تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۲۰:۴۲:۲۳
کد مطلب : 28446

ایرانی‌ها در نوروز چند میلیون دلار به جیب ترکها سرازیر کردند؟

با استفاده از اطلاعات به دست آمده و بر اساس مقاصد گردشگری در ترکیه، از میان ۱۹۰ هزار ایرانی، ۵۰ هزار نفر به استانبول سفر کردند. علی القاعده ۱۴۰ هزار نفر دیگر هم یا به آنتالیا، بدروم و یا به کوش آداشی سفر کردند.

نوروز امسال هزاران ایرانی به ترکیه سفر و میلیونها دلار به جیب ترکها سرازیر کردند. اما رقم دقیق خروج ارز از کشورمان به ترکیه چقدر است؟

برای تخمین زدن میزان خروج ارز، ابتدا باید به سراغ آمار مسافرتهای خروجی رفت.
پس از پایان تعطیلات نوروزی، دو خبر درباره آمار سفر مردم کشورمان به ترکیه اعلام شد. آمار اول توسط وب سایت عصر ایران و آمار دوم توسط خبرگزاری جمهوری اسلامی منتشر شد.
وب سایت عصر ایران در تاریخ ۲۵ فروردین خبری را به نقل از وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه منتشر کرده و از سفر ۵۰ هزار ایرانی به استانبول خبر داد.
اما خبرگزاری ایرنا اطلاعات کاملتری از تعداد مسافران ایرانی ارائه کرد. ایرنا در تاریخ ۲۵ فروردین به نقل از سردار احمدی مقدم نوشت:
«در نوروز امسال ۶۷۰ هزار ایرانی به خارج از کشور سفر کردند که این آمار از افزایش ۳۵ درصدی مسافرت ایرانی ها به کشورهای دیگر در نوروز خبر می دهد. از این شمار ۱۹۰ هزار نفر به ترکیه سفر کرده اند که با افزایش ۴۳ درصدی نسبت به سال گذشته مواجه بوده است»
حال با به دست آوردن آمار کلی مسافران ترکیه، می توان میزان ارز خروجی از کشور را تخمین زد.
با استفاده از اطلاعات به دست آمده و بر اساس مقاصد گردشگری در ترکیه، از میان ۱۹۰ هزار ایرانی،  ۵۰ هزار نفر به استانبول سفر کردند. علی القاعده ۱۴۰ هزار نفر دیگر هم یا به آنتالیا، بدروم و یا به کوش آداشی سفر کردند.
بر این اساس ابتدا حداقل هزینه های استانبول و بعد هزینه های آنتالیا و کوش آداسی محاسبه میکنیم.
ورودی ارز به استانبول:
 اگر میانگین تعداد روزهای تورهای استانبول را ۴ روز در نظر گرفته و متوسط هزینه تور را دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای هر نفر محاسبه کنیم بنابراین هزینه پرواز چارتر ایرانی معادل ۶۰۰ هزار تومان خواهد شد که بر اساس ریال به شرکت های هواپیمایی پرداخت میشود. اما هزینه های هتل که علی الاصول با دلار پرداخته میشود معادل ۶۵۰ دلار خواهد بود ( دلار بر اساس قیمت اسفند ماه، ۲۹۰۰ تومان محاسبه شده است) حال اگر عدد ۵۰۰۰۰ (تعداد مسافران استانبول) را در ۶۵۰ دلار ضرب کنیم، رقم ۳۲ میلیون دلار  به دست می آید. اما این تمام ماجرا نیست. هزینه های ناهار، شام ، رفت و آمد و خرید سوغاتی را هم باید به رقم به دست آمده اضافه کرد.
به طور متوسط هر ایرانی برای ناهار، شام و رفت و آمد روزانه ۴۰ لیره ( ۲۰ دلار) خرج می کند  که اگر این رقم را در چهار روز ضرب و حاصلضرب آنرا دوباره به تعداد ۵۰۰۰۰ ضرب کنیم، رقم بیش از چهار میلیون دلار خواهد شد.
علاوه بر اینها هر ایرانی به طور متوسط ۸۰ لیره ( ۴۰ دلار) سوغاتی می خرد که اگر این عدد را در تعداد کل مسافران ضرب کنیم، رقم  دو میلیون دلار می رسد.
حال میزان نهایی ورود ارز به استانبول را محاسبه کنیم:
 ۳۲ میلیون دلار هزینه هتل +چهار میلیون دلار هزینه ناهار، شام و گردش+دو میلیون دلار هزینه سوغاتی= جمع کل دلار ورودی به استانبول ۳۸ میلیون دلار
**************************************************
ورودی ارز به آنتالیا، کوش آداسی و بدروم:
حال بر اساس فرمولی که برای استانبول استفاده شد، هزینه‌های آنتالیا یا کوش آداسی را تخمین می‌زنیم. البته باید خاطر نشان کرد که در هتلهای آنتالیا، بدروم و کوش آداسی ناهار و شام سرو می‌شود، بنابراین پولی بابت شام و نهار پرداخت نمی‌شود.
بر طبق آمار اولیه، ۱۴۰ هزار نفر به آنتالیا، بدروم یا کوش آداسی سفر کرده‌اند. در اینجا هزینه تور برای هر نفر دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان محاسبه شده که از این رقم، ۶۰۰ هزار تومان هزینه چارتر هوایی و ۶۵۰ دلار هزینه هتل است. پس هزینه تمام شده هتل را به تعداد نفرات (۱۴۰۰۰۰) ضرب می‌کنیم. بنابراین رقم به دست آمده ۹۱ میلیون دلار خواهد بود.
اگر هزینه خرید سوغاتی را مانند استانبول ( ۸۰ لیره معادل ۴۰ دلار) محاسبه کنیم، بنابراین رقم خرید سوغات بیش از ۵ میلیون دلار خواهد شد.
حال میزان نهایی ورود ارز به این سه شهر را محاسبه کنیم:
۹۱ میلیون هزینه هتل + پنج میلیون هزینه سوغاتی = ۹۶ میلیون
*************************************************
حال در انتهای این گزارش کافی است تا دلارهای خرج شده در استانبول و آنتالیا، بدروم و کوش آداسی را با یکدیگر جمع کرده تا به رقم نهایی برسیم.
۳۸ میلیون دلار در استانبول، + ۹۶ میلیون دلار در آنتالیا، بدروم و کوش آداسی = ۱۳۴ میلیون دلار.
بنابراین با توجه به تخمین‌های صورت گرفته، ایرانیان در نوروز مبلغ ۱۳۴ میلیون دلار به جیب ترک ها واریز کرده اند.
موسی داداش‌زاده – کارشناس مسائل ترکیه
منبع: دانا