمانه دولت آمریکا مشهور است، بتازگی سندی از سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) منتشر کرده که در آن چگونگی عملیات ترور شخصیت‌های سیاسی و نظامی تشریح شده است.

روزنامه الاخبار لبنان با همکاری «ویکی‌لیکس» این گزارش محرمانه را با عنوان «عملیات [ترور] هدفهای بسیار باارزش، چگونه ابزاری فعال برای مبارزه با شورش شود؟» منتشر کرد و توضیح داد که این گزارش بخشی از گزارش‌های سریالی محرمانه است که در آن چگونگی مقابله با جنبش‌های شورشگر علیه ارتش آمریکا یا دولت‌های متحد آمریکا شرح داده شده است. این گزارش را محققان سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا تهیه کرده‌اند.

تعابیر و اصطلاحات این گزارش، فنی و محققانه است اما در دل خود جنگ‌هایی خشن و شیوه‌هایی جنایتکارانه دارد که عملیات کشتار و ترور را تئوریزه می‌کند. «مبارزه با شورش»، از زمان اشغال افغانستان و عراق، یکی از موضوعات نظامی بوده است که بخش عمده‌ای از توجه مغزهای متفکر و برنامه‌ریزان نهادهای نظامی آمریکا را به خود مشغول کرده است که در حقیقت به این نکته می‌پردازد که چگونه می‌توان اشغال آمریکا در یک کشور را تثبیت کرد و منابع  هر شورش احتمالی ضد اشغالگر و دولت‌های وابسته به آن را خشکاند و آن را شکست داد.

«اهداف باارزش» چگونه ترور می‌شوند؟

در این گزارش محرمانه تشریح شده است که چگونه می‌توان از شر «اهداف بسیار باارزش» یعنی سران جنبش‌های سیاسی و نظامی خلاص شد که ترور آنها می‌تواند تاثیری جدی بر مسیر جنبش‌های ضد آمریکایی بگذارد. تعبیر «عملیات هدف‌گیری [اهداف] بسیار باارزش» عملا تعبیری آکادمیک اما آغشته به «ترور» است که در اینجا به کار رفته. شیوه‌های این عملیات، در کنار مسئله ترور، از حیث نظری و طبق گفته این گزارش، شامل «ابزارهای غیرمرگبار» نیز می‌شود، مانند بازداشت و ربایش یا حتی دادن مشوق‌(های وسوسه‌انگیز) و معامله‌کردن‌ با هدف نفوذ به صفوف شورشیان.

بیشتر نمونه‌های ذکر شده در این گزارش، از ایرلند شمالی گرفته تا عراق، لیستی از عملیات کشتار و ترور سران شبه‌نظامیان و حتی جنبش‌های ملی‌گرا است. طبق تعریف این گزارش، اهداف باارزش، «افراد و شبکه‌هایی هستند که حذف یا به حاشیه‌راندن آنان سبب تضعیف تاثیر گروهی شورشی به شکلی نامتناسب (با تعدادشان) می‌شود».

در این گزارش، تفاوتی میان سران نظامی، سیاسی یا مدنی نیست. «اهداف»ـی که گزارش سازمان سیا برای نمونه آورده است، سرکردگان طالبان و ابومصعب الزرقاوی را در همان گروهی دسته‌بندی کرده که سخنگوی «ارتش آزادی‌بخش تامیل»‌را گذاشته یا «احمد بن بلا» رهبر سیاسی (میانه‌رو) و ادباء و رسانه‌ای‌هایی در جنبش‌های ملی فلسطینی مانند شهید کمال ناصر را در آن گنجانده است.

 

منبع: فارس