تاریخ انتشار خبر: ۳ , آبان, ۱۳۹۵ | ۲۱:۵۲:۴۷
کد مطلب : 125485

بازی سیاسی دولت یازدهم با مهره‌های فرهنگی و اجتماعی/ فراموشی وعده‌های دولت تدبیر با سوق دادن مطالبات اقتصادی به موضوعات اجتماعی

دولت سعی می‌کند با سوق دادن افکار عمومی به ۳ وزارت خانه‌ای که وزرایش مجبور به استعفا شدند، مطالبات مردمی را از اقتصاد به موضوعات اجتماعی سوق دهد.

رهیاب، حدوداً ۱۶ ماه پیش محمود احمدی نژاد سفرهایش را آغاز کرد، سفرهایی که خیلی‌ها معتقد بودند سفرهای انتخاباتی است و رئیس دولت‌های نهم و دهم به دنبال حضور در رقابت انتخاباتی سال ۹۶ است. رسانه‌های حامی دولت اعتدال و اصلاح طلبان هم در بوق کرنا دمیدند که رقابت انتخاباتی برای ریاست جمهوری در سال آینده بین روحانی و احمدی نژاد است.

اصلاح طلبان یک روز از رد صلاحیت شدن احمدی نژاد حرف می‌‎زدند و روزی دیگر شایعه رد صلاحیت شدن حسن روحانی را مطرح می‌کردند. فضا کم کم داشت غبار آلود می‌شد؛ باز هم برخی‌ها گام برداشتند تا بین نیروهای خودی انقلاب فتنه کنند اما این بار فتنه‌ای بزرگ‌تر از فتنه سال ۸۸٫

رهبر معظم انقلاب اسلامی اما این فتنه را در نطفه خاموش کردند. ایشان در جلسه درس خارج از فقه خود گفتند: یک آقایی آمده پیش من، من هم به‌ملاحظه‌ صلاح حال خود آن شخص و صلاح حال کشور به ایشان گفتم که شما در فلان قضیه شرکت نکنید، ما این توصیه را به یکی از آقایان، به یکی از برادران کردیم. خوب، حالا این مایه‌ اختلاف بشود بین برادران مومن، یکی بگوید فلانی گفته، یکی بگوید نگفته، یکی بگوید چرا پشت بلندگو نگفته؟ خوب، حالا این هم پشت بلندگو.

این اظهارات مقام معظم رهبری سبب شد که احمدی نژاد از حضور در انتخابات سال آینده انصراف دهد. رئیس دولت نهم و دهم در نامه‌ای نوشت: ضمن تشکر از بیانات مهم حضرت عالی در جلسه درس خارج فقه مورخ پنجم مهرماه جاری، به استحضار می رسانم که در عمل به منویات رهبر بزرگوار انقلاب، برنامه ای برای حضور در عرصه رقابت های انتخاباتی سال آینده ندارم. پس از این بود که فضای دو قطبی سیاسی کشور تا حدی فروکش کرد.

دولت تدبیر که تا پیش از انصراف احمدی نژاد سرمایه گذاری ویژه‌ای برای افزودن به سبد رأی خود با استفاده از فضای سیاسی بود، حالا در میدانی دیگر قرار گرفته است. فراموش نشدن وعده‌های اقتصادی در زمان سکوت فضای سیاسی و انفعال در سیاست خارجه همه و همه بستری هستند که می‌توانند از سبد رأی دولت یازدهم در انتخابات سال آینده کاهش دهند.

اما دولت این بار فضای فرهنگی و اجتماعی را نشانه گرفته است، هدفی که شاید بتوانند با آن بدنه خاموش جامعه را همراه کنند و رأی بیشتری در آن کسب کنند. تغییر ۳ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش یکی از اهداف دولت برای سرپوش گذاشتن بر کم‌کاری‌های اقتصادی و سوق دادن مطالبات اقتصادی مردم به سمت مطالبات اجتماعی است.

معرفی سید رضا صالحی امیری، مسعود سلطانی فر و فخرالدین احمدی دانش آشتیانی برای ۳ وزارت‌خانه فرهنگ و ارشاد اسلامی ، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش ‏یکی از این گام‌ها است. دولت ۳ وزیری را به مجلس دهم معرفی کرد که پیش از این و در مجلس نهم نتوانسته بودند از نمایندگان ملت رأی اعتماد بگیرند.

یک کارشناس مسائل سیاسی درباره علت استعفای وزیر آموزش و پرورش می‌گوید: اختلاس ۸ میلیاردی از صندوق ذخیره ارزی فرهنگیان باعث حساسیت برخی نمایندگان مجلس و جامعه فرهنگیان شد و آقای فانی برای سرپوش گذاشتن به این مسئله و با توجه به رای نمایندگان به استیضاح استعفای خود را صادر کرد.

حسن هانی‌زاده با تاکید بر اینکه با وجود استعفای وزیر آموزش و پرورش دولت در برابر افکار عمومی جامعه باید پاسخگوی چنین اختلاسی باشد، می‌افزاید: متاسفانه دولت واکنشی به این موضوع نشان نداده است و نظارتی در این راستا وجود ندارد.

این کارشناس سیاسی درباره استعفای دیگر وزرای ارشاد و ورزش و جوانان بیان می‌کند: وزیر ارشاد به دلیل برگزاری کنسرت‌های مختلط و نیز صدور پروانه فیلمهای غیر ارزشی و وزیر ورزش و جوانان به دلیل کم‌کاری خود و واگذاری تیم های بزرگی که باید به بخش خصوصی واگذار می‌شد ولی نشد و به طور کلی ناتوانی در اداره امورات و مقابله با برخی جریانات حساس مجبور به استعفا شدند.

هانی زاده با اشاره به محقق نشدن وعدههای دولت در این سه سال اخیر می‌گوید: استعفای این سه وزیر تاثیری در سیاستهای دولت نخواهد گذاشت چرا که مشکل عمده ما اقتصاد است که دولت درصدد بود این مشکل را از طریق برجام و تعامل با امریکا حل کند که برجام هم موثر واقع نشد.

انتهای پیام/