تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۲۱:۴۳:۴۲
کد مطلب : 77435

«بازار شب» اجناس ته‌لنجی و پوشاک در آبادان گشایش یافت

با حضور جمعی از مردم و مسئولان، «بازار شب» کالاهای ته‌لنجی و پوشاک واقع در خیابان دبستان شهر آبادان گشایش یافت.

 

به گزارش عصر آبادان، شهردار آبادان ظهر امروز در آئین افتتاح بازار شب اجناس ته‌لنجی و پوشاک در این شهر اظهار کرد: کار احداث این بازار از ابتدای سال جاری در دستور کار شهرداری، اتاق اصناف، نیروی انتظامی و دادستانی آبادان قرار گرفت.

محمودرضا شیرازی از این اقدام به عنوان یک کار بین بخشی مطلوب و درست در جهت ساماندهی دستفروشان یاد کرد و افزود: تجمع بی‌ضابطه و غیرقانونی دستفروشان در خیابان‌های اصلی همچون خیابان امام خمینی(ره) و چهار راه امیری و سایر نقاط هسته مرکزی شهر مشکلاتی  فراوانی را برای عموم ایجاد کرده بود.

وی اضافه کرد: سوای از مسائل شرعی این اجتماع تنگاتنگ دستفروشان در خیابان امام که مانع از عبور درست مردم از این خیابان شده بود، موضوع آتش سوزی در مجتمع کادوس چهار نیز زنگ هشداری برای همگان بود.

شهردار آبادان تصریح کرد: اگر مهار آتش سوزی مجتمع تجاری کادوس چهار ممکن شد به آن دلیل بود که حادثه در ساعات اولیه صبح درست زمانی که هنوز هیچ دستفروشی آنجا بساط نکرده بود، رخ داد و نیروهای آتش نشانی توانستند با صرف زمان چهار دقیقه خود را به محل برسانند و به اطفای حریق بپردازند.

شیرازی یادآور شد: اگر این حادثه خدای ناکرده در ساعتی دیگر و با توجه به حجم گسترده کسانی که در این خیابان بساط می‌کنند رخ می داد به طور قطع تلفات گسترده جانی و مالی در برداشت.

* بساط کردن در خیابان‌ها ممنوع است

وی گفت: بنا به دستور صریح قضایی، هرگونه دستفروشی در خیابان‌های مرکزی شهر و سایر نقاط کم عرض و یا دارای بافت متراکم، ممنوع  است و بر این اساس به هیچکس اجازه بساط کردن داده نمی‌شود.

شیرازی افزود: به لحاظ قانونی شهرداری وظیفه دارد تا با دستفروشان (سد معبر) که برای عموم ایجاد درد سر می‌کنند به شکل قانونی و جدی مقابله کند.

شهردار آبادان در ادامه عنوان کرد: موضوع نیاز مردم به کسب و کار را می‌دانیم اما این کسب و کار نباید  سبب بروز مشکلات و معضلات حاد در سطح شهر شود.

وی تصریح کرد:  از آنجایی که برخی از دستفروشان امکان دریافت غرفه برایشان ایجاد نشد لذا از سرمایه گذار بازار شب کالای ته لنجی خواسته شده تا تعدادی غرفه دیگر را نیز ایجاد و در اختیار آنان قرار دهد.

شهردار آبادان یادآور شد: همچنین از معاونت خدمات شهری شهرداری آبادان خواسته‌ایم تا به منظور کمک به آن دسته از دستفروشان فاقد غرفه که اکنون امکان دسترسی به غرفه برایشان وجود ندارد محلی را در خیابان‌های گمرک و بندر(حاشیه هسته مرکزی شهر) که فاقد واحد تجاری است در نظر گرفته تا آنها بتوانند در این مکان‌ها به عرضه کالاهای خود بپردازند.

شیرازی با اشاره به اینکه زمین ساخت این بازار را نیروی انتظامی در اختیار شهرداری قرار داده است، گفت: در این بازار ۱۸۵ غرفه ایجاد شده که با پیش بینی‌های انجام شده این تعداد در روزهای آتی به ۲۲۴ غرفه بالغ می‌شود.

* اختصاص یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان توسط بخش خصوصی و ۵۰۰ میلیون تومان توسط شهرداری

وی افزود: برای ساخت این بازارچه مبلغ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان توسط بخش خصوصی و ۵۰۰ میلیون تومان نیز توسط شهرداری هزینه شده است.

شهردار آبادان اظهار کرد: از شش ماه پیش همکاران ما در منطقه یک شهرداری آغاز به شناسایی دستفروشان خیابان امام کرده و از آنان خواست تا نسبت به ثبت نام خود برای دریافت غرفه جهت کار اقدام کنند که متأسفانه این موضوع از سوی بسیاری از افراد جدی تلقی نشد و امروز بابت در اختیار نداشتن غرفه گلایه‌مندند.

شیرازی تصریح کرد: در دوره جدید بازسازی شهر آبادان در چند سال اخیر کارهای بسیار خوبی به انجام رسیده که از جمله آنها می‌توان به ساماندهی بازار دستفروشان در منطقه ذوالفقاری اشاره کرد.

وی در پایان با قدردانی از تمام کسانیکه در ایجاد این بازار با شهرداری همکاری داشتند، یادآور شد: سرویس‌های بهداشتی و سایر امکانات مورد نیاز یک خریدار در این مکان مهیا شده و تعدادی صندلی پارکی نیز توسط شهرداری منطقه یک برای استراحت مراجعان در این بازار نصب می‌شود.

  منبع: فارس