تاریخ انتشار خبر: ۲ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۱۳:۳۹:۰۷
کد مطلب : 26060

بازدید نماینده سازمان ملل و خانواده‌اش از مناطق عملیاتی جنوب+عکس

به همت جانبازان شیمیایی موزه صلح تهران، گری لوییس نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران به همراه همسر و دو دخترش به مدت دو روز از جبهه‌های نبرد آبادان و خرمشهر بازدید کردند.

بازدید نماینده سازمان ملل و خانواده‌اش از مناطق عملیاتی جنوب+عکس

به گزارش دانا، در این مسافرت و در اولین روز سفر، آقای گری لوییس و خانواده ابتدا از موزه جنگ خرمشهر بازدید کرده و ازچگونگی نبرد قهرمانانه  ۴۵ روزه خونین شهر  مطلع شده و سپس به مسجد جامع خرمشهر ویادمان شهدای شلمچه عزیمت کردند و از نزدیک با عملیات بیرون راندن بعثی ها از خاک کشور ایران آشنایی پیدا کردندو  سپس با حضور در شرکت صنایع دریایی خرمشهر ، مراحل ساخت سکوهای نفتی دریایی  برای فازهای مختلف عسلویه و پارس جنوبی توسط متخصصان ایرانی را مشاهده کردند.

در بعداز ظهر همان روز این هیأت به منزل ساده ملاصالح قاری از آزادگان نستوه رفته و پرسش‌هایی درباره ماجرای عجیب و حماسی (بیست وسه و آن یک نفر) که فیلم مستند آن را قبل از سفر مشاهده کرده بودند با ایشان مطرح کردند و سپس و در ادامه بازدید از جبهه‌های آبادان در زمان محاصره با روایتگری مکی یازع نویسنده کتاب (بچه‌های کفیشه) و مترجمی دکتر شهریار خاطری (ریاست انجمن دفاع از قربانیان سلاح‌های شیمیایی)، در محل کوی ذوالفقاری، جبهه‌های اروندرود و میدان مجسمه دریاقلی حضور پیدا کرده و در آخر و پس از آشنایی ضمنی با دفاع مردمی آن روزها در گلزار شهدای آبادان به جمیع شهدا این واقعه ادای احترام کرده و با خانواده شهید موسوی فرمانده اسبق سپاه خرمشهر به گفت‌وگو پرداختند.

بازدید از کارگاه ساخت درهای حرمین عسکریین (ع) برنامه انتهایی اولین روز از سفر به این منطقه بود.

در روز دوم سفر میهمانان با حضور در منطقه اروندکنار از چگونگی تاثیر جنگ در ایجاد فاجعه زیست محیطی و شوری آب و نابودی نخلستان‌ها مطلع شده و در ادامه در یادمان شهدا والفجر ۸  در روبروی منطقه فاو عراق حضور پیدا کرده و با چگونگی این نبرد آشنا شدند.

در بازدید از پالایشگاه آبادان نیز روند بازسازی این مجموعه و نقش بیادماندنی نیروهای آن در پشتیبانی همه جانبه از دفاع مردمی در اوایل جنگ توسط مهندس( مسلم رحیمی) ریاست پالایشگاه به اطلاع آنان رسید.

در بعد از ظهر، دیدار از تالاب شادگان و پروژه‌های مشترک سازمان ملل و دولت ایران برای احیا این تالاب از آخرین برنامه‌های بازدیدی این هیات به شمار می‌رفت.

گری لوییس و خانواده‌اش با حضور در صدا و سیمای آبادان، از تجربیات عجیب، شیرین و بیادماندنی خود در این سفر با مخاطبین ایرانی صحبت کرد که بزودی از شبکه خوزستان و شبکه سراسری (شما) پخش خواهد شد.

 

ادامه تصاویر….