تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۵:۰۴:۴۸
کد مطلب : 90142
عراقچی:

اگر کنگره توافق نهایی را تصویب نکند ایران برنامه هسته ای را بطور کامل ادامه خواهد داد/ پروتکل الحاقی فراتر از نظارت های معمول نیست

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه پروتکل الحاقی فراتر از نظارت های معمول نیست، گفت: اگر کنگره توافق نهایی را تصویب نکند ایران برنامه هسته ای را بطور کامل ادامه خواهد داد.

 

به نقل از سرویس سیاسی تهران نیوز؛ در بخش دوم گفت و گو با سید عباس عراقچی به بررسی امتیازاتی که در مذاکرات به غربی ها داده ایم، دبه کردن آمریکایی ها در مذاکرات و عدم نیاز به غنی سازی برای تولید سوخت هسته ای پرداختیم. (متن کامل بخش دوم گفتگو) در ادامه بخش سوم و پایانی این گفتگو را می خوانید.

سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده در گفت و گو با تهران نیوز؛ گفت: ما اصلا در برنامه مان نبوده که مرکز غنی سازی جدیدی بسازیم قصد هم نداریم؛ راکتور آب سنگین در دنیا منسوخ شده است به خاطر اینکه راکتور خطرناک و هزینه بری است.

وی در ادامه عنوان کرد: امروز هم ما امکاناتش را نداریم باید یک چاه هایی را روی زمین گود کنیم بعد بریم زیر زمین تجهیزات خاصی بسازیم بعد آنجا بشود پلوتونیوم را نگهداری کرد، بنابراین ما محدودیت هایی که پذیرفتیم در اثر این محدودیت ها هیچ نیازی از کشور تعطیل نمی شود.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه برای اعتمادسازی نظارت های بیشتری را قبول کردیم، گفت: وقتی قرار است بمب نسازیم هیچ مشکلی با نظارت نداریم وقتی چیزی برای مخفی کردن نداریم بیایند و بگردند ولی با چه مخالفیم؟ با سوء استفاده از نظارت یعنی با اسم نظارت و بازرسی از تاسیسات بیایند و دانشمندان را شناسایی بکنند. اطلاعات صنعتی و اطلاعات نظامی را جمع آوری بکنند با این ها مخالفیم.

عراقچی افزود: در پذیرش نظارت های بیشتر همه این راهها را بستیم یعنی اطمینان حاصل کردیم که از دوستان در وزارت دفاع وزارت اطلاعات با سازمان انرژی اتمی چک کردیم که هیچ نظارتی وجود نداشته باشد که باعث سوء استفاده بشود.

وی ادامه داد: آژانس در نظارت های خودش یک ابزارهای جدیدی است که می تواند استفاده بکند ما این ها را مثلا کدام ابزار چطوری کجا که می توانند استفاده بکنند اینها همه دقیق محاسبه شده است، چه ابزاری کجا بکار برود حتما مطمئن شدیم که این ابزار در جاهای دیگر به کار رفته است یا اینجور نباشد که روی ایران دارند تست می کنند مطمئن شویم که کشورهای دیگر هم به کار بردند.

معاون وزیر امور خارجه بیان کرد: کشورهای دیگر هم به اندازه ما برای خود و برای امنیت خودشان دلشان می سوزد، مراقبت می کنند. بنابراین ما در برابر خواسته های کلانی که داشتیم این ها را به طرف مقابل دادیم اعتماد دادیم از طریق پذیرش محدودیت از طریق پذیرش نظارت و مذاکره هم یعنی بده بستان، مطمئن باشید هیچ کسی نمی آید با شما مذاکره بکند که آخرش تسلیم بشود هیچ کسی نمی آید مذاکره کند که شما برنده مطلق باشید و او بازنده مطلق. اینطور باشد میرید دعوا می کنید یا تسلیم می شوید.

عراقچی همچنین تصریح کرد: در مذاکره باید دو طرف برنده شوند بُرد ما این است که اول برنامه هسته ای خودمان را تثبیت کردیم از یک تهدید تبدیلش کردیم به یک موضوع برای صلح و همکاری و مورد شناسایی و احترام بین المللی. و دوم تحریم ها را برداشتیم. بُرد طرف مقابل چیست اینکه بیاید بدون اینکه من بجنگم جلوی بمب اتمی ایران را گرفتم.

