تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , فروردین, ۱۳۹۳ | ۰۹:۲۹:۱۹
کد مطلب : 25044

ایران به سازمان ملل شکایت کرد

حسین دهقانی کاردار ایران در سازمان ملل متحد نامه ای را تسلیم رئیس “کمیته روابط با کشور میزبان” سازمان ملل متحد کرده و خواستار توزیع آن در شصت و هشتمین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل شده است.

به گزارش جام نیوز، در این نامه که حمید بابایی، سخنگوی دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل در نیویورک منتشر کرده آمده است: «آقای حمید ابوطالبی از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران به عنوان نماینده جدید و دایمی در سازمان ملل متحد در نیویورک تعیین شده است. او چندین ماه قبل تقاضای ویزای ورود به آمریکا کرد و درخواست او منتظر بررسی دولت آمریکا به عنوان کشور میزبان سازمان ملل بوده است.»

این نامه به اظهارات اخیر مقام های وزارت خارجه آمریکا اشاره می کند که در روز جمعه ۱۱ آوریل اعلام کردند که “ایران و سازمان ملل آگاه شده اند که دولت آمریکا به آقای ابوطالبی ویزا نمی دهد.”

به گزارش بی بی سی (BBC)، رسانه دولتی انگلیس، نمایندگی ایران در این نامه “نگرانی جدی” خود را از بیان علنی نیت دولت آمریکا در رد اعطای ویزا ابراز می کند و آن را نقض تعهدات قانونی کشور میزبان براساس قوانین بین المللی می داند.

دولت آمریکا در بیانیه هایش آقای ابوطالبی را به خاطر آنچه گفته می شود ارتباط او با گروه گروگان گیران سفارت آمریکا در تهران است گزینه ای “نامناسب” به عنوان سفیر خوانده است.

نمایندگی ایران در این نامه نوشته است که تصمیم دولت آمریکا آثار “منفی” بر دیپلماسی چندجانبه جاری خواهد داشت و خواستار رسیدگی “فوری” به مساله از سوی “کمیته روابط با کشور میزبان” که بخشی از سازمان ملل است، شد.