تاریخ انتشار خبر: ۱۴ , تیر, ۱۳۹۵ | ۱۷:۴۴:۲۹
کد مطلب : 117358
رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان بیان کرد:

انجام اقدام‌های لازم برای کنترل تب کریمه کنگو

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان اظهار کرد: اقدامات لازم برای کنترل تب کریمه کنگو صورت گرفته است و بهتر است مردم نگران این موضوع نباشند

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان اظهار کرد: اقدامات لازم برای کنترل تب کریمه کنگو صورت گرفته است و بهتر است مردم نگران این موضوع نباشند.

علیرضا آموزنده پیش از ظهر امروز در جلسه بررسی آخرین وضعیت شیوع بیماری تب کریمه کنگو در جنوب غرب خوزستان اظهار کرد: مصاحبه‌ای به نقل از اینجانب در خصوص تب کریمه کنگو در فضاهای مجازی منتشر شده است که تکذیب می‌کنم.

وی در ادامه با اشاره به این موضوع که در مصاحبه یاد شده به نقل از بنده مردم از خوردن گوشت قرمز منع شده‌اند، گفت: به هیچ عنوان این گونه نیست و بعد از نگهداری ۲۴ساعته گوشت در یخچال، مردم با خیال راحت گوشت قرمز بخورند.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان ادامه داد: اقدامات لازم برای کنترل تب کریمه کنگو صورت گرفته است و بهتر است مردم نگران این موضوع نباشند.

وی در ادامه با ارائه توضیحات تکمیلی در خصوص بیماری تب کریمه کنگو، خاطرنشان کرد: تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو از بیماری‌های ویروسی مشترک بین انسان و دام است که به‌صورت ناگهانی شروع می‌شود. بیماری در دام‌ها علائم قابل توجهی ندارد و پس از گزش کنه آلوده، ویروس کمتر از یک هفته در بدن دام باقی می‌ماند.

آموزنده در همین خصوص تصریح کرد: امروزه در اکثر کشورهای همسایه مثل عراق، پاکستان، افغانستان و ترکیه این بیماری شایع است.

وی گروه‌های پرخطر در برابر این بیماری را دامداران، چوپان‌ها، کشاورزان، دانش‌آموزان، کارکنان دامپزشکی، سلاخان، قصابان، کادر بیمارستانی و کارکنان رستوران‌ها برشمرد.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: تب ناگهانی، بدن درد، کوفتگی، ضعف، سردرد، درد شدید عضلات، بی‌اشتهایی، درد پشت حدقه چشم، ترس از نور، تهوع، استفراغ، گلودرد، دل درد، تغییرات خلقی مثل بیقراری و افسردگی از جمله علائم تب کریمه کنگو هستند.

وی در ادامه با اشاره به روش‌های حفاظت شخصی در برابر این بیماری افزود: خودداری از رفت و آمد در محل‌های کشتار غیرمجاز، اجتناب از خوردن جگر خام و نیم‌پخته، آموزش افراد در معرض خطر، جدا نگاه داشتن جایگاه دام از محل زندگی، خودداری از له کردن کنه با دست یا روی بدن دام، خودداری از تماس بدن با ترشحات و خون دام و کشتار دام در محل‌های غیرمجاز، تهیه گوشت از محل‌های تحت نظارت دامپزشکی از جمله این روش‌ها به شمار می‌روند.

وی با تاکید بر اینکه مردم ضمن رعایت نکات ایمنی نگران ابتلا به این بیماری نباشند، بیان کرد: هماهنگی‌ها و برنامه‌ریزی‌های لازم برای کنترل بیماری شکل گرفته است و با همکاری معاونت بهداشت و غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی آبادان، کمبود دارو نیز وجود ندارد.

جلسه بررسی آخرین وضعیت شیوع بیماری تب کریمه کنگو در جنوب غرب خوزستان دقایقی پیش با حضور فرماندار خرمشهر، مدیران دامپزشکی شهرستان‌های آبادان، خرمشهر و شادگان، رئیس، معاونان و مدیران دانشکده علوم پزشکی آبادان، نماینده سازمان منطقه آزاد اروند و مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان خرمشهر و شادگان در محل دفتر مدیریت دانشکده علوم پزشکی آبادان برگزار شد.

مرجع / فـارس