تاریخ انتشار خبر: ۱۴ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۱۰:۴۳:۰۰
کد مطلب : 93494
بخش اول/حجت الاسلام شفیعی در گفتگوی تفصیلی:

امام خمینی(ره) عمل به تکلیف را نتیجه می دانست/امام بازار همه ادیان را پر رونق کرد

حجت السلام شفیعی گفت:امر نتیجه بین نفی و وجود نیست ، یعنی این نیست که شما تکلیفت راعمل کنی به نتیجه میرسی یا نمیرسی امام می فرمایند شما تکلیفت را که عمل کردی به نتیجه رسیده ای.

حجت الاسلام شفیعی مسئول دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه های خوزستان طی بازدید از شبکه اطلاع رسانی رهیاب در گفتگو با خبرنگاران این پایگاه خبری به بررسی ابعاد شخصیتی حضرت امام خمینی(ره) پرداخت.

بخش اول این گفتگوی تفصیلی را در زیر می خوانید:

* در این روز ها دو پدیده  همزمان  داریم یکی ارتحال حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه و دیگری آغاز دوران ولایت رهبرمعظم انقلاب به عنوان جانشین حضرت امام است.

*در بخش اول حقیقتا امام را جزو معجزات قرن اخیر می دانیم اگرچه امام تعبیرشان این بود که جمهوری اسلامی معجزه قرن است  لکن تعبیر بنده این است که خود امام هم معجزه قرن است.

* مردی که دین را در دورانی که پایان تاریخ دین اعلام شده بود احیا کرد، نه تنها دین را احیا کرد بلکه امام نشان داد که دین احیا گر است ، این خیلی مهم است  شما ببینید در دهه ۵۰ اصلا تاریخ مصرف دین تمام شده اعلام شده بود بلوک شرق که دین را یک افیون و مخدری برای تخریب بشر می دانستند و بلوک غرب هم در حوزه تفکر لیبرالیسم ،دین را به یک حضور یک شنبه ای در کلیسا و یک کار نیایشی تفسیر میکردند.

*امام نه تنها دین را به صحنه آورد بلکه نشان داد که به اتکای دین چه کارهای بزرگی می توان انجام داد این خیلی مهم است. به نظرم این جمله که صحبت بعضی از اندیشمندان غربی است قابل توجه است که می گویند : انقلاب اسلامی و امام خمینی نه تنها به گردن اسلام بلکه به گردن همه ی ادیان الهی حق دارند . می گویند امام بازار همه ادیان را پر رونق و پر از مشتری کرد نه تنها اسلام را.

*در ابعاد شخصیتی حضرت امام به نظر من مهم ترین نکته بندگی خداست  امام به تمام معنا  فانی فی الله است وقتی به روایات مراجعه می کنیم کاملا این مطلب را پذیرفته شده می بینیم ،مطلب این است که کسی که عبدالله باشد خدا او را آقا قرار خواهد داد یعنی یک رابطه ای است که هر چه میزان بندگی فرد در محضر الهی بیشتر باشد خداوند متعال سیادت و آقایی بیشتری به او عنایت خواهد کرد ،  لذا شما می بینید آقای آقایان عالم حضرت ختمی مرتبت محمدبن عبدالله صلی الله و علیه و آله است.

*در سیره امام  جنبه بندگی خدا موج می زند در این خصوص  چند مثال می زنم که شاید کمتر شنیده شده باشید ؛ شما امام را در قصه  فتح خرمشهر و پذیرش قطعنامه ۵۹۸ یکی می بینید در قصه فتح خرمشهر امام بلافاصله تذکر می دهند که فرزندان عزیز رزمنده من مغرور نشوید این کار خدا بود  در اوج غرور و شادمانی یک ملت امام فرمود این کار خدا بود و در قطعنامه ۵۹۸ که به تعبیر خود امام جام زهر بود  فرمود من به مصلحت  اسلام وانقلاب  آن را پذیرفتم باز هم فرمود : دیروز خدا اینطور خواسته بود و امروز این طور می خواهد و فردا هم روز دیگری است و آنچه که خدا بخواهد.
*در سیره امام هم آنچه که مطالعه کردم این بود که واقعا امام به جز خدا هیچ چیز را نمی دید و این خیلی مهم است.

