تاریخ انتشار خبر: ۴ , آبان, ۱۳۹۴ | ۱۷:۳۳:۵۹
کد مطلب : 102456

ایران گردی جک استراو ،مصداق نفوذ دشمن نیست؟/وقتی به جای اقتصاد،روباه پیر در کشور می چرخد!

کارشناسان معتقدند سابقه جک استراو نشان می‌دهد که او بعد از برجام در قالب سفر توریستی به دنبال راهی برای نفوذ است.

به گزارش عصر آبادان، جک استراو وزیر امورخارجه پیشین انگلیس این روزها در قالب یک گروه توریستی مشغول ایرانگردی است، کسی که مردم ایران او را بیشتر به دلیل سیاست‌های خباثت آمیزش علیه کشورمان می‌شناسند او عامل ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت بود و این روزها عجیب علاقه شدیدی به ایران و فرهنگ ایرانی پیدا کرده است.

البته طبیعی بود که با روی کار آمدن دولت حسن روحانی روابط با انگلیس دچار تغییراتی شود؛ جک استراو بعد از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری در یادداشتی در روزنامه دیلی تلگراف اعلام کرد که پیروزی حسن روحانی یکی از خبرهای خوشی است که تاکنون شنیده است.

شاید این خبر خوش مربوط به جریان فکری دولت بود، دولتی که در مذاکرات سعد آباد در قالب تیم مذاکره کننده ایرانی با جک استراو به گفتگو پرداخته بودند و وزیر امور خارجه پیشین درباره آنها گفته بود: در قطار بودم که کمال خرازی وزیر امور خارجه ایران زنگ زد و گفت می‌خواهد درباره موضوع هسته‌ای کشورش صحبت کند. به او گفتم گوشی را نگه دارد. من به توالت رفتم و از آنجا گفت‌وگو با وی را ادامه دادم. درخواست داشت که اجازه بدهیم حدود ۱۰ سانتریفیوژ برای فعالیت‌های تحقیقاتی در ایران کار کنند که تاکید کردم اجازه فعال کردن یک دستگاه سانتریفیوژ را هم به ایران نمی‌دهیم».

استراو که بعد از روی کار آمدن حسن روحانی به ایران سفر کرد. “ایران هسته‌ای” دستاورد سفر وزیر خارجه پیشین انگلستان را اینگونه بیان می‌کند که فشار اقتصادی بیشتر دولت روحانی را وادار به امتیاز دهی بیشتر خواهد کرد.

منبعی که نامش در پایگاه ایران هسته‌ای منتشر نشده می‌گوید: وزیر خارجه سابق انگلیس گفته است که مهم ترین چالش حسن روحانی اکنون وضعیت اقتصادی کشور است و وی از این حیث به شدت آسیب پذیر است. استراو از دیدارهای خود با مقام های دولتی نتیجه گرفته است که تهدید به اعمال تحریم های بیشتر مهم ترین عاملی است که می تواند رفتار دولت را تنظیم کند. استراو توصیه کرده است به موازات تعدیل ظاهری تحریم ها اجرای آنها سخت تر شود.

همچنین وزیر خارجه پیشین انگلیس در گفت وگوهایش با مقامات دولتی در ایران علامت چندانی از اینکه آنها برنامه هسته ای را جزو غرور ملی بدانند و آماده پرداخت هزینه های سنگین برای آن باشند، مشاهده نکرده است. استراو گزارش داده است که به شرط اینکه معامله خوبی به ایران پیشنهاد شود، دولت فعلی حتما آماده معامله است.

البته بعد از سفر جک استراو به ایران روزنامه انگلیسی فایننشیال تایمز در مقاله‌ای نوشته بود: انگلستان باید هر چه زودتر سفارتخانه اش در تهران را بازگشایی کند آنها گفته اند برای وزرای روحانی مسائل اقتصادی اهمیت بیشتری از هسته ای دارد.

گزارش‌های منتشر شده از سفر استراو به ایران در سال ۹۲ نگرانی‌ها را افزایش داد و به همین دلیل سفر وی به ایران در سال ۹۴ در قالب توریسم این نگرانی‌ها را افزایش می‌دهد که دولتی‌ها با پهن کردن فرش قرمز برای این دیپلمات انگلیسی به خطا زمینه نفوذ را برای وی فراهم کرده باشند.