وی اظهار کرد: آقای اوباما الان می تواند ادعا کند که من بدون اینکه بجنگم و خسارت بدهم جلوی سلاح هسته ای ایران را گرفتم، من بردم. منتها این را باید بتواند ثابت بکند، یعنی این را که می گوید و مدعی است چطوری جلویش را گرفتی. اون باید بیاید و بتواند بگوید که آقا من در نطنز تعداد ماشین ها را رساندم مثلا به ۶۰ تا. یا مثلا طبق محاسبات علمی اگه ایران با این تعداد بخواهد بمب تولید کند یکسال طول می کشد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده گفت: مثلا نطنز را جلویش را گرفتم فوردو مثلا در آن غنی سازی نمی شود، در اراک پلوتونیوم کم تولید می شود، سراغ بمب نمی تواند برود و یک جایی مثل فوردو را هم از طریق نظارت ها جلویش را می گیریم.

عراقچی بیان داشت: بنابراین این دستاورد آن طرف است ما با دستاورد آن مشکلی نداریم در مقابل ما در یک فاصله ۱۰ تا ۱۵ ساله یک کشور دارای غنی سازی صنعتی خواهیم شد مورد شناسایی و احترام بین المللی خواهیم شد. با همکاری بین المللی کشور را از حالت تهدید خارج کردیم قطعنامه ها و تهدیدها را برداشتیم.

وی با اشاره به اینکه برنامه هسته ای ما یک برنامه بسیار مفصلی است که در همه ابعادش دارد پیش می رود، عنوان کرد: آقای صالحی مرتب برنامه های جدید را معرفی می کنند، هسته ای خیلی حوزه وسیعی است؛ کشاورزی هسته ای، پزشکی هسته ای، آب شیرین کُن های هسته ای و تولید برق همه اینها برنامه هسته ای ما شاملش می شود.

معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد: هیچکدام اینها مورد سئوال نیست تنها قسمتی مورد سوال است که می آید به تولید سوخت هسته ای از طریق غنی سازی یا شیوه های دیگر این تولید سوخت حساس ترین قسمت برنامه هسته ای است. و تکنولوژی پیچیده ای است. هرکسی ندارد و چون از این طریق به تولید بمب هم می شود رسید بنابراین حساسیتی وجود دارد هرکشوری خواسته دنبالش برود بالاخره دیگران با نگرانی دنبال کردند.

عراقچی با بیان اینکه یک چهارم بودجه آژانس صرف نظارت بر ژاپن می شود، تصریح کرد: اینها یک بار بمب خورده روی سرشان بعید نیست که دنبال بمب باشند از آن طرف برنامه هسته ای بسیار پیشرفته ای هم دارند حدود ۵۰ هزار تا ماشین دارند که کار می کند.

وی ادامه داد: ژاپن یکی از بزرگترین سازنده های انرژی هسته ای در دنیا هستند خیلی برنامه های مفصلی دارند ولی چون نگرانی نسبت به آنها است که اینها یک زمانی قربانی بمب بودند و احتمالش است دنبال بمب بروند بیشترین نظارت ها هم روی این ها است. چرا چون وقتی کشوری می رود دنبال تکنولوژی کشورهای دیگر خود به خود نگران می شوند که این نکند مثلا دنبال بمب برود.

معاون وزیر امور خارجه اظهار کرد: بحث هسته ای ما چه زمانی اوج گرفت؛ بعد ۱۱ سپتامبر که امریکایی ها حمله کردند افغانستان و بعد عراق و بعد نوبت ایران و در آن مقطع بهانه ای که پیدا کردند هسته ای بود که به ایران حمله کنند. آن سه کشور اروپایی که آمدند ادعایشان این بود که ما برای جلوگیری از ایجاد جنگ جدید آمدیم با ایران مذاکره کنیم که جنگ جدید نشود بنابراین به علت نگرانی های واقعی یا ساختگی که وجود دارد این قسمت غنی سازی است که به اصطلاح مورد سئوال و ابهام است و مذاکرات هم راجع به همین مورد است که غنی سازی ما به چه صورتی ادامه پیدا کند که این ابهامات هم از بین بروند.

عراقچی گفت: بحثی که حضرت آقا فرمودند ما نظارت های فراتر از حد را نمی پذیریم حالا بحث پروتکل الحاقی که مطرح شده این پروتکل فراتر از نظارت های معمول تعریف نمی شود و اینکه در مجلس برای تصویب هماهنگی لازم انجام شده است.

