تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , خرداد, ۱۳۹۴ | ۰۸:۴۰:۳۶
کد مطلب : 94560
رشد 10 برابری اسلام و لامذهبی 49 درصد مردم انگلیس؛

انگلستان دیگر مسیحی نیست! + آمار

تعداد افراد لامذهب از ۳۱ درصد در سال ۱۹۸۳ به ۴۹ درصد در سال ۲۰۱۴ و در مقابل مسیحیان تابع کلیسای انگلستان، از ۴۰ درصد به ۱۷ درصد رسیده است. بنابراین بی معنی است که از انگلستان به عنوان یک «کشور مسیحی» نام ببریم.

به گزارش سرویس دینی جام نیوز، یافته های یک پژوهش جدید که از سوی مرکز ملی پژوهش های اجتماعی انگلستان صورت گرفته نشان می دهد برای مدت زمان زیادی است که کلیسای انگلیس در جذب شهروندان این کشور با شکست مواجه شده و تعداد افراد لامذهب افزایش کلانی داشته است.
این پژوهش همچنین روشن ساخته است که طی ۳۲ سال گذشته افزایش چشمگیر ۱۰ برابری در تعداد افرادی که خود را مسلمان معرفی می کنند، روی داده است. در سال ۱۹۸۳ اسلام، مذهب تنها حدود نیم درصد از جمعیت بریتانیا بود اما در سال ۲۰۱۴ این عدد به ۵ درصد رسیده است.
سهم افرادی که خود را وابسته به کلیسای انگلیس می دانند به طور نگران کننده ای در طی ۱۰ سال اخیر کاهش یافته و همزمان با آن تعداد افرادی که می گویند مذهبی ندارند افزایش یافته است. تعداد افراد لامذهب از ۳۱ درصد در سال ۱۹۸۳ به ۴۹ درصد در سال ۲۰۱۴ رسیده است. در مقابل سهم افرادی که عضو کلیسای انگلیس هستند در طی همین دوره زمانی از ۴۰ درصد به ۱۷ درصد رسیده است.
این به معنی آنست که در حال حاضر تنها گروه بزرگ به لحاظ تعداد در انگلستان کسانی هستند که می گویند هیچ مذهبی ندارند بر اساس برآوردهای دفتر آمار ملی، ۲۴٫۷ میلیون ملحد در انگلستان زندگی می کنند. بزرگترین گروه مذهبی پس از ملحدان، مسیحیان وابسته به کلیسای انگلیس با جمعیت ۸٫۶ میلیون نفر هستند. در هر حال براساس نمودارهای مرکز ملی، جمعیت لامذهبان دست کم از سال ۱۹۹۴ از جمعیت این دسته از مسیحیان پیشی گرفته است به طوری که در آن سال تعداد لامذهبان تنها ۲ میلیون نفر بیشتر بود.
اما در مورد مسیحیانی که پیرو کلیسای انگلیس نیستند، شرایط متفاوت است به طوریکه جمعیت کاتولیک های پیرو کلیسای رم از ۱۰ درصد کل جمعیت انگلیس در سال ۱۹۸۳ تنها ۲ درصد کاهش یافته و به ۸ درصد در سال ۲۰۱۴ رسیده است.
گمان می رود که مهاجرت عاملی برای حفظ تعداد مسیحیان غیروابسته به کلیسای انگلیس باشد. «نومی جونز» رییس بخش رفتارهای اجتماعی مرکز ملی پژوهش های اجتماعی در این باره توضیح می دهد: «تعداد پیروان دیگر فرقه های مسیحی و مذاهب غیرمسیحی به طور نسبی ثابت باقی مانده و یا حتی افزایش یافته است. تعداد کاتولیک ها و غیرمسیحیان در بریتانیا احتمالا به واسطه مهاجرت افراد دارای اعتقادات شدید مذهبی اضافه شده است. نتایج پژوهش های مرکز ملی این موضوع را برای ما روشن ساخته است که افراد کمتری نسبت به سال های گذشته مسیحی بودن را یک مولفه مهم از بریتانیایی بودن می دانند. بنابراین در عصر حاضر بریتانیایی های کمتری کلیسای انگلستان را جزء مهمی از هویت خود می دانند.»
«استفان ایوانز» سخنگوی جامعه سکولار ملی (NSS) بریتانیا نیز در رابطه با نتایج این پژوهش اینگونه اظهار نظر کرده است: «یافته های جدیدی که تقریبا هر ماه منتشر می شود نشان می دهد که چگونه جامعه بریتانیا تبدیل به یک جامعه لامذهب شده است. این مساله به روشنی شرایط را برای یک بریتانیای سکولار فراهم می کند. دست کم همان گونه که نتایج پژوهش مرکز ملی نیز نشان می دهد، بی معنی است که از انگلستان به عنوان یک «کشور مسیحی» نام ببریم. شکست کلیسای انگلستان در عضوگیری آنچنان ادامه یافته است که نقش آن را به یک کلیسای رسمی سست بنیاد و غیرقابل قبول تنزل داده است. بنابراین هم برای کلیسا و هم برای دولت بهتر خواهد بود اگر به همکاری با یکدیگر خاتمه دهند.»
دیگر پژوهش ها، بررسی ها و نظرسنجی ها به طور مشابه تعداد زیاد لامذهبان را تایید می کند. در آپریل ۲۰۱۵، جامعه سکولار ملی انگلیس از نخست وزیر این کشور بخاطر این ادعا که «بریتانیا هنوز یک کشور مسیحی است» انتقاد کرد چرا که در آن زمان نیز نظرسنجی «یوگاو» فاش ساخته بود که ۶۲ درصد بریتانیایی ها به هیچ مذهبی اعتقاد ندارند.
منبع: National Secular Society / شفقنا