حجت‌الاسلام احمد سالک نیز در گفتگویی در این باره می‌گوید: رهبر معظم انقلاب در ۶ماه اخیر در فرمایشات خود پیرامون نفوذ دشمنان و بیگانگان، بالغ‌بر ۷۰ مرتبه از کلیدواژه نفوذ استفاده کرده‌اند.

وی بیان کرد: این خطر حس می‌شود که پس از برجام، غربی‌ها تلاش کنند با پوشش برجام و توافق هسته‌ای حضور خود را در داخل کشور و نفوذ در لایه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی خود را زیاد کنند و با عناصری که از گذشته داشته‌اند ایجاد ارتباط و برقراری رابطه کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: هوشیاری مسئولان و سد پولادین مردم همراه با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب بدون سبب جلوگیری از نفوذ دشمن خواهد شد.

وی تأکید کرد: حضور جک استراو در اصفهان و استان‌های ایران به دلیل سابقه استعماری روباه پیر(انگلیس) یک سفر معمولی و عادی نیست، به نظر من این سفرها یک مأموریتی از سازمان اطلاعت مخفی بریتانیا است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس افزود: این سفرها بستر نفوذ و ورود غرب ر ا به داخل کشور زیاد می‌کند، موضع‌گیری دقیق در مقابل این نوع حرکت‌ها و اقدامات از سوی مسئولان و برخور‌د متناسب با این بیگانگان که در زمانی از هیچ توطئه‌ای علیه این نظام و ملت فروگذاری نکردند، یک امر ضروری است.

وی گفت: حضور جک استراو در اصفهان عادی نیست، بلکه فرمایشی است، برجام بستر نفوذ دشمن را فراهم کرده است، ورود چنین افرادی پس از برجام حاکی از آغاز فتنه‌های بزرگ‌تری است که با باز شدن سفارتخانه روباه پیر استعمار، انگلیس شروع شد.

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی لنجان اصفهان نیز در واکنش به سفر جک استراو به این استان بسته‌ای گردشگری تدوین کرد تا وزیر خارجه پیشین انگلیس از چند نقطه کشور بازدید کند؛ آنها در این بسته ۵ نقطه را معرفی کردند.

۱مرحله نخست: بازدید از منازل شهدای هسته ای به منظور مشاهده عمق جنایات سرویس های جاسوسی MI6 انگلستان در ایران

۲مرحله دوم:بازدید ازمناطقی که آماج حملات و جنایت غیر مستقیم مارگارت تاچر، نخست وزیر وقت انگلیس در دفاع مقدس بوده اند نظیراستانهای خوزستان،ایلام، کرمانشاه،کردستان،آذربایجان غربی،هرمزگان،بوشهر و دیگر شهرهایی که در دوران هشت سال دفاع مقدس خساراتی را متحمل شدند.

۳مرحله سوم:بازدید از آسایشگاه جانبازان اعصاب و روان و دیگرجانبازان جنگ تحمیلی به منظوربررسی عملکرد وجنایاتانگلیس در دوران دفاع مقدس

۴ملاقات با خانواده ی افرادی که به واسطه اقدام غیر انسانی انگلیس یعنی ممانعت از صادرات برخی از داروها به بیماران نیازمنددچار عارضه و یا بعضا فوت شده اند.

۵سرکشی از کوچه و خیابان هایی که جوانان این مرزو بوم را در آتش فتنه ۸۸گرفتار کرد که ثمره این اقدامات نقطه درخشانی است در کارنامه سیاه کشور انگلستان

دانشجویان بسیجی دانشگاه صدا و سیما نیز هم با انتقاد از سیاست خارجی دولت یازدهم اعلام کردند: آقای ظریف اگر توان برخورد مقتدرانه با نفوذ غربی‌ها را ندارید برایشان فرش قرمز پهن نکنید.

به گزارش رهیاب، جک استراو پس از حضور در اصفهان، شاهین شهر و شیراز با مخالفت شدید مردم و شعارهای انقلابی آنها مواجه شده و مجبور به ترک این شهرها شد؛ کاری که به مذاق رسانه‌های طرفدار دولت خوش نیامد بی شک دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی مراقبتشان را باید بیشتر کنند چراکه انگلیسی ها همواره روباه پیر بوده و خواهند بود.