تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۶:۵۶:۴۷
کد مطلب : 58353

بازداشت قاتل خرس‌های قهوه‌ای دنا +عکس

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد از دستگیری شکارچی سابقه‌دار حیات وحش در پارک ملی دنا خبر داد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد از دستگیری شکارچی سابقه‌دار حیات وحش در پارک ملی دنا خبر داد.

جمشید عبدی‌پور با بیان اینکه از حدود دو هفته پیش یک گروه از شکارچیان غیرمجاز در ارتفاعات دنا در منطقه میمند اقدام به تیراندازی و ایجاد ناامنی کرده بودند، اظهار کرد: پس از اطلاع محیط‌بانان پارک ملی دنا، سه محیط‌بان به منطقه مورد نظر اعزام شدند و با مشاهده شکارچیان اقدام به دستگیری شکارچیان کردند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد افزود: با توجه به اینکه شکارچیان ۶ نفر بودند و در بالادست محیطبانان قرار داشتند و به قصد کشت به سمت محیط‌بانان شلیک می‌کردند، عملیات متوقف و متخلفان از محل گریختند.

وی تصریح کرد: روز گذشته و در هنگام گشتزنی، محیط‌بانان در همان منطقه دو شکارچی غیرمجاز در ارتفاعات دنا مشاهده شده و طی یک عملیات غافلگیرانه موفق به دستگیری آنها شدند.

وی عنوان کرد: دو متهم دستگیر شده پس از تکمیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شده و در جریان بازجویی به شکار خرس قهوه‌ای در پارک ملی دنا اعتراف کردند.

عبدی‌پور گفت: در جریان بازجویی‌ها، شکارچیان هویت همدستان خود را نیز فاش کردند که با دستور مقام قضایی حکم جلب سایر متهمان نیز صادر شد.

زئیس یگان حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه این افراد پیش از این نیز چندین بار مبادرت به شکار حیات وحش کوه دنا از جمله خرس‌های قهوه‌ای و کل و بز کرده بودند، گفت: دستگیرشدگان از شرورترین و خطرناک‌ترین شکارچیان و ساکن دشتک لردگان هستند که تا کنون چندین بار با محیط‌بانان پارک ملی دنا درگیر و چند بار نیز دستگیر شده بودند.

قاتل خرس‌های قهوه‌ای دنا دستگیر شد +عکس
تصویر کشف شده از تلفن همراه
قاتل خرس‌های قهوه‌ای دنا

وی با اشاره به اینکه این افراد تا کنون چندین بار دستگیر و با مدارک مستند تحویل مراجع قضایی شده‌اند، ابراز کرد: متاسفانه به رغم جرائم سنگینی که آنها مرتکب شده‌اند ولی به دلیل اطاله دادرسی‌ها و احکام ناچیزی که برای آنها در نظر گرفته شده، این افراد همچنان اقدام به شکار غیرمجاز می‌کردند.

عبدی‌پور با بیان اینکه جرائم در نظر گرفته شده برای این اشرار و نوع سلاح‌هایی جنگی غیرمجاز که با همراه آنها کشف و ضبط شده است، هیچ تناسبی ندارد، گفت: مراجع قضایی همکاری خوبی با محیط زیست داشته‌اند ولی در مورد افراد سابقه‌دار و قاتلان حیات وحش باید احکام بازدارنده‌تر و قوی‌تری در نظر گرفته شود.

وی یادآور شد: در جریان درگیری‌های مسلحانه با این گروه شکارچی شرور و سابقه‌دار در طول یک ‌سال گذشته چهار قبضه اسلحه جنگی ژ۳، یک قبضه کلاشینکف، یک قبضه اسلحه تک‌لول و یک قبضه ام‌۱ و تعداد کثیری گلوله جنگی کشف و ضبط شده است.

رئیس یگان حفاظت محیط زست کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه این گروه شرور از کشتن انسان نیز هیچ ابایی ندارند، بیان کرد: افراد این گروه در یک سال گذشته امنیت منطقه حفاظت شده دنا را بر هم زده بودند و به همین خاطر از مراجع قضایی انتظار می‌رود بدون اغماض این افراد شرور را به سزای اعمال خود برسانند.

منبع: فارس