تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۱۱:۰۰:۰۰
کد مطلب : 71870
مدیرکل اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خوزستان:

اقتصاد مقاومتی با شعار و برگزاری سمینارها تحقق پیدا نمی کند/جنگ های کلاسیک جای خود را به جنگ های اقتصادی داده اند

مدیر کل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان گفت: در اقتصاد مقاومتی باید بر مبنای ظرفیت ، استعدادها ، منابع اقتصادی و انسانی خودمان تکیه کنیم و این باور را داشته باشیم که در این منازعات اقتصادی دولت های قدرتمند همیشه به دنبال بهره برداری از منابع کشورهای ضعیف تر هستند، کشور ما نیز یکی از کشورهایی است که به لحاظ اقتصادی و برخوردار و ثروتمند است .

 

 

 

 

به گزارش عصر آبادان ،به نقل از اهوازنوین،مدیر کل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان خوزستان در گفتگوی تفصیلی با خبرنگارما در خصوص اقتصاد مقاومتی گفت : امروزه در منازعات اقتصادی دنیا جنگ های کلاسیک جای خود را به جنگ های اقتصادی داده اند هر کشوری بتواند بر استفاده و بهره وری از منابع اقتصادی خود تکیه کند می تواند در این منازعات اقتصادی موفق شود.

مدیر کل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان افزود : در اقتصاد مقاومتی باید بر مبنای ظرفیت ، استعدادها ، منابع اقتصادی و انسانی خودمان تکیه کنیم و این باور را داشته باشیم که در این منازعات اقتصادی دولت های قدرتمند همیشه به دنبال بهره برداری از منابع کشورهای ضعیف تر هستند، کشور ما نیز یکی از کشورهایی است که به لحاظ اقتصادی و برخوردار و ثروتمند است .

صفایی تصریح کرد : لازمه رشد و شکوفایی اقتصاد کشور این است که ظرفیت های کشور و مردم را باور داشته باشیم ،اقتصادی که مردم محور باشد اقتصادی موفق است و تاکید مقام معظم رهبری بر توسعه کشور از طریق اقتصاد مردم محور است.

وی لازمه ورود مردم به بخش اقتصاد را تشکیل تعاونی ها عنوان کرد و تصریح کرد : بخش تعاونی اقتصاد یک الگوی موفق است و تمام کشورهای توسعه یافته جهان از این مدل اقتصادی استفاده کرده اند ما نیز از این مدل اقتصادی برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید استفاده کنیم.

وی افزود : اقتصاد مقاومتی با شعار و برگزاری سمینارها و همایش تحقق پیدا نمی کند در ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی باید الزامات اجرایی تحقق اقتصاد مقاومتی دیده شود و با در نظر گرفتن آن الزامات و باور همگانی بین مدیران کشور، نقشه راه معین شود.

صفایی در خصوص اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در اداره کار و تعاون استان ،گفت: استان خوزستان با توجه به منابع خدادادی از جمله زمین، خاک، آب ،مسیر جاده ای ریلی و هوایی، داشتن بنادر موفق در و مرز مشترک با کشور عراق می تواندبه عنوان استان پایلوت در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور مورد استفاده قرار گیرد.

وی از تشکیل ستاد تحقق اقتصاد مقاومتی و بنیاد کارآفرینی برای ارائه طرح های نوین در حوزه اقتصاد خبر داد و گفت: در این راستا برای هر شهرستان زمینه مشارکت مردم در پیشرفت و توسعه همان شهرستان از طرح تشکیل تعاونی های عمران شهری و همچنین تعاونی های توسعه عمران روستایی فراهم و ابلاغ شده است.

صفایی افزود: اولین تعاونی توسعه عمران شهری در شهرستان شوش با عضویت ۵۰۰ نفر از مردم و جوانان تشکیل شده که با جرای طرح هایی که برای توسعه شهرستان پیش بینی شده این عضویت به ۲۰۰۰ نفر خواهد رسید و بنا است برای همه شهرستانها این مدل کار را اجرا کنیم.

وی یکی از دغدغه های کار و تعاون را در راستای توسعه کسب و کارهای کوچک در قالب بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط عنوان کرد و گفت: اگر از این مدل استفاده شود نه تنها مشکل بیکاری و اشتغال حل بلکه باعث افزایش تولید ثروت برای مردم  نیز خواهد شد.

صفایی حمایت از کارآفرینان و ایجاد تعاونی ها را بستری جهت حضور مردم در چرخه ی اقتصاد دانست و افزود:  ۱۵۰۰ طرح کاملاً کارشناسی شده جهت ترویج فرهنگ کار و کارآفرینی و تحلیل اقتصاد مقاومتی در سطح ملی ارائه شده که در سطح استان ما نیز قابلیت اجرا دارد،مردم ما نیازمند اطلاعات دقیق از حقوق قانونی خود و مزایایی که جمهوری اسلامی در حوزه های اقتصادی اجتماعی و فرهنگی برای این مردم پیش بینی شده آشنا سازند بنابراین اطلاع رسانی منطبق با واقعیت به مردم یک امر ضروریست.

مدیر کل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی را تحول در فرهنگ کار عنوان کرد و افزود: در حوزه توسعه کارآفرینی نیاز به اطلاع رسانی بهتر داریم ،باید بتوانیم فرهنگ کار را از حالت استخدام و پشت میز نشینی تبدیل به فرهنگ کار آفرینی و خود اشتغالی کرده و بتوانیم شعار هر خانه یک کارخانه را محقق کنیم.

صفایی به صنایع پایین دستی اشاره کرد و گفت: مشاغل مورد نیاز پایین دستی در شرکت های بزرگ نفتی و پتروشیمی و فولاد باید شناسایی و احصا شوند ، شرکت های تعاونی می توانند در صنایع کوچک پایین دستی اثر گذار بوده و با ورود سرمایه گذاران خرد می تواند به رونق اشتغال استان نیز کمک کرد.

وی افزود : یکی از بزرگترین اهداف و برنامه ها در منطقه ویژه اقتصادی ایجاد زنجیره تولید در صنایع پایین دستی بوده که متاسفانه به دلیل خام فروشی به این هدف نرسیده ایم،در حوزه کسب و کارهای کوچک و متوسط عزم جدی داریم طرح ها پیش بینی شده وظایف مالی آن از طریق صندوق مهر امام رضا(ع) انجام خواهد شد.

صفایی صنعت ترانزیت استان را به عنوان یکی از صنایع مهم مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: به دلیل محدودیت منابع دولتی جهت سرمایه گذاری باید به دنبال استفاده از امکانات موجود باشیم و با شناسایی مشاغل زنجیره ای در منطقه با استفاده از ظرفیت تعاونی ها  این مشاغل را ساماندهی کنیم.

وی به اقدامات انجام شده در راستای توانمند کردن تعاونی های خوزستان اشاره کرد و گفت: در آذرماه سال جاری نشستی با مسئولان تجاری بصره داشتیم و هیات عراقی، با بازدید از دستاوردها و تولیدات تعاونی های ایران تمایل و اشتیاق زیادی برای واردات کالاهای تولیدی تعاونی های ایران از خود نشان دادند.

مدیر کل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان  افزود : هیات عراقی با توجه به شباهت های مذهب، فرهنگ، بعد مسافت تمایل زیادی به جذب نیروی کار ایرانی دارند و ما باید از این فرصت برای حل مشکل بیکاری استان نهایت استفاده را ببریم.

کلمات کلیــدی : ,