تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۱۶:۳۱:۲۳
کد مطلب : 77694
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان خبر داد:

انتخاب ۱۵ نقطه برای احداث شهرک های کشاورزی در خوزستان

چنگلوایی گفت:اولویت احداث شهرک های کشاورزی با شهرستان های محروم است زیرا با فعال شدن این شهرک ها اشتغال زیادی در این مناطق ایجاد می شود و به تبع محرومیت منطقه مورد نظر به صفر می رسد .

 

 

 

 

به گزارشد  عصر آبادان ؛به نقل از اهواز نوین:کیخسرو جنگلوایی در جلسه توسعه شیلات و طرح شهرک های کشاورزی خوزستان تصریح کرد: بعد از مطالعات شناختی صورت گرفته، ۵۰۰ منطقه برای احداث شهرک های کشاورزی استان مشخص شد که از این تعداد ۱۵ منطقه منتخب شدند.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان افزود: مناطق در نظر گرفته شده برای هر شهرستان بر اساس پتانسیل های موجود تولید و جغرافیای آن است.

چنگلوایی اظهارکرد: اولویت احداث شهرک های کشاورزی با شهرستان های محروم است زیرا با فعال شدن این شهرک ها اشتغال زیادی در این مناطق ایجاد می شود و به تبع محرومیت منطقه مورد نظر به صفر می رسد.

وی با اشاره به زنجیره ای بودن طرح های توسعه کشاورزی در استان گفت: توسعه کشاورزی باید به صورت خوشه ای باشد و توسعه در این زمینه با محوریت یک منطقه که سایر مناطق را تحت پوشش قرار می دهد صورت بگیرد.

چنگلوایی با بیان اینکه در برخی مناطق از توان تولید کشاورزی استان های همجوار هم استفاده شده است، گفت: در برخی مناطق زمین های مورد نظر هم انتخاب و قطب بندی شده اند به همین دلیل توان تصویب طرح در سال جاری هم وجود دارد.

چنگلوایی با بیان اینکه در حوزه شیلات به افزایش بهره وری حوضچه های پرورش ماهی باید توجه بیشتری داشته باشیم ، اظهار داشت : ما میتوانیم برای زمین این حوضچه ها به استفاده از پلی اتیلن بپردازیم و یا از استخر های بتنی استفاده کنیم هرچند که هزینه بالایی دارد و با توجه به فوایدشان این هزینه ها را پوشش می دهد.

وی عنوان کرد:در حال حاضر از هر ۱۴ متر مکعب آب مصرفی یک کیلو گرم تولیدمان است ولی با روش جدید از هر متر مکعب آب ۳۵ کیلوگرم می توان تولید داشته یاشیم ،ضمن این ما می توانیم در یک استخر ۲۵۰۰متر مکعبی با عمق ۱٫۵ متر ۱۳۵ تن تولید داشته باشیم درصورتی که الان ۱۳۵ تن را در ۴۰ هکتار داریم و از این طریق می توان از نظر زمین هم ۱۶۰ برابر صرفه جویی داشته باشیم .