تاریخ انتشار خبر: ۲۹ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۰۸:۳۷:۵۳
کد مطلب : 78476
العربیه مدعی شد:

ایران پیشنهادی ۳ ماده‌ای را در جریان مذاکرات هسته ای رد کرد

العربیه مدعی شد ایران پیشنهادی سه ماده‌ای را در جریان مذاکرات هسته ای که هم‌کنون در شهر لوزان سوئیس در حال برگزاری است، رد کرد.

به نقل از دولت اعتدال، العربیه در تحلیلی مدعی شد که ضرب‌الاجل تعیین شده برای دستیابی به توافق سیاسی بین ایران و ۵+۱، ۳۱ ماه مارس جاری است.

پس از آن برخی از منابع گفتند که توافق احتمالی ممکن است شمار سانترفیوژهای ایران را به ۶هزار کاهش دهد.

در سومین روز از دور جدید مذاکرات در شهر لوزان میان ایران و گروه ۱+۵، یک منبع فرانسوی که در مذاکرات حضور دارد گفت : از امضای توافقنامه دوریم و تلاش زیادی باید انجام دهیم.

مهمترین محورهای مذاکرات بر سر تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران، میزان غنی سازی اورانیم در ایران است. مسائل مورد اختلاف اکنون کمتر اما پیچیده‌تر از گذشته است.

ایران اولویت را به پایان تحریم‌های شورای امنیت می‌دهد که در سال‌های گذشته شش قطعنامه برای تحریم تهران به خاطر برنامه غنی سازی اش صادر کرد. یکی از این قطعنامه‌ها تحت فصل هفتم منشور سازمان ملل است و راه را برای اقدام نظامی باز می‌کند.

العربیه مدعی شد که فرانسوی‌ها می‌گویند ایران از غرب همه چیز می‌خواهد بدون این‌که امتیازی بدهد، منابعی در هیئت ایرانی عکس این سخن را می‌گویند. این منابع تاکید می‌کنند: «ایران به تمام آن‌چه در توافقنامه موقت ژنو آمده است پایبند بود و اکنون در مقابل غربی‌ها باید به تعهدات خود از راه پایان دادن به تحریم‌ها و احترام به حق ایران در غنی سازی عمل کنند.»

ایران می‌خواهد با پایان تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، مشروعیت بین‌المللی را از تحریم‌هایی آمریکایی و اروپایی بزداید و کشورهایی همچون چین، هند و ترکیه را متقاعد کند تا بدون ریسک نقض قانون بین‌المللی، به بازار نفت ایران بازگردند.

از سویی یک منبع گفت که هیئت ایرانی از طرف آمریکایی خواسته تا تضمین‌هایی سیاسی، قانونی و فنی بدهد که پایبندی دولت آمریکا را به توافق احتمالی با دولت اوباما نشان بدهد.

این درخواست چند روز پس از نامه ۴۷ سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی به تهران ارائه می‌شود که در آن تاکید شده کنگره ضرورتا به توافق احتمالی پایبند نیست و هرگونه توافقی تا پایان دوره ریاست جمهوری اوباما اعتبار دارد.

انتهای پیام/ع