تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۱۰:۴۲:۵۴
کد مطلب : 39620
به مناسبت سالروز یک جنایت بی رحمانه در آبادان/

امام(ره) بعد از فاجعه ی سینما رکس آبادان چه گفت؟

عصر آبادان: حضرت امام خمینی (ره) یعد از حادثه انسانی سینما رکس آبادان پیامی را صادر فرمودند که حاوی نکات مهم و اساسی است.

ا-امام-خمینیimam-khomeini

به گزارش عصر آبادان ، شاید بتوان یکی از تلخ ترین حوادث تاریخ آبادان را کشتار بی رحمانه ی مردم این شهر در سینما رکس دانست.حادثه ای که طی یک آتش سوزی بزرگ رخ داد تا مردم به ضحاک صفت بودن حکومت پهلوی بیش از پیش پی ببرند. با این وجود و عیان بودن دلایل و منشأ این جنایت تاریخی ، برخی که افکار پوسیده ی دوران شاهنشاهی در سرشان همچنان باقی مانده است سعی می کنند با تعابیر و تحلیل های نادرست ، ماهیت این واقعه را تغییر داده وبرای رژیم ستم شاهی کسب آبرو کنند.

به همین مناسبت و برای آگاهی نسل های بعد ازا نقلاب که این واقعه را درک نکردند ، مطالبی را در این باره منتشر خواهیم کرد. در این مجال ، پیام حضرت امام خمینی(ره) را پس از حادثه آتش سوزی سینما رکس آبادان آورده ایم که حاوی مطالب مهم و اساسی در این باره است:

متن پیام امام خمینی(ره) بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
خدمت عمومی اهالی محترم آبادان ایدهم الله تعالی
دریافت خبر بسیار فجیع به آتش کشیدن چند صد تن از هموطنان ما با آن وضع حساب شده موجب تاثر و تاسف شدید گردید. من گمان نمی کنم هیچ مسلمانی بلکه انسانی دست به چنین فاجعه وحشیانه ای بزند جز آنانکه به نظایر آن عادت نموده اند و خوی درندگی و وحشگیری آنان را از انسانیت بیرون برده باشد. من تاکنون اطلاع کافی ندارم لکن آنچه مسلم است این عمل غیر انسانی و مخالف با قوانین اسلامی از مخالفین شاه که خود را برای حفظ مصالح اسلام و ایران و جان و مال مردم به خود را به خطر مرگ انداخته اند و با فداکاری از هم میهنان خود دفاع می کنند به هر مسلکی باشند، نخواهد بود و قرائن نیز شهادت می دهد که دست جنایتکار دستگاه ظلم در کار می باشد که نهضت انسانی ـ اسلامی ملت را در دنیا بد منعکس کند.
آتش را به کمربند در سراسر سینما افروختن و بعد توسط مأمورین درهای آن را قفل کردن، کار اشخاص غیر مسلط بر اوضاع نیست. گفتار شاه که تظاهر کنندگان مخالف من، وحشت بزرگ را وعده می دهند و تکرار آن پس از واقعه که این همان وعده بوده است شاهد دیگری بر توطئه است، نه اینکه واقعاً شاه یک غیبگوی بزرگ است! مصاحبه سابق شاه که ایران را با ملت نابود می کنم نیز شاهد این مدعاست. اظهار تأسف و تأثر در بوق های تبلیغاتی از اشخاصی که هر روز دستشان تا مرفق به خون هم میهنان ما فرو رفته است شاهد بزرگی است بر نقشه شیطانی شاه و همدستانش، هم آنان که در اکثر شهرهای ایران دست به کشتارهای فجیع زده اند. آیا مردم مظلومی که هر روز به دست همین جنایتکاران به خاک و خون کشیده شده و به وضع بسیار اسفباری کشته شده اند هم میهنان ما نبوده اند؟
قراین نشان می دهد که قضیه دلخراش آبادان چون کشتار سایر شهرهای ایران از یک منشأ به وجود آمده است. آیا از این جنایت کسی جز شاه و بستگانش امید نفعی داشته اند؟ آیا تاکنون غیر از شاه که هرچند وقت یکبار دست به کشتار وحشیانه مردم می زند کسی دیگر می تواند این قبیل صحنه ها را به وجود آورده یا بیاورد؟
این مصیبت دلخراش شاه، شاهکار بزرگی است تا به تبلیغات وسیع در داخل و خارج دست زند و به بوق ها و مطبوعات دست نشانده داخل و نفع طلب خارج دستور دهد که هرچه بیشتر برای اغفال مردم این جنایت را منتشر و به ملت محروم و مظلوم ایران نسبت دهند تا در خارج، ملت حق طلب ایران را مردمی که به هیچ ضابطه انسانی و اسلامی معتقد نیستند معرفی نماید.
من به ملت بزرگ ایران اعلام خطر می کنم، خطر اینکه دستگاه اینگونه اعمال وحشیانه و ضد اسلامی را در سایر شهرهای ایران انجام می دهد تا تظاهرات پاک مردم شجاع ایران را که با خون خود ریشه درخت اسلام را آبیاری می کنند لوث نماید. لازم است گویندگان مطلبی را که به نابودی انقلاب رهایی بخش اسلام منجر می شود را برای مردم روشن نمایند. این مصیبت بزرگ را به ملت مسلمان ایران بخصوص به مردم ستمدیده آبادان و به خانواده های داغدیده تسلیت عرض نموده و خود را در غم بزرگ و جانکاه آنان شریک می دانم. از خداوند تعالی نصرت اسلام و مسلمین و قطع آبادی اجانب و پیوستگان به آنها را خواستارم.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
روح الله الموسوی الخمینی

  1. نه مثل شما... می‌گه:

    جناب تخریبچی..این اصلا سینما رکس آبادان نیست…منظور من این بود…

  2. نه مثل شما... می‌گه:

    این عکسی که از سینمای رکس زدید رو از کجا آوردید؟؟!!!!