تاریخ انتشار خبر: ۱۴ , تیر, ۱۳۹۴ | ۰۳:۳۶:۵۴
کد مطلب : 98072
لیگ جهانی والیبال 2015؛

اولین برد روسیه و وداع تلخ ایران با لیگ جهانی/ روس‌ها به بقا امیدوار شدند +جدول

تیم ملی والیبال ایران در دوازدهمین و آخرین بازی خود در لیگ جهانی، مغلوب روسیه شد تا وداعی تلخ با این رقابت‌ها داشته باشد.

 تیم ملی والیبال روسیه در دومین بازی خود در هفته هشتم لیگ جهانی ۲۰۱۵ اولین و آخرین پیروزی خود را تجربه کرد. روس‌ها تیم ایران را ۳ بر یک شکست دادند تا فصل جاری لیگ جهانی را بدون پیروزی ترک نکنند.تیم ملی ایران در این مسابقه در ست‌های اول، سوم و چهارم با نتایج ۲۵ بر ۲۳، ۲۵ بر ۱۸ و ۲۵ بر ۲۱ مقابل قهرمان المپیک مغلوب شد و تنها ست‌ دوم را با نتیجه ۲۵ بر ۱۹ پیروز شد.

اسلوبودان کواچ، سرمربی تیم ملی والیبال ایران برای شروع آخرین بازی شاگردانش در لیگ جهانی ۲۰۱۵ بازی از سعید معروف، امیر غفور، میلاد عبادی‌پور، مجتبی میرزاجان‌پور، محمد موسوی، عادل غلامی و مهدی مرندی (لیبرو) استفاده کرد. تنها تغییر تیم ایران نسبت به بازی‌های گذشته، حضور امیر غفور در ترکیب شروع‌کننده بازی بود که برای نخستین بار در لیگ جهانی ۲۰۱۵ اتفاق می‌افتاد.

سایت فدراسیون جهانی هم با اشاره به این موضوع انگیزه، عملکرد و اسپک‌های بازیکن شماره ۱۰ ایران را قابل توجه ذکر کرد. تنها موردی که بازیکنان ایران در کنترل تیم روسیه تا حدی دچار مشکل بودند، دیمیتری موزرسکی، بازیکن ۲۱۳ سانتیمتری حریف بود. دو تیم پابه‌پای هم در ست نخست امتیاز گرفتند، اما روس‌ها با کمک اشتباهات بازیکنان ایران، زودتر به امتیاز ۲۴ رسیدند. کواچ از تعویض‌ها و وقت استراحت خود برای تغییر نتیجه بازی استفاده کرد و امتیاز ۲۳ را سعید معروف با یک جای خالی برای ایران گرفت و اما در ادامه موزرسکی با کسب یک پوئن دیگر، نتیجه ست اول را ۲۵ بر۲۳ به سود روسیه رقم زد. روس‌ها در این ست با وجود اشتباهات بیشتر در حمله موفق‌تر بودند.

تیم ایران در شروع ست دوم عملکرد بهتری داشت به طوری که وقت استراحت فنی نخست در امتیاز ۸ بر ۴ به سود بازیکنان ایران به دست آمد. در اواسط  این ست، محمود گودرزی، وزیر ورزش و جوانان به جمعیت حاضر در سالن آزادی اضافه شد‬ تا جایگاه ویژه چندان خالی هم نباشد. ۱۰ امتیازی که بازیکنان روسیه در این ست به تیم ایران تقدیم کردند باعث شد تا تیم شاگردان کواچ ۲۵ بر ۱۹ برنده زمین را ترک کنند.

امتیاز نخست ست سوم با دفاع مجتبی میرزاجان‌پور در مقابل دیمیتری موزرسکی به دست آمد. نوع خوشحالی او بعد از این امتیاز، باعث خنده بازیکنان ذخیره تیم هم شد. در ادامه دیدار، مهارر حملات بازیکنان روسیه برای شاگردان کواچ سخت‌تر شد  بازیکنان روسیه هم عملکرد خوبی در دفاع داخل میدان از خود نشان دادند. نتیجه این ست ۲۵ بر ۱۸ به سود روسیه ثبت شد.

تیم ایران در حالی در ست چهارم به امتیاز ۳ رسید که روسیه در امتیاز هشتم برای وقت استراحت فنی نزد مربیان خود رفته بودند. ثبت امتیاز ۱۰ بر ۴ به سود روسیه باعث شد تا کواچ نخستین وقت استراحت خود را نیز درخواست کند.  در این ست فرهاد قائمی جانشین میلاد عبادی‌پور شد تا دریافت تیم ایران تقویت شود. با ثبت امتیاز ۱۴ بر ۷ به سود روسیه، تماشاگران شروع به ترک سالن کردند تا نشان دهند که خیلی زودتر از بازیکنان نا امید می‌شوند. البته تماشاچیان باقیمانده در سالن همچنان با تمام توان تیم خود را تشویق می‌کردند و همین کار نتیجه این ست را ۱۷ بر ۱۵ به سود روسیه کرد.  ثبت نتیجه ۱۹ بر ۱۸ به سود روسیه، الکساندر کلیمکین، سرمربی روسیه را مجبور به گرفتن وقت استراحت کرد.  این ست با نتیجه ۲۵ بر ۲۱ به سود روسیه و در مجمع روس‌ها ۳ بر یک برنده شدند.

با این پیروزی تیم ملی روسیه نسبت به باقی ماندن در بین ۸ تیم برتر لیگ جهانی امیدوار شد. دیدار دو تیم استرالیا و صربستان در گروه A نیز در صورت پیروزی استرالیا می‌تواند بقای روسیه را در بین تیم‌های برتر به خطر بیندازد.

جدول رده بندی گروه B
تیم امتیاز مسابقات جزئیات نتایج ست پوئن
بازی برد باخت ۳
۰
۳
۱
۳
۲
۲
۳
۱
۳
۰
۳
برده باخته معدل برده باخته معدل
آمریکا ۲۷ ۱۲ ۹ ۳ ۲ ۶ ۱ ۱ ۲ ۲۹ ۱۷ ۱٫۷۰۶ ۱۰۷۱ ۹۹۲ ۱٫۰۸۰
لهستان ۲۲ ۱۲ ۸ ۴ ۱ ۳ ۴ ۲ ۲ ۳۰ ۲۳ ۱٫۳۰۴ ۱۱۷۹ ۱۱۳۸ ۱٫۰۳۶
ایران ۱۸ ۱۲ ۶ ۶ ۴ ۱ ۱ ۱ ۵ ۲۵ ۲۱ ۱٫۱۹۰ ۱۰۳۱ ۱۰۲۱ ۱٫۰۱۰
روسیه ۵ ۱۲ ۱ ۱۱ ۱ ۲ ۴ ۵ ۱۱ ۳۴ ۰٫۳۲۴ ۹۴۶ ۱۰۷۶ ۰٫۸۷۹
منبع:مشرق