تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۱۲:۵۹:۱۶
کد مطلب : 71918
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز :

اگر ریزگردها حاوی میکروب باشند می تواند باعث عفونت دستگاه تنفسی شود/نگران عوامل مزمن و دراز مدت ریزگردها هستیم

دکترایدنی گفت:ریزگردها اگر حاوی مواد تحریک کننده باشند ایجاد حساسیت می کنند اگر آلرژی باشد ایجاد آسم می کند اگر تحریکی باشد ممکن است باعث تحریک مجاری تنفسی، سوختگی مجاری تنفسی و آسیب های حاد و مزمن دستگاه تنفسی شود.

 

 

 

 

دکترایدنی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز در گفتگو با رهیاب در خصوص مضرات ریزگردها بر سلامت مردم استان اظهار داشت:خطر ریزگردها بسته به خواص بیوشیمیایی آنها دارد بسته به اینکه در چه بخشی از دستگاه تنفسی رسوب کنند آسیب های مختلفی را ایجاد می کنند.

وی ادامه داد:ذراتی که کمتر از ۲ ونیم میکرو هستند می توانند به بافت های انتهایی ریه برسند و حتی بعدا مواد  آنها می تواند وارد گردش خون شود و در بخش های دیگر بدن ایجاد بیماری کند ذرات بزرگتر از دو و نیم میکرو در مجاری تنفسی وارد می شوند و ایجاد برونشیت عفونت های، بیماری های تنفسی، آسم و بیماری های  شبه آسم می کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز تصریح کرد:ریزگردها اگر حاوی مواد تحریک کننده باشند ایجاد حساسیت می کنند اگر آلرژی باشد ایجاد آسم می کند اگر تحریکی باشد ممکن است باعث تحریک مجاری تنفسی، سوختگی مجاری تنفسی و آسیب های حاد و مزمن دستگاه تنفسی شود

وی ادامه داد:اگر ریزگردها حاوی میکروب و باکتری باشد می تواند عامل عفونت در دستگاه تنفسی باشد این عفونت می تواند به جاهای دور دست بدن هم برسد بیماری زایی ریزگردها بسته به خواص فیزیکی و شیمیایی بیولوژیکی آنها دارد.

ایدنی در پاسخ به این سوال که چه تعداد به خاطر ریزگردها به بیمارستان ها مراجعه کرده اند گفت:ما تنها دستگاه ارائه دهنده خدمت در حوزه سلامت نیستیم تامین اجتماعی، دانشگاه نفت، مطب های خصوصی ،بیمارستان های نیروی مسلح و بیمارستان های خصوصی هم هستند آمار تمام اینها را ستاد بحران استانداری دارد من اطلاعات مجموعه خود را دارم.

وی اضافه کرد:حجم مراجعات به اورژانس ها پس از گردوخاک  در مقایسه با مراجعه مردم پس از بارندگی ها خیلی کمتر بود ولی ما بیشتر نگران عوامل مزمن و دراز مدت ریزگردها هستیم که باعث تحریک پذیری مجاری تنفسی می شود و به صورت مزمن در دراز مدت برای مردم بیماری ایجاد کند.