تاریخ انتشار خبر: ۶ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۲۲:۲۹:۵۳
کد مطلب : 70469

بابک زنجانی همچنان عضو اتاق بازرگانی است!

محمدرضا بهزادیان، رییس اسبق اتاق بازرگانی، تهران و جمشید عدالتیان‌شهریاری، عضو هیات اتاق بازرگانی تداوم عضویت بابک زنجانی در اتاق بازرگانی را تایید کردند.

 محمدرضا بهزادیان، رییس اسبق اتاق بازرگانی، تهران و جمشید عدالتیان‌شهریاری، عضو هیات اتاق بازرگانی در مصاحبه با شرق تداوم عضویت بابک زنجانی در اتاق بازرگانی را تایید کردند.

بخشی از گفتگو با آنها به شرح زیر است:

یعنی تا به حال پرونده رانت در اتاق بازرگانی بررسی نشده است؟

بهزادیان: در کشور با حکم دادستانی یا خبر‌هایی که منتشر شده است، متهمانی مانند بابک زنجانی، امیرمنصور آریا، شهرام جزایری و… بوده‌اند که هرکدام از اینها چندین شرکت داشته‌اند. آیا کمیته انضباطی اتاق بازرگانی تا به حال به بررسی این‌ شرکت‌ها پرداخته است؟ یا به‌دلیل تخلفات و احکامی که دادستانی برای آنها صادر کرده آنها را اخراج کرده است؟ خیر.

‌پس بابک زنجانی که بزرگ‌ترین تخلف مالی کشور را انجام داده، هنوز عضو اتاق است؟

عدالتیان: بله، بابک زنجانی همچنان عضو اتاق بازرگانی است.

بهزادیان: اتاق بازرگانی باید مدل اقتصادی‌ای باشد که ما از آن برای آینده حرف می‌زنیم. براساس این مدل، باید همه فعالیت‌ها و بازار شفاف و عاری از رانت و فساد باشد. زمانی که در خود اتاق یک بازار رقابتی وجود نداشته باشد نمی‌تواند برای مبارزه با فساد در خارج از اتاق حرفی برای گفتن داشته باشد. اتاق بازرگانی باید نقش خود را به‌عنوان دیده‌بانی از بازار به‌درستی انجام دهد و ارتباط خود با تشکل‌ها و اعضای خود را ترمیم کند. همین موضوع باعث می‌شود اطلاعات زیادی در اختیار اتاق بازرگانی قرار گیرد. اتاق نیز می‌تواند از طریق بخش حقوقی خود پیگیری‌های لازم را انجام دهد. همچنین از طریق کمیته انضباطی متخلفان را مورد تنبیه قرار دهد و همچنین ‌می‌تواند این اطلاعات را منتشر و اعلام کند و… .اتاق بازرگانی همچنین می‌تواند نهاد‌های مدنی و تشکل‌ها را مورد حمایت حقوقی و اقتصادی قرار دهد. بخشی از رانتی که در فضای اقتصادی ایجاد شده به این دلیل است که ما بخش خصوصی را بی‌پناه در جامعه رها کردیم.