تاریخ انتشار خبر: ۲۷ , تیر, ۱۳۹۵ | ۲۳:۵۸:۵۲
کد مطلب : 119792

ایران و هلند در پرورش گیاهان گلخانه‌ای همکاری می‌کنند

هلندی ها با حضور در خوزستان در بخش پرورش گیاهان گلخانه ای به شیوه نوین با همدیگر همکاری می کنند

مسئول مرکز تحقیقات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر گفت:هلندی ها با حضور در خوزستان در بخش پرورش گیاهان گلخانه ای به شیوه نوین با همدیگر همکاری می کنند.

احمدسواری یکشنبه در نشست هم اندیشی با مسئولان مراکز تحقیقات و معاونان پژوهشی دستگاه های اجرایی خرمشهر در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر با بیان اینکه اهداف مرکز تحقیقات بازرگانی از حالت بنیادی خارج شده و به کاربردی پیش می رود، گفت:اخیر هلندی ها با حضور در ایران و فعالیت در بخش گلخانه ای با جهاد کشاورزی شمال خوزستان قرارداد بستند و بزودی برای فعالیت در جنوب خوزستان نیز قرارداد می بندند.

وی یکی از مهم ترین موضوعات فعالیت و سرمایه گذاری در جنوب خوزستان را شیلات و پرورش آبزیان در قفس خواند و گفت:در این زمینه نیز نروژی ها علاقه مند به همکاری با ایران هستند.

سواری اظهار داشت:در این راستا در نظر داریم از متخصصان داخلی و خارجی به صورت کارگاهی یا سخنرانی در همایش کاربردی و انتقال دانش به تجار دعوت شود.

وی ایجاد پایگاه اطلاعاتی مختص تجار و صنعتگران ، متخصصان کشاورزی و معدن را از دیگر برنامه های اتاق بازرگانی خرمشهر دانست و گفت:ارائه بورس اطلاعاتی به صورت روزانه به تجار و صنعتگران از دیگر برنامه های اتاق بازرگانی خرمشهر است.

مسئول مرکز تحقیقات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر افزود:در بخش کشاورزی اعم از پرورش گل و گیاه، کاشت نهال خرما، شیلات، آبزی پروری و تغذیه آبزیان بسیاری از تجار با مشکل مواجهند و باید در این زمینه اقدامات کاربردی انجام شود.

سواری، همکاری بازرگانان در تجاری سازی تولیدات با پارک علم و فناوری و مرکز رشد دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر را ضروری دانست و گفت: اگر این ارتباط بین مراکز رشد، پارک های علم و فناوری و سرمایه گذاران ایجاد شود بسیاری از ایده ها به ثمر می رسد.

وی شرکت در نمایشگاه ها و همایش های ملی و بین المللی را از برنامه های آینده مرکز تحقیقات اتاق بازرگانی عنوان کرد و گفت:شرکت در نمایشگاه ها، همایش های ملی و بین المللی و اجلاس های مهم برای ارائه توانمندی تجارتی شهرستان های خرمشهر و آبادان از برنامه های آینده مرکز تحقیقات اتاق بازرگانی خرمشهر است.

عقد تفاهم نامه اتاق بازرگانی خرمشهر با فدراسیون جهانی مناطق آزاد

مسئول اتاق فکر، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر نیز در این نشست از عقد تفاهم نامه با فدراسیون جهانی مناطق آزاد خبر داد و گفت:با فدراسیون جهانی مناطق آزاد همکاری و عقدتفاهمنامه ای در زمینه همکاری های علمی و داده های عملیاتی مربوط به مراکز صادرات و واردات داشته ایم.

امیرمیلاد شمس اظهار داشت:همچنین از داده های عملیاتی مربوط به مراکز صادرات و واردات سایر کشورها نظیر چین و امارات که خدمات مناسبی به تجار ارائه می دهند، استفاده شده است.

وی نظرخواهی بخش دولتی از بخش خصوصی برای شکل گیری و نهایی برنامه ششم توسعه را یادآور شد و گفت: با توجه به اینکه قانون برنامه ششم توسعه برنامه جامع اصلی کشور برای توسعه یافتگی به شمار می رود، زمینه نظرخواهی از بخش خصوصی برای شکل گیری و نهایی کردن برنامه ششم توسعه و قانون بهبود فضای کسب و کار کشور فراهم است.

وی ادامه داد:در این رابطه از اتاق فکر اتاق بازرگانی خرمشهر به عنوان پارلمان بخش خصوصی نظرخواهی شده است.

توانمندی علمی پژوهشگران منطقه معرفی نشده است

معاون پژوهشی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در این نشست با بیان اینکه صنایع و فعالیت های تجاری آبادان و خرمشهر اطلاع زیادی از توان علمی دانشگاه های منطقه ندارد، گفت: تخصص های علمی نه تنها در دانشگاه علوم و فنون دریایی بلکه در دانشگاه های دیگر موجود است و در حد بالایی توان خدمت رسانی به نیازهای صنایع و فعالیت های تجاری منطقه وجود دارد.

وحید یاوری، فعالیت اتاق بازرگانی خرمشهر را در برقراری ارتباط تاجران با دانشگاه ها موثر دانست و افزود:سازمان یا ارگانی که متولی برقراری ارتباط بین دانشگاه ها و صنایع و واحدهای تولیدی که مسئولیت آن را به عهده بگیرد، نداریم.

وی ادامه داد: امیدواریم طرح های تحقیقاتی دانشگاه ها، عنوان پایان نامه های دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری به نیازهای منطقه تبدیل شده و خروجی آن در آینده نزدیک برای منطقه مورد ارزیابی قرار گیرد.

مرجع / ایرنا