تاریخ انتشار خبر: ۲ , مرداد, ۱۳۹۵ | ۱۱:۲۶:۴۸
کد مطلب : 120683

الجبیر: دیگر نمی‌توانیم ایران را تحمل کنیم

وزیر خارجه عربستان سعودی مدعی شد: نمی توانیم بیش از سی و پنج سال تهاجم ایران را به پادشاهی عربستان و متحدانش تحمل کنیم.

الجبیر: نمی‌توانیم ایران را تحمل کنیم

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، عادل الجبیر در گفتگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی یورونیوز درباره مواضع عربستان در قبال تحولات مختلف جهان مدعی شد:« شاهد فقدان رهبری (در منطقه) بودیم. بنابراین با متحدانمان همکاری و برای حفاظت از منافع مان مداخله کردیم. گروهی شبه نظامی تندروی، متحد ایران و حزب الله می خواست کنترل یمن را در دست بگیرد و می توانست از موشک های بالیستیک و نیروی هوایی برخوردار و به تهدیدی مستقیم برای عربستان و کشورهای حاشیه خلیج (فارس) تبدیل شود. کسی باید کاری می کرد. در نتیجه ما مداخله کردیم. در مورد ایران نیز، گفتیم کافی است و دیگر نمی توانیم سی و پنج سال تهاجم ایران را در مقابل پادشاهی عربستان و متحدان آن تحمل کنیم. در مورد سوریه نیز هدف ما حمایت از اپوزیسیون میانه رو و به نتیجه رساندن تغییر نظام در آنجا است.»

الجبیر ادعا کرد: « شاهد آن بودیم که حوثی ها کنترل یمن را خیلی خیلی آرام و در طول هفت، هشت، نه سال گذشته در دست گرفتند. هیچکس نمی خواست با آنان مقابله کند. در نتیجه ما این کار را انجام دادیم. سال ها شاهد کشتار بی گناهان در سوریه بودیم و هیچکس کاری نکرد. در نتیجه باید کاری می کردیم.»

وزیر امور خارجه عربستان درباره کودتای نافرجام ترکیه نیز اظهار داشت: « این حادثه غم انگیز یعنی تلاش برای کودتا در ترکیه -که شکست خورد- فکر نمی کنم تاثیری پایدار بر روی خوش نامی یا آسایش ترکیه داشته باشد.»

وی درباره مواضع آمریکا در قبال ترکیه و تاثیر آن بر جنگ با گروه تکفیری و صهیونیستی داعش افزود: « فکر نمی کنم اینگونه شود. ترکیه کشوری دموکراتیک است و اراده مردم ترکیه مورد احترام واقع می شود. ترکیه باید بتواند تدابیر لازم را برای تامین امنیتش اتخاذ کند. وقتی آمریکا هزاران نفر را در گوانتاناموی کوبا گذاشت، هیچکس از آمریکا سوال نکرد. هیچکس.»
عادل الجبیر درباره سوریه نیز اظهار داشت: « در نهایت سوریه ای جدید بدون بشار اسد وجود خواهد داشت. این مسئله به زمان نیاز دارد. یا این از طریق روندی سیاسی که زمینه ساز حرکت سریعتر و بدون درگیری است، صورت می گیرد یا از طریق نظامی که زمان زیادتری می برد و از نظر مرگ و میر و تخریب هزینه بیشتری خواهد داشت.»
او افزود:« اگر روندی سیاسی نباشد، از نظر نظامی اپوزیسیون میانه روی سوریه را حمایت خواهیم کرد. همچنین اگر روندی نظامی (کارآمد) نباشد، از روند سیاسی حمایت خواهیم کرد.»
الجبیر در ادامه گفت: «ما ائتلافی از کشورها داریم که از اپوزیسیون میانه رو حمایت نظامی می کند. مشخص کرده ایم چه گروهی، چه زمانی و چگونه می بایست این کمک را دریافت کند. همچنین اصرار داریم که آنان تجهیزاتی قوی دریافت کنند تا بتوانند با بشار اسد مقابله کنند.»
او در پاسخ به این پرسش که آیا عربستان حاضر است نیروی زمینی به سوریه بفرستد، نیز عنوان کرد: «حاضریم در چارچوب ائتلاف بین المللی ضد داعش نیروهای ویژه به سوریه بفرستیم.»
مجری در ادامه پرسید: وقتی شما از گروه دولت اسلامی صحبت می کنید، از معادل کوتاه شده عربی آن یعنی داعش استفاده می کنید. فکر می کنیم این، اتفاقی نیست. داعش چه معنایی برای شما دارد؟ آیا اسلامی است؟ آیا دولت است؟

