تاریخ انتشار خبر: ۲۴ , مهر, ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۷:۱۶
کد مطلب : 50569
رئیس مرکز بهداشت استان خوزستان:

امسال هم احتمال وقوع اختلالات تنفسی پس از بارندگی وجود دارد!

کسانی که که در سال گذشته به دنبال بارندگی دچار عوارض تنفسی شده اند، حتماً با پزشک خود مشورت نموده و در صورت تشخیص و تجویز پزشک بصورت پیشگیرانه شروع به مصرف دارو نمایند.

   

به گزارش عصر آبادان به نقل از بانوپرس دکتر سیدیان رئیس مرکز بهداشت استان خوزستان به خبرنگار ما گفت  : پرهیز از مواجهه با باران، بستن درب ها و پنجره ها و به موقع مصرف کردن داروها در بیماران مبتلا به بیماریهای تنفسی از مهمترین نکاتی است که باید رعایت گردد.

رئیس مرکز بهداشت استان خوزستان افزود : به منظور جلوگیری از وقوع اختلالات تنفسی پس از اولین بارندگی، رعایت نکات ایمنی و پیشگیرانه در این زمینه الزامی است.

دکتر سید سعید سیدیان اظهار داشت: با توجه به اینکه در سال گذشته پس از اولین بارندگی، تعداد زیادی از شهروندان ساکن در شهرهای بزرگ استان دچار علایم و مشکلات تنفسی شدند، در سال جاری به منظور جلوگیری از وقوع مجدد این رخداد جلسات متعددی در سطوح کارشناسی و مدیریتی با حضور سازمانها و ارگانهای ذیربط از جمله استانداری، دانشگاه علوم پزشکی اهواز، محیط زیست، هواشناسی، آموزش و پرورش و نمایندگان صنایع بزرگ و صنایع آلاینده و… برگزار گردید.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: علت ایجاد این رویداد هر چه باشد پس از بارش باران رخ داده و با آن در ارتباط است. اکثر افرادی که در سال گذشته به دنبال بارندگی دچار مشکلات و عوارض تنفسی گردیدند به نوعی سابقه بیماریهای تنفسی را داشته اند و پس از بارش باران سیستم تنفسی آنها تحریک شده و دچار مشکل شده اند.

رئیس مرکز بهداشت استان خوزستان ادامه داد: با وجود اقدامات خوبی که در خصوص جلوگیری از این رویداد صورت گرفته؛ رعایت نکات پیشگیری کننده به منظور جلوگیری از ابتلاء به بیماری تنفسی به دنبال بارندگی الزامی است.

دکتر سیدیان همچنین اضافه کرد: پرهیز از مواجهه با باران، بستن درب ها و پنجره ها، به موقع مصرف کردن داروها در بیماران مبتلا به بیماریهای تنفسی، از مهمترین نکاتی است که باید در این زمینه مورد توجه قرار گرفته و رعایت گردد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: کسانی که که در سال گذشته به دنبال بارندگی دچار عوارض تنفسی شده اند، حتماً با پزشک خود مشورت نموده و در صورت تشخیص و تجویز پزشک بصورت پیشگیرانه شروع به مصرف دارو نمایند.

همچنین دکتر ایرج نظری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در این باره به خبرنگار ما گفت: با توجه به فرارسیدن فصل پاییز و امکان بارش باران و نزول رحمت الهی، ممکن است اتفاقاتی که سال گذشته در خصوص مشکلات تنفسی برای هم استانی های عزیز به وجود آمد بار دیگر اتفاق بیفتد، به همین جهت طی هفته های گذشته تا کنون با تمام دست اندرکاران تامین سلامت مردم از جمله مرکز بهداشت استان، مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان و روسای بیمارستان ها جلسات متعددی برگزار شده است و تمام تیم های پزشکی و پرستاری در آمادگی کامل برای مقابله های احتمالی در این خصوص هستند.

معاون درمان دانشگاه با بیان اینکه تمام نیازمندی هایی که ممکن است در ضمن اتفاقات پیش بیاید برآورد شده است، گفت: همچنین در این خصوص با بیمارستان های غیردانشگاهی نیز هماهنگی های لازم صورت پذیرفته تا بیماران تنفسی ناشی از بارش باران را در سریعترین زمان ممکن پذیرش نمایند و اقدامات درمانی لازم را انجام دهند.

نظری ادامه داد: تمام تلاش ما این است که بتوانیم اگر اتفاقی پیش آمد به بهترین نحو به مردم عزیز خدمات لازم را ارائه کنیم بیمارستان های گلستان و امام خمینی(ره) اهواز به عنوان بزرگترین بیمارستان های استان آمادگی کامل جهت پذیرش بیماران را دارند و حتی در صورت پر شدن اورژانس این بیمارستان ها جهت تسریع در خدمت رسانی از سایر بخش های این بیمارستان ها نیز جهت پذیرش بیماران استفاده میشوند تا مردم دغدغه ای در این زمینه نداشته باشند.

فوق تخصص جراحی عروق افزود: همچنین با بیمارستان نیروی انتظامی هماهنگی لازم بعمل امده است تا در صورت وقوع بحران در سریعترین زمان ممکن یک بیمارستان صحرایی و سیار در پارکینگ جاده ساحلی جنب بیمارستان برپا کنند تا به مردم خدمات لازم ارائه شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه در پایان از مردم خصوصا کودکان و افراد سالخورده همچنین بیماران دارای مشکلات قلبی و ریوی خواست تا در زمان وقوع نخستین بارش ها در صورت امکان از منزل خارج نشوند و در صورت ضرورت خروج از منزل از ماسک معتبر برای جلوگیری ورود ذرات آلوده کننده به سیستم تنفسی استفاده کنند و در صورت احساس تنگی نفس سریعا” خود را به نزدکترین درمانگاه یا بیمارستان برسانند تا اقدامات درمانی لازم صورت پذیرد.