تاریخ انتشار خبر: ۸ , مهر, ۱۳۹۳ | ۲۳:۰۳:۴۸
کد مطلب : 47787
فرمانده پایگاه دریایی خرمشهر و آبادان تاکید کرد

ایجاد کنترل و تامین امنیت دریا بدون دخالت سایر کشورهای بیگانه و فرامنطقه‌ای

فرمانده پایگاه دریایی خرمشهر و آبادان گفت: بر کنترل و تامین امنیت دریا بدون دخالت سایر کشورهای بیگانه و فرامنطقه‌ای بارها در پیام‌های صلح و دوستی به کرات تاکید کرده‌ایم.

خبرگزاری فارس: ایجاد کنترل و تامین امنیت دریا بدون دخالت سایر کشورهای بیگانه و فرامنطقه‌ای

به گزارش عصر آبادان، ناخدا یکم عرشه ستاد نادر حمودی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبادان ضمن گرامیداشت هفته دریانوردی از نهادینه کردن و اجرای دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های دریانوردی به عنوان شعار امسال سازمان بین‌المللی دریاها نام برد و اظهار کرد: یکی از موارد اجرای آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها دریانوردی، رعایت امنیت دریا است.

وی با اشاره به اهمیت و نقش تاثیرگذار نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در تامین امنیت دریایی و منافع اقتصادی کشور افزود: حفظ منافع اقتصادی در دریا به ویژه در امر صادرات واردات کالا یکی از وظایف و ماموریت‌های دریایی ارتش است.

فرمانده پایگاه دریایی خرمشهر و آبادان اضافه کرد: نیروی دریایی در بحبوحه جنگ تحمیلی با اسکورت شناورها اعم از تجاری و نفت‌کش نسبت به باز نگه داشته شدن خطوط مواصلاتی آب‌های کشور کوشید تا مایحتاج به ملت بزرگ ایران رسانده شود و در این راه از هیچ کوششی دریغ نکرد و این امر تا به امروز همچنان در دریاهای آزاد و بین‌المللی در حال انجام است.

حمودی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اسکورت ۲ هزار فروند کشتی ایرانی از سال ۸۸ تاکنون تصریح کرد: ۲ هزار و ۴۰۰ فروند کشتی غیرایرانی نیز پس از دریافت درخواست کمک از سوی آنان توسط ناوهای نیروی راهبردی دریایی در منطقه (خلیج عدن و مدار ۱۰ درجه شمالی) مورد حمایت قرار داده شدند.

فرمانده پایگاه دریایی خرمشهر و آبادان از تلاش بی‌وقفه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی برای تامین امنیت دریا خبر داد و یادآور شد: نیروی راهبردی دریایی بیش از ۱۴۸ درگیری مسلحانه با دزدان دریایی داشته است.

ناخدا یکم حمودی با اشاره به حضور نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در سه همایش بین‌المللی مقابله با تروریسم دریایی(دزدان دریایی) در کشورهای سریلانکا در سال ۸۹، آفریقای جنوبی در سال ۹۱ و استرالیا در فروردین امسال ادامه داد: فرمانده دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایده‌های بسیار خوبی را در زمینه کنترل و امنیت دریا در این همایش‌ها برای سایر کشورهای حاضر ارائه کردند.

وی گفت: ایشان بر وجود توان و ظرفیت لازم در منطقه و کشورهای پیرامونی خلیج فارس و اقیانوس هند برای کنترل و تامین امنیت دریا بدون دخالت سایر کشورهای بیگانه و فرامنطقه‌ای تاکید کردند و این مسئله‌ای ا‌ست که ما به کرات در پیام‌های صلح و دوستی نیز به کرات بیان کرده‌ایم.

فرمانده پایگاه دریایی خرمشهر و آبادان افزود: کشورهای استکباری برای آنکه ایران هراسی را در دل دیگران ایجاد کنند می‌گویند که باید در مبارزه با تروریسم دریایی(دزدان دریایی) وارد منطقه شوند و کمک کنند، این گفتار و خیال واهی و نادرست آنان است و صحت ندارد.

حمودی با تاکید بر آنکه شریان حیاتی مملکت در بحث صادرات و واردات کالا است، اظهار کرد: امروزه بحث داد و ستد دریایی در کشورمان در لوای امنیت دریایی موجود که توسط نیروهای دریایی ارتش جمهوری اسلامی در منطقه ایجاد شده به طور مستمر و بی‌درنگ انجام می‌گیرد.

وی تصریح کرد: پلیس دریایی ارتش جمهوری اسلامی به عنوان متولی تامین امنیت دریا برای کاروان‌های تجاری کشورمان، کار اسکورت این کاروان‌ها را به طور شبانه‌روزی و حتی در بدترین شرایط جوی به انجام می‌رسانند.

فرمانده پایگاه دریایی خرمشهر و آبادان یادآور شد: سی و یکمین ناوگروه نیروی دریایی ارتش در منطقه در حال انجام ماموریت‌ها و  وظایف محوله خود است.

به گزارش خبرگزاری فارس، در آئین تجلیل از دریانوردان نمونه و فعال در اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر ، ناخدا یکم عرشه ستاد نادر حمودی به عنوان فرمانده نمونه در تامین امنیت دریایی در سال ۹۳ انتخاب و معرفی شد، ضمن آنکه دو نفر دیگر از افسران پایگاه دریای خرمشهر نیز جزو دریانوردان نمونه بودند.

منبع: فارس