تاریخ انتشار خبر: ۲ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۱۹:۴۳:۱۴
کد مطلب : 69277
کارشناس مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران:

ایران در حوزه دستاوردهای لیزری هم‌سطح کشورهای برتر دنیاست/ درمان سرطان با لیزر در آینده نزدیک محقق می‌شود

کارشناس مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران، دستاوردهای مرکز ملی لیزر در حوزه‌های پزشکی، تحقیقاتی، صنعتی و ساخت لیزرهای راهبردی را موفقیت‌های بی‌نظیری در این حوزه دانست و گفت: امروز کشور ما در حوزه لیزر هم‌سطح چند کشور برتر دنیا قرار گرفته است و کشورهای خارجی نیز به این باور رسیده‌اند.

به گزارش  عصر آبادان ؛  به نقل از پایگاه اطلاع‌‌رسانی بسیج مهندسین صنعتی، جلال جعفری، کارشناس مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران در حاشیه برگزاری دومین نمایشگاه دستاوردهای این مرکز با بیان اینکه بسیج علمی مرکز ملی علوم و فنون لیزر با هدف پیشبرد پروژه‌های راهبردی کشور و کمک به توسعه و افزایش سرعت این پروژه‌ها تشکیل شده است، گفت: در تلاش هستیم با حذف بروکراسی‌های اداری و مشکلات مربوط به نامه‌نگاری‌ها و فرآیند‌های پیچیده، پروژه‌های اصلی کشور را از طریق بسیج فعال کرده و دنبال کنیم.

 

وی افزود: ظرفیت بسیار بالایی به لحاظ علمی، اجرایی و نیروی انسانی در مرکز وجود دارد که خوشبختانه در بسیج سایر ارگان‌ها نیز شاهد چنین ظرفیت‌هایی هستیم و هدف ما به کارگیری و فعال کردن این ظرفیت‌های عظیم انسانی و تجهیزات در جهت پیشبرد اهداف بسیج است.

جعفری با اشاره به اینکه بخش عظیمی از اهداف بسیج در سایه فرمایشات مقام معظم رهبری دنبال می‌شوند، اظهار داشت: ما می‌توانیم با الگو قرار دادن مدیریت جهادی در بخش علمی توسعه را در راستای اقتصاد مقاومتی دنبال کنیم.

جعفری با اشاره به اهمیت فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با اقتصاد مقاومتی بیان داشت: مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران در گذشته با روحیه بسیجی توانسته کارها را پیش ببرد، اما در حال حاضر رویکرد بسیج توسعه و سرعت بخشیدن به این امور است و در بسیج علمی سعی شده بسیاری از نیازهای کشور در زمینه تجهیزات داخلی برطرف شود.

وی ادامه داد: به عنوان مثال سالانه مبالغ هنگفتی بالغ بر چند میلیارد تومان صرف خرید تجهیزات لیزری جهت تجهیز دانشگاه‌های کشور می‌شود که میانگین هزینه تولید هر منبع لیزری بین ۲۰۰میلیون تا یک میلیارد تومان است.

کارشناس مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران تصریح کرد: برای رفع نیاز داخل کشور به تحقیقات در حوزه‌ ساخت تجهیزات لیزری پرداختیم و تا حد زیادی موفق به تامین نیاز داخلی شدیم.

وی با اشاره به اینکه قیمت لیزرهای ساخت داخل به‌طور میانگین یک سوم قیمت نمونه خارجی است علت این اختلاف قیمت را بنیانی دنبال کردن تحقیقات دانست و توضیح داد: ما از پایه بر روی لیزرها کار کرده‌ایم، یعنی رشد کریستال‌ها، ساخت قطعات اپتیکی، آیینه‌ها و سایر تجهیزات همگی توسط متخصصان داخلی انجام شده است، لذا با افتخار می‌توان گفت که این محصول کاملا ملی است .

وی با اشاره به اهمیت تفکر بسیجی برای انجام فعالیت‌های علمی گفت: سعی کردیم در حوزه‌های دانش بنیان و در بحث لیزرهای راهبردی شکاف‌های تکنولوژیکی که گاهی باعث توقف علمی فعالیت‌ها می‌شود را با دید بسیجی و با مشاوره گرفتن از اساتید حاضر در بسیج علمی رفع کنیم.

جعفری دستاوردهای مرکز ملی لیزر در حوزه‌های پزشکی، تحقیقاتی، صنعتی و ساخت لیزرهای راهبردی را موفقیت‌های بی‌نظیری در این حوزه دانست و افزود: امروز کشور ما در حوزه لیزر هم‌سطح چند کشور برتر دنیا قرار گرفته است و کشورهای خارجی نیز به این باور رسیده‌اند.