*ویژگی دوم امام خمینی(ره)عمل به تکلیف  است که امام معتقد بود ما عمل به تکلیف می کنیم و جمله معروف هم این بود که نتیجه هر چه می خواهد باشد.

*شخصا با این جمله بسیار ارتباط برقرار کردم و خیلی هم استفاده کردم که امام می فرمودند: ما مآمور به تکلیفیم ولی مامور به نتیجه نیستیم، بعدها یک تلقی جدیدی از این جمله  برایم ایجاد شد لذا  این جور شرح می دادم که در نگاه امام عمل به تکلیف خودش وظیفه است و خود وظیفه نتیجه است ،اینطور فهمیدم که نتیجه مراتب نازله و مراتب عالیه دارد ،امر نتیجه بین نفی و وجود نیست ، یعنی این نیست که شما تکلیفت راعمل کنی به نتیجه میرسی یا نمیرسی  امام می فرمایند شما تکلیفت را که عمل کردی به نتیجه رسیده ای.

*اگر پیروز شدی به مراحل عالیه رسیده ای و اگر پیروز نشدی تکلیفت را انجام دادی، این خیلی مهم است و نشاطی به آدم می دهد که آدم را خسته نمی کند.

*ویژگی سوم شخصیت امام خمینی (ره)الطاف خدایی بود واقعا شجاعت و نترسیدن یک امر اختیاری نبود امام  تعبیری دارند که می گویند والله در تمام عمرم نترسیدم به نظر بنده شنیدن همین حرف بسیار تاثیرگذار است .

*در خاطرات یکی از پزشکان امام آمده است که یک وقتی امام به من گفت آقای دکتر ترس یعنی چی؟ وقتی کسی می ترسد چه می شود و دکتر توضیح داده که مثلا جریان خونش و تپش قلبش چطور میشه و امام فرمودند که من تاحالا نترسیدم،که البته همه جلوه های نترسیدن را در امام دیدند.

*صحبتی در بخش مثبت خاطرات  آقای هاشمی هست که می گوید وقتی امریکایی ها بنا بود در خلیج فارس بیایند در جلسه سران قوا مطرح کردیم امام فرمودند اگر من جای شما بودم اولین رزم ناو امریکایی را که وارد خلیج فارس م یشد با موشک می زدم ، باقی تکلیف کار دستشان می آمد چنین روحیه ای از پیرمردی هشتاد و چند ساله که معمولا در این سن باید محافظه کار باشد و عالیفت طلب  خارق العاده است.

*ویژگی چهارم تحلیل جامع امام از مسائل اجتماعی چه داخلی و چه خارجی بود این نیز قطعا ازعنایت الهی است به طور مثال پیش بینی امام از سقوط شوروی که باید آن را در شمار معجزات  دانست  امام فروپاشی شوروی را در مقطعی پیش بینی کرد که هیچ جریان اطلاعاتی و هیچ پژوهشکده ای این را نگفته بود امام فرمود : چون خدا را از زندگی حذف کردید سقوط خواهید کرد  و همین طور هم شد .

*تحلیل های  امام  به گونه ای است که گویی مطالب را برای زمان حال گفته است  پیام های امام را بویژه در یک سال آخر عمر شریفشان ببینید : که نظام سلطه از ما راضی نخواهد شد مگر آنکه عقب بنشینیم و دست هایمان را به علامت تسلیم بلند کنیم تا بعد آنها نان بخور نمیری به ما بدهند یا ندهند  لذا تنها راه چاره مقاومت و ایستادگی است .
۱٫    پس  امام عبدالله و فانی  فی الله بود .
۲٫    تحلیل امام تحلیل جامعی از مسائل بود.
۳٫    اهل عمل به تکلیف بود.
و سایر ویژگی هایی که امام داشتند باعث شده بود ایشون شخصیا ممتازی باشند