تاریخ انتشار خبر: ۸ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۱۱:۴۶:۰۸
کد مطلب : 92339
در پی یک نظرسنجی؛

اقدام غیرحرفه‌ای وب‌سایت نزدیک به دولت تدبیر و امید+عکس

با پخش این نظرسنجی در شبکه های اجتماعی و به زبان دیگر بعد از درآمدن این نظرسنجی از حالت اختصاصی، این وب‌سایت با هجمه افکار عمومی مواجه شد.

همزمان با شروع دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵، وب‌سایت نزدیک به دولت، نظرسنجی ای را در مورد عملکرد تیم هسته ای در مذاکرات منتشر کرد.

 

این وب سایت در نظرسنجی مذکور، از مخاطبان خود پرسیده بود که: به نظر شما عملکرد تیم هسته ای دولت روحانی تاکنون چگونه بوده است؟

و چهار گزینه را پیش روی به اصطلاح مردم [!] گذاشته بود:
۱) شجاعانه و با درایت برای حفظ حقوق ملت ایران بوده
۲) قابل قبول، اما نیازمند احتیاط و دوراندیشی بیشتر است
۳) پذیرفتنی نیست و باید تغییر رویکرد بدهد

 

بعد از گذشت چند ساعت از انتشار این نظرسنجی که برخی صفحات همسو در فضای مجازی، از جمله وب سایت های اصلاح طلب نیز به تبلیغ آن پرداختند، آمار آراء مخاطبان این سایت بدین شرح بود:

گزینه ۱) ۷۳٫۱

گزینه ۲) ۱۶٫۹

گزینه ۳) ۱۰

 

 

 

 

اما با پخش این نظرسنجی در شبکه های اجتماعی و به زبان دیگر بعد از درآمدن این نظرسنجی از حالت اختصاصی مخاطبان خاص، و با عمومی شدن آن، این وب‌سایت با هجمه افکار عمومی مواجه شد و به یکباره آمار نظرات کاملا عکس گردید، به گونه ای که:
گزینه یک از ۷۳٫۱ تبدیل به ۲۸٫۲ و گزینه دو از ۱۶٫۹ تبدیل به ۶٫۵ و مهمتر گزینه ۳ از ۱۰ تبدیل به ۶۵٫۳ شد.

 

 

 
بعد از این تغییر ناگهانی بود که سایت مزبور در اقدامی غیرمتعارف و غیرحرفه ای، این نظرسنجی را بعد از گذشت چند ساعت از خروجی خود حذف کرد.

 

آنچه در این میان قابل ذکر است اینکه نظرسنجی مذکور، نشانگر چند نکته حائز اهمیت است:

 

نخست اینکه در صورت پذیرش نتیجه این نظرسنجی، مذاکره دولت تدبیر و امید با غرب و خصوصا آمریکا با شرایطی که فعلا عیان است وحتی علی رغم تاکیدات مکرر مسئولان عالی نظام جهت انتشار جزئیات مذاکرات هنوز اقدامی عملی از سوی رئیس جمهور و تیم مذاکره کننده صورت نگرفته است، اما همان مقدار اندکی که از محتوای جزئیات توافق منتشر گردیده است، در سطح مردم کشور چندان موافقی ندارد و اکثریت خواهان تغییر رویه مذاکرات هستند.

 

دوم اینکه، نظرسنجی هایی که در سایت های وابسته به جناح های سیاسی خاص منتشر می شود، نباید ملاک اعتماد باشد، زیرا اینگونه سایت ها، مخاطبان خاص خود را دارند و الزاما این نظرسنجی ها نشانگر افکار عمومی جامعه نیستند که مثال بارز آن، نظرسنجی ای بود که شرحش گذشت اما این نیز دلیلی موجه برای حذف نظرسنجی در زمانی که نتیجه آن دلخواه مسئولان سایت نمی باشد نیز نیست!

 

سوما آیا واقعا دانستن حق مردم نیست؟

 

گفتنی است چندی پیش نیز انتشار مطلبی در این سایت (که صاحبان آن در بخش های مختلف دولتی دارای مسئولیت هستند ) که در آن به رزمندگان و یادگاران دفاع مقدس توهین های بی شرمانه ای گردیده بود، موجی از اعتراضات را به دنبال داشت که بلافاصله بدون عذرخواهی این سایت وابسته به دولت از روی خروجی آن حذف گردید.