تاریخ انتشار خبر: ۲ , دی, ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۱:۳۷
کد مطلب : 61541

ایران وارد خط قرمز گازی قطری‌ها شد

اولین وعده بزرگ گازی وزیر نفت به رئیس جمهور محقق شد تا با افزایش ۱۰۰ میلیون متر مکعبی فرآورش روزانه گاز در پارس جنوبی، ایران به محدوده خط قرمز قطری‌ها در این میدان مشترک نزدیک شود.

به گزارش مشرق، افزایش ۱۰۰ میلیون مترمکعبی تولید روزانه گاز طبیعی از پارس جنوبی مهمترین برنامه شرکت ملی نفت ایران در سال جاری است که با گذشت حدود ۹ ماه از سال ظرفیت فرآورش گازهای ترش از میدان مشترک با قطری ها نزدیک به ۱۰۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یافت.

بیژن زنگنه وزیر نفت فروردین ماه سال جاری با ارائه برنامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهوری از افزایش ۱۰۰ میلیون مترمکعبی تولید گاز از پارس جنوبی، تاکید کرده بود: تا پایان سال جاری ظرفیت برداشت و فرآورش گازهای ترش از این میدان مشترک دست کم حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش می یابد.

بر این اساس از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۳ ردیف پالایشگاهی در قالب طرح توسعه فاز ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی راه اندازی شده است که در کنار راه اندازی واحدهای پالایشگاهی، تاکنون چهار سکوی دریایی هم در این میدان مشترک با قطر راه اندازی و در مدار تولید گار قرار گرفته اند.

راه‌اندازی بزرگترین فاز پارس جنوبی در غیاب خارجی‌ها

به گزارش مهر، از سال ۱۳۸۶ تاکنون که عملیات اجرایی طر توسعه فاز ۱۲ به عنوان بزرگترین فاز پارس جنوبی منعقد شده است با وجود مذاکرات متعدد با شرکت‌های اروپایی همچون او.ام.وی اتریش و شرکت های غیر اروپایی همچون شرکت نفت ونزوئلا و برخی از شرکت‌های هندی، اما تاکنون پای هیچ یک از شرکت های خارجی به این مگا پروژه گاز ایران باز نشده است.

علاوه بر این در میانه توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی هم شرکت سونانگول آنگولا که ۱۰ درصد سهام این پروژه را در اختیار داشت به دلیل شرایط تحریم و محدودیت‌های بین‌المللی از طرح توسعه بزرگترین فاز پارس جنوبی کناره گیری کرد.

با این وجود با مشارکت متخصصان داخلی تاکنون از مجموع سه سکو، دو سکوی فراساحلی این پروژه گازی در خلیج فارس راه اندازی شده است و به طور متوسط روزانه نزدیک به ۴۰ میلیون مترمکعب گازهای ترش این فاز به پالایشگاه های ساحلی انتقال داده می شود.

در بخش ساحلی هم از مجموع ۶ ردیف شیرین سازی گاز تاکنون پنج ردیف گاز در مدار بهره برداری قرار گرفته است که پیش بینی می شود اخرین ردیف پالایشگاهی تا بهمن ماه امسال راه اندازی شود.

هم اکنون ظرفیت پالایش و فرآورش گازهای ترش در پالایشگاه فاز ۱۲ پارس جنوبی به مرز ۶۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده است که بخشی از این پالایشگاه با استفاده از خوراک گاز فاز ۶ تا ۸ پارس جنوبی فعالیت می کند.

بهره برداری زودهنگام از طرح توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی همچنین منجر به افزایش ظرفیت تولید و صادرات میعانات گازی ایران شده است به طوری‌که تاکنون پای یک محموله ۱٫۵ میلیون بشکه‌ای میعانات گازی این پروژه به بازارهای جهانی باز شده است.

ثبت رکوردهای جهانی در غیاب غول‌های نفتی

طرح توسعه فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی هر چند دی ماه سال جاری هفت ساله شده است اما در طول ۶ ماه گذشته تاکنون یک رکورد جهانی در راه اندازی اولین سکوی گاز ترش این پروژه در غیاب شرکت‌های بزرگ نفت و گاز جهان همچون توتال فرانسه، شل انگلیس و گازپروم روسیه به ثبت رسیده است.

در حال حاضر اولین سکوی دریایی و نخستین ردیف شیرین سازی گاز در پالایشگاه طرح توسعه فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی انجام شده است و ظرفیت تولید گاز در این پروژه به ۱۲٫۵ میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

علاوه بر این مسئولان این پروژه مشترک گازی وعده داده اند تا پایان بهمن ماه سال جاری دومین سکوی دریایی و دو ردیف واحدهای شیرین سازی گاز در پالایشگاه فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی را در مدار بهره برداری قرار دهند که در این صورت ظرفیت فرآورش گاز این پروژه از مرز ۳۷ میلیون مترمکعب در روز عبور می کند.

طرح توسعه فاز ۱۵ و ۱۶ هم در کنار فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی در طول چند سال گذشته تاکنون بیشترین تاخیر را داشته اند با این وجود پائیز سال جاری اولین سکوی دریایی این پروژه راه اندازی شد تا با احتساب سه ردیف شیرین سازی گاز ظرفیت فرآورش این پروژه به حدود ۳۰ تا ۳۵ میلیون مترمکعب در روز افزایش یابد.

هم اکنون انتقال گازهای ترش از اولین سکوی دریایی به پالایشگاه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی آغاز شده است و مابقی خوراک مورد نیاز پالایشگاه این پروژه از محل فاز ۶ تا ۸ پارس جنوبی تامین می شود.

ایران وارد خط قرمز گازی قطری‌ها شد

ظرفیت تولید گاز ایران از پارس جنوبی در طول چند سال گذشته در محدوده ۳۰۰ میلیون مترمکعب در روز تثبیت شده بود که با بهره برداری از سکوها و ردیف های جدید شیرین سازی گاز، ظرفیت فرآورش گاز به حدود ۴۰۰ میلیون مترمکعب و ظرفیت استخراج گازهای ترش به حدود ۳۵۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است.

با این وجود در صورتی که طرح افزایش ۱۰۰ میلیون مترمکعبی افزایش تولید گاز از فازهای جدید به ویزه طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی سال اینده وارد مدار بهره بردایر شود عملا ظرفیت تولید گاز ایران در پارس جنوبی به مرز ۵۰۰ میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید.

این در حالی است که برنامه نهایی ایران برای استخراج گازهای ترش از پارس جنوبی روزانه ۷۵۰ میلیون مترمکعب بوده که مطابق با برنامه زمان بندی شرکت ملی نفت ایران این افزایش تولید گاز باید تا سه سال آینده محقق شود.

با افزایش تولید گاز پارس جنوبی به محدوده ۷۵۰ میلیون مترمکعب در روز نه تنها تولید گاز ایران از قطر پیشی می گیرد که شانس احتمال توقف روند مهاجرت گاز را هم ارتقا می دهد.

منبع: مهر