وی با بیان اینکه پروتکل الحاقی یک ابزار بسیار قوی برای نظارت است، عنوان کرد: در نظارت ها آن چیزی که مهم است کلیدش پروتکل الحاقی است. پروتکل الحاقی یک نظارت غیر متعارف نیست یک ابزار شناخته شده بین المللی است که بالای ۹۰ کشور دارند اجرایش می کنند حتما آن ها هم موقع اجرا نگران نظارت ها هستند و زمانی که این مورد داشت تصویب می شد همه این نگرانی ها را سعی کردند پوشش بدهند که سوء استفاده نشود ما این را می پذیریم و مشکلی نداریم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده گفت: پروتکل الحاقی باید توسط مجلس تصویب بشود و کاری که در توافق ما خواهیم کرد اینکه پروتکل الحاقی را دولت داوطلبانه مفادش را اجرا می کند تا زمانیکه مجلس آماده تصویب باشد. وقتی کنگره هم قوانین خودش را لغو بکند مجلس ما تاثیر خواهد کرد ولی علی الاصول با این پروتکل مشکلی نداریم کنگره با این قانونی که تصویب کرده می تواند اخلال ایجاد کند.

عراقچی افزود: از روزی که توافق ژنو انجام شد و ما شروع به مذاکره کردیم تا الان دعوای شدید بین آقای اوباما و کنگره وجود داشته و سه بار تا حالا آقای اوباما تهدید به وتو کرد. دفعه اول وقتی بود که کنگره داشت یکسری تحریم های جدیدی را علیه ما تصویب می کرد که خورد به توافق ژنو اینها می خواستند ادامه بدهند که آقای اوباما در ژنو تحریم جدید نگذارد تهدید کرد به اینکه اگر بگذارید من وتو می کنم خوب وقتی وتو بکند کنگره اروپا با دو سوم آراء می تواند وتو را بشکند.

وی عنوان کرد: در آن روزها اگر یادتان باشد تا ۵۸ ۵۹ ۶۰ تا ۶۵ آمدند بالا بعد دیگه تصویب شد یکبار دیگه چندما پیش بود که کنگره آمد گفت من تحریم جدید اعمال نمی کنم، تحریم جدید می گذارم ولی اگر مذاکرات شکست خورد این تحریم ها اعمال بشود خود به خود ما هم گفتیم اینجوری که مذاکره نمی کنند شمشیر بگذارید بالای سر ما که اگر شکست خورد تحریم بشویم.

معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: این طوری و تحت فشار دوباره مذاکره نمی کنند که رفت اقای اوباما دوباره تهدید کرد که اگر تصویب کنید من وتو می کنم که الان منتفی شد. بار سوم الان بود که توافق اگر شد آن را باید بیارید کنگره و کنگره تصویب بکند سر این هم کشمکش است اقای اوباما دوباره تهدید کرد که وتو می کند ظاهرا این بار تعداد ۶۷ الی ۶۸ تا رای را داشتند و لذا اقای اوباما کوتاه امد یک تغییراتی در متن دادند ولی بالاخره تصویب شد و اقای اوباما گفتند الزام می کنیم چون می داند که بالای دوسوم رای می آورد این می تواند مانع باشد می تواند نباشد طبق این مصوبه اقای اوباما باید توافق را اگر حاصل شد بفرستد کنگره و کنگره ۱ ماه وقت دارد که قبول یا رد کند اگر رد کند اوباما ۱۲ روز وقت دارد که وتو بکند اگر وتو بکند دوباره ۱۰ روز وقت دارند که با دو سوم آراء تصویب یا عدم تصویب کنند.

عراقچی ادامه داد: این پروسه اولا اجرای توافق را حتما دو ماه عقب می اندازد دوم اینکه کنگره می تواند بازی را به هم بزند چون کمی بعید به نظر می آید چون اگر توافق بکند اقای اوباما برای ان دو سوم حتما برای رای کنگره احتیاج دارد مگر اینکه اعضای دموکرات آن موقع بیایند رای خودشان را بفروشند و زمینه پیروزی جمهوری خواهان را فراهم بکنند آن موقع خیلی بعید است.

وی تاکید کرد: ضمن اینکه اگر این کار را انجام بدهند درحالیکه ایران پای کار آمده آن موقع همه هزینه های شکست گردن کنگره می افتد و دیگه حتما اتحاد ۵ بعلاوه ۱ می شکند چون می گویند ایران که آمد پای کار ما که آمدیم ۶ تا کشور نشستیم مذاکره کردیم توافق کردیم بعد یکی بیاید بهم بزند آن موقع ما برنامه هسته ای خودمان را بطور کامل ادامه می دهیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده در پایان خاطرنشان کرد: آن ها هم با تحریم هایشان مشکل می خورند خیلی اصلا اوضاع جدیدی پیش خواهد آمد لذا برداشتم این است که کنگره نمی تواند توافق نهایی را رد بکند حتی اگر رد هم بکند به ۶۷ رای هم نمی رسد بنابراین توافق ها جلو خواهد رفت ولی حداقل عیبی دارد که اجرای توافق را یک مقدار عقب می اندازد.

انتهای پیام/ص