تاریخ انتشار خبر: ۹ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۲:۳۲:۰۲
کد مطلب : 84198

اورست بعد از زلزله +تصاویر

کوه اورست مشهورترین کوه دنیاست و برای بسیاری از کوهنوردان دنیا یک آرزوکه باید به آن دست یافت. اما زلزله شنبه نپال خاطره تلخی برای کوهنوردان برجای گذاشت.

 کوه اورست مشهورترین کوه دنیاست و برای بسیاری از کوهنوردان دنیا یک آرزوکه باید به آن دست یافت. اما زلزله شنبه نپال خاطره تلخی برای کوهنوردان برجای گذاشت.

زمین لرزه روز شنبه نپال و در پی آن پس لرزه هایش موجب سقوط بهمن در ارتفاعات اورست شد که بر اثر آن دست کم ۱۸ تن کشته و ۶۰ نفر هم زخمی شدند. دهها کوهنورد هم در ارتفاعات گیر افتادند.

گروههای نجات روز بعدش توانستند با هلیکوپتر به کمک کوهنوردان گرفتار در یکی از این کمپ ها در ارتفاع نزدیک به ۵۰۰۰ متری بشتابند.

ژل ویه، کوهنورد بلژیکی از مشاهدات خود چنین می گوید: «من بین برف و یخ احاطه شده بودم و بسختی نفس می کشیدم. سعی کردم خودم را به چادری که در گوشه ای نصب شده بود برسانم. نهایتا توانستم آن را پیدا کنم و پس از آن می بایست منتظر می ماندم تا ابرها دور شوند.»

در کمپ دیگر که در ارتفاع نزدیک به ۶۰۰۰ متری واقع شده نزدیک به یکصد کوهنورد در انتظار رسیدن گروههای امداد و نجات هستند.
روز دوشنبه، دوازده راهنمای کوهنورد (شرپا) نجات یافته از ریزش بهمن در اورست، از فرودگاه به محل دیدار با خانواده هایشان منتقل شدند.

یکی از آنها گفت: “بهمن تمام چادرهای کوهنوردان را با خود برد. هنوز تعداد قربانیان مشخص نیست.”

مایکل چرتون، فیلمسازی که از این بهمن جان به در برده، می گوید: “چیزی در حدود چهار هزار پا برف در حال حرکت به سمت ما بود. من به همه گفتم به سمت پایین بروند. دستانم را روی سرم گذاشتم تا خودم را هر اندازه که می توانستم پنهان کنم. تمام آنچه گذشت بین چهل و پنج ثانیه تا یک دقیقه طول کشید.همه چیز از جمله چادرهای ما ناپدید شدند. فردی که در مقابل من بود در فاصله سی پایی من قرار گرفته بود. یکی از افراد ما ناپدید شد، نمی دانیم که او زنده هست یا نه.”
تعداد کوهنوردانی که در موقع وقوع این حادثه در اورست بوده اند، هشتصد نفر برآورد شده که بسیاری از آنها خارجی بودند.

منبع: خبرآنلاین