وی با بیان این مطلب که لیزر خود ابزاری برای رشد و توسعه است و بسیاری از علوم و فناوری‌ها از جمله پزشکی برای توسعه خود نیاز به لیزر دارند، اظهار داشت: بیماری سرطان یکی از بیماری‌هایی است که لیزر قادر به از بین بردن آن است. تمام سلول‌های سرطانی بدون آسیب دیدن سلول‌های سالم از بین می‌روند که در هیچ‌یک از روش‌های شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی چنین اتفاقی نمی‌افتد.

این پژوهشگر افزود: درحال حاضر موفق شده‌ایم در مرکز لیزر با همکاری و فعال‌سازی سایر نهادها بویژه بخش‌های سلامت مانند بیمارستان مسیح دانشوری تست‌های اولیه درمان سرطان را با موفقیت روی حیوانات انجام دهیم و در تلاشیم تا بتوانیم با گرفتن مجوزهای لازم این تست‌ها را بروی انسان انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه در آلمان و آمریکا انستیتوهایی به این روش بیماری سرطان را درمان می‌کنند، ادامه داد: یکی از اولویت‌های کشور در بخش سلامت، بیماری سرطان است که خوشبختانه وزیر بهداشت نیز این روش درمانی جدید را پیگیری می‌کند.

جعفری استفاده از پتانسیل‌های موجود در جهت حل مشکلات در سایر حوزه‌ها بویژه صنعت را یکی از اهداف مهم مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران برشمرد و افزود: در حوزه صنعت تلاش کردیم که از تولید در کشور حمایت کنیم، برای نمونه در همین نمایشگاه بسیاری از صنعتگران کشور مشکلات فنی خود در حوزه‌های مورد نظرشان را با ما در میان گذاشته و از ما کمک گرفتند و ما در همین نمایشگاه با آنان شروع به همکاری کردیم.

وی افزود: برای مثال با نیروگاه‌های کشور در زمینه مقاوم سازی و سخت‌کاری فلزات و در بخش جوش و برش همکاری کردیم که سعی شده همه این‌ها در قالب ظرفیت‌های بسیج باشد و به نوعی دستاوردهای امروز مرکزبا همین دیدگاه به ثمر نشسته است و این سبب شده که برخی افراد از سرعت حرکت ما تعجب کنند که چطور کشوری توانسته در بازه زمانی کوتاه بر تمام جوانب کار مسلط شده و به صفر تا صد لیزر دست پیدا کند.

جعفری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تولید داخلی لیزر تا چه حد می‌تواند از خروج ارز از کشور جلوگیری کند و آیا شما برنامه‌ای برای صادرات دارید، گفت: مرکز لیزر با داشتن دستاوردهای متفاوت یک مرکز نو پا است و در بحث دانش لیزر به تازگی سرمایه‌گذاری شده است و در حال حاضر محصولات دانش بنیان ما به صورت محصولات تجاری‌سازی شده ارائه می شوند.

وی با اشاره به اینکه، این اولین باری است که ما در نمایشگاه، محصولات را به صورت تجاری در حجم گسترده‌ در اختیار مردم قرار می‌دهیم، اظهار داشت:‌ برای تسهیل در فرآیند تجاری‌سازی و فروش، مرکز از شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کرده است. به این معنا که به‌جای اینکه خودمان مستقیما وارد حوزه تجارت بشویم، فناوری را در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار دادیم تا آنان به شکل خصوصی و از طریق فرآیند خصوصی‌سازی به روند کار سرعت بیشتری ببخشند.

این کارشناس مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران درخصوص استاندارد بودن محصولات این مرکز نیز گفت: همگی محصولات ما مورد تایید اداره استاندار است و این حساسیت در بخش تجهیزات پزشکی بیشتر نیز هست، چنانکه محصولات این بخش به مدت ۴ تا ۵ سال مورد تست‌های بالینی و سیستمی قرار گرفته و تایید شده است.

وی افزود: به تازگی نیز به حوزه بین‌المللی ورود کرده‌ایم و از طریق نمایشگاه‌های بین‌المللی برخی از محصولات را در این نمایشگاه‌ها عرضه کرده‌ایم و سعی ما بیشتر بر معرفی مرکز بوده است.

جعفری در پایان گفت: امیدوارم تمام اساتیدی که در حوزه علمی کشور با روحیه بسیجی تلاش می‌کنند و می‌توانند در این عرصه کمک کنند در قالب ظرفیت‌های بسیج با ما همکاری کنند و این مهم ترین هدف ما از برگزاری این نمایشگاه بوده است.