تاریخ انتشار خبر: ۴ , فروردین, ۱۳۹۴ | ۱۷:۳۰:۵۰
کد مطلب : 79015

انتشار بسته حمایتی آمانو از تیم مذاکره‌کننده آمریکا

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه و همزمان با مذاکرات ایران و ۱+۵ مدعی شد که آژانس قادر نبوده است تا به این جمع بندی برسد که آیا همه مواد هسته ای در ایران برای اهداف صلح آمیز، استفاده شده است یا نه.

 رویترز اعلام کرد: یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در کنفرانس خبری در واشنگتن ادعا کرد که آژانس نتوانسته به این جمع بندی برسد که همه مواد هسته ای استفاده شده در ایران برای اهداف صلح آمیز بوده است.

وی افزود: ما برای تایید عدم واگرایی مواد هسته‌ای اعلام شده توسط ایران، ادامه خواهیم داد ولی ما هنوز در موضعی نیستیم که به این جمع بندی برسیم که همه مواد هسته ای در ایران برای اهداف صلح آمیز بوده است.

آمانو گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی پیشرفت محدودی در تحقیقات خود در خصوص ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران داشته است، هر چند ایران در اجرای توافقنامه موقت هسته ای با آژانس همکاری داشته است.

تحقیقات آژانس در شرایطی انجام می شود که مذاکرات بین ایران و قدرت های جهانی برای دستیابی به توافق هسته ای، ادامه دارد. دیپلمات ها از این مساله ابراز نگرانی کرده اند که پیشرفت در مذاکرات تا زمانی که توافق سیاسی حاصل نشود، ناچیز خواهد بود.

آمانو اظهار داشت: ما در حال اجرای طرح اقدام مشترک هستیم و می توانیم بگوییم که اجرای این طرح خوب بوده است. ولی در خصوص روشن شدن مسائل مربوط به ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران، پیشرفت محدود بوده و در این زمینه نیاز به همکاری بیشتر ایران است.

منبع: تسنیم