الجبیر پاسخ داد: « این، نه اسلامی است و نه دولت. این شبکه ای از مجرمان، افراد روانی و گمراه است و هیچ ارتباطی با اسلام ندارد. داعش برای اسلام حکم کو کلاکس کلان را برای مسیحیت در آمریکا دارد. این دو هیچ ارتباطی با هم ندارند. هر مذهبی منحرفان و متعصبان خود را دارد. در مورد داعش اگر فکر شود بخشی از یک اعتقاد است، این ظالمانه است.»

وی در پاسخ به مجری که گفت یک عده روانی چگونه می توانند یک منطقه جغرافیایی را به این مدت طولانی اداره و این چالش بزرگ نظامی را ایجاد کنند، نیز پاسخ داد: « مثال های زیادی در تاریخ وجود دارد که آدم های روانی کارهای باورنکردنی انجام داده اند. ادلف هیتلر نیز روانی بود.»

وزیر امور خارجه عربستان درباره توافق هسته ای با ایران و ارزیابی او پس از گذشت یکسال از امضای این توافق نیز ادعا کرد: « گفته ایم که هر توافقی که مانع از دسترسی ایران به سلاح هسته ای شود، که سازوکار بازرسی قوی و سرزده را داشته باشد، که بندهایی برای بازگردان تحریم ها در صورت اقدام ایران در نقض مفاد آن داشته باشد، این توافقی است که ما از آن استقبال می کنیم. چیزی که مایه نگرانی ما بود و هنوز نیز از بابت آن نگرانیم، مربوط به منابع مالی است که احتمالا ایران به آن دسترسی خواهد داشت. آنچه می بینیم این است که ایران از طریق حمایت از حزب الله در لبنان، در سوریه، در عراق و با تلاش برای رساندن سلاح به یمن همچنان در اقدامات خصمانه دخالت دارد. در نتیجه همواره از خود می پرسیم آیا رفتار ایران تغییر کرده است؟ اما در واقع این را نمی بینیم.»
مجری در ادامه پرسید: اگر تردیدهای محکمی داشته باشید مبنی بر اینکه ایران به مفاد توافق احترام نمی گذارد، آیا امکان دارد عربستان به دستیابی به سلاح هسته ای فکر کند؟

الجبیر پاسخ داد: «عربستان از هیچ تلاشی برای حفاظت از مردم و کشورش دریغ نمی کند. اینکه چگونه یا با چه ابزاری، این چیزی نیست که ما از طریق تلویزیون اعلام کنیم.»

وزیر امور خارجه عربستان درباره روابط با رژیم صهیونیستی نیز گفت: « ما هیچ رابطه ای با اسرائیل نداریم.»

رئیس دستگاه دیپلماسی رژیم آل سعود درباره وجود اخبار متعدد مبنی بر حمایت عربستان از تروریسم اسلامی از طریق تامین مالی مساجد و پرورش افراد تندرو نیز پاسخ داد: « چرا باید از ایدئولوژی حمایت کنیم که هدفش کشتن ماست. ما هدف این افراط گرایان هستیم. آنان می خواهند به مکه و مدینه دسترسی پیدا کنند. ما از حملات تروریستی آسیب دیده ایم ما بخاطر از دست دادن نیروهای امنیتی که برای دفاع از افراد بی گناه تلاش می کنند، آسیب دیده ایم. ما در نبرد ضد افراط گرایی و تروریسم در صف نخست هستیم. نه تنها در منطقه بلکه در سراسر جهان.

در نتیجه اینکه گفته شود عربستان افراط گرایی و یا ایده آن را حمایت مالی می کند، حرفی بیهوده است. ما افراط گرایی را تحمل نمی کنیم. اگر شما مشکلی در شهری در کشور خود دارید، مرکز اسلامی آنجا را ببندید. دیگران را سرزنش نکنید. اگر این اتفاق نزد شما رخ دهد، تقصیر خودتان است.»