تاریخ انتشار خبر: ۱۱ , مهر, ۱۳۹۳ | ۰۸:۴۹:۳۱
کد مطلب : 48198
فیلمی که داد حاتمی کیا را درآورد

اکران “آبادانی ها “در دانشگاه شهید چمران اهواز/ کیانوش عیاری: فیلم آبادانی ها جنگ را تحسین نمی کند!/ حاتمی کیا: کارگردان این فیلم با اولین تقه ای که خورد آبادان را رها کرد

عصر آبادان :در هشتمین روز از جشنواره فرهنگی هنری نکوداشت دفاع مقدس فیلم “آبادانی ها” ساخته کیانوش عیاری در دانشگاه شهید چمران اهواز به نمایش درآمد، فیلمی که هیچ سنخیتی با نکوداشت دفاع مقدس نداشت.

    

به گزارش عصر آبادان به نقل از موج چهارم،موضوع فیلم “آبادانی ها”که به بهانه نکوداشت دفاع مقدس اکران شد درباره یک مهاجر جنگی مقیم تهران است که اتومبیلش به سرقت برده می شود. او همراه پسرش جستجویی ناامید کننده را برای یافتن تنها دارائیش آغاز می کند. در این بین او با مردی آشنا می شود به اقتضای حرفه اش می تواند وی را در ردیابی اتومبیل مسروقه کمک کند. طی این جستجو برنا پسر مرد نیز در پی یافتن عینک گمشده اش است و جستجوی همزمان پدر و پسر مسایلی را ایجاد می کند.

 

 

89170705709533376220

 

ناگفته پیداست که اصولاً این موضوع ارتباطی با هفته دفاع مقدس و مباحث پیرامون آن ندارد. کیانوش عیاری، کارگردان این فیلم نیز در نشست پس از اکران فیلم گفت: نمایش فیلم آبادانی ها در اهواز برایم غافلگیرانه بود. این فیلم همیشه به دلایل واهی همیشه در پستو بود!.

 

وی افزود: فیلم آبادانی ها جنگ را تحسین نمی کند! و این را حتی کسانی که در جنگ بودند می دانند که جنگ با خود تبعاتی به دنبال داشت.

 

عیاری تصریح کرد: در زمان جنگ بسیاری از آبادانی ها دنبال شغل دوم بودند. مایل بودم شغل دوم را به عنوان یک درد مطرح کنم. برای مثال بسیاری مسافرکشی می کردند و نان زن و بچه خود را از این طریق تامین می کردند اما برای برخی که متمول بودند به سرقت رفتن خودروی پیکانشان شبیه به آن بود که یک وسیله کوچک شخصی اش دزدیده شده باشد و هیچ تاثیری در زندگیشان نداشت. همان لحظه به این فکر کردم که اگر این پیکان متعلق به کسی بود که با آن مسافرکشی می کرد، بعد از سرقت خودرویش چه غمی سراسر زندگی اش را فرا می گرفت؟

 

این کارگردان ادامه داد: فیلم آبادانی ها که ابتدا قرار بود اسمش شغل دوم باشد برگرفته از فیلم دزدان دوچرخه دسیکا است.

 

 

IMG_4029

 

وی ادامه داد: آبادانی ها یک فیلم تلخ و سنگین است اما ضد جنگ نیست و سعی در نشان دادن تلخی های آن زمان دارد. در آن زمان تلخی های زیادی بود که شاید بسیاری آنها را نمی دیدند و برای برخی مهم نبودند. مثلاً ۱۳ گوزن زرد شوش که در خطر بودند و مایل بودم درباره آنها فیلمی بسازم که با تمسخر برخی مواجه شدم ایده آن فیلم در همان جا خشک شد.

 

با این اظهارات کارگردان کاملاً پیداست که جنس دغدغه ها و نوع دید وی به مقوله جنگ و دفاع مقدس با آنچه مردم در هشت سال جنگ تحمیلی با نثار جان و خون خود و عزیزانشان لمس کرده اند کاملاً متفاوت است.

 

نادیده گرفتن رشادت های جوانان این مرز و بوم و پرداختن به مباحثی همچون شغل دوم مردم آبادان در جنگ یا ۱۳ گوزن زرد شوش که در زمان جنگ در خطر بودند بیشتر به شوخی می ماند تا واقعیت. اما متاسفانه این واقعیتی است تلخ که وجود دارد.

 

شاید دلیل این دید و تفکر کارگردان را در اظهارات اخیر ابراهیم حاتمی کیا در برنامه هفت بتوان یافت.

 

حاتمی کیا درباره دلیل این امر تصریح کرد: این دلیل دارد که فیملساز آن طرف را نمی‌بیند چون با اولین تقه ای که خورد آبادان را رها کرد و به تهران آمده است.

 

حاتمی کیا در ادامه افزود: درد این است که فیلمساز ما فیلم “آبادانی‌ها” بسازد و در آن درباره انقلاب حرف بزند و بعد آن را با فیلم “دزد و دوچرخه” مقایسه کند که در کشور ایتالیا ساخته شده و وضع یک کشور فاشیستی را نشان می‌دهد.

 

 

73843-220050-1398496674

 

درد این است که فیملساز بگوید که من از آبادان فیلم میسازم و میگویم که آبادان شبیه دزد دوچرخه ویتوریو دسیکا است و دزد دوچرخه ای که از کشور فاشیسم زده حرف میزند و کشور من را هم فاشیسم زده است، درد این است فیلمساز آبادانی ما از دالامب دلومب قبل از انقلاب حرف بزند و من را با فاشیسم یکی کنی؟ بعد بگویی من استایل دزد دوچرخه را اینطور برداشتم، دسیکا مختصات آن کشور است و ماجرایی که برای موسیلینی رخ داده است، آیا من در کشورم موسیلنی داشتم؟ من برای ارسال این فیلم به لوکارنو گریه کردم و گفتم باید از فرستادن این فیلم که کشور ما را ذلیل میکند خجالت بکشید و با جیغ و داد از فارابی بیرون آمدم.

 

به هرحال حال کاملاً مشخص است که اکران این فیلم و دعوت از این کارگردان به دانشگاه شهید چمران به بهانه نکوداشت هفته دفاع مقدس کاری نادرست بوده که از سوی مسئولان این دانشگاه صورت گرفته است و انتظار می رود که از این پس مسئولان محترم دانشگاه در انتخاب میهمانان خود دقت بیشتری نمایند.

 

 

IMG_4319

 

عماد ادیب

  1. مرتضی می‌گه:

    اول اینکه تصویر اقای ارشدی که خود را راوی جنگ می داند در کنار شخصی مثل کیانوش عیاری شاید کمی تعجب برانگیز باشد. ضمنا اقای عیاری اهل اهواز می باشد و ربطی به آبادان ندارد.ثالثا فیلم ملکه اقای باشه آهنگر نیز که فیلمی ضد جنگ میباشد در دانشگاه به نمایش درآمد .