تاریخ انتشار خبر: ۱۸ , آبان, ۱۳۹۴ | ۲۰:۵۰:۰۸
کد مطلب : 103319
جنجال داوری در لیگ دسته اول فوتبال کشور

بازی مساوی شد،داور کتک خورد /دو تصمیم مشکوک داوری در وقت های اضافه/ جریمه سنگین در انتظار فوتبال آبادان

عصر آبادان: تصمیمات مشکوک داور بازی صنعت نفت و پیکان در دقایق پایانی ، فضای استادیم تختی آبادان را متشنج کرد.

referees-janjal-2

به گزارش عصر آبادان : عصر امروز دوشنبه ۱۸ آبان در ورشگاه تختی آبادان، تیم های صنعت نفت رده ششمی و پیکان صدرنشین در ادامه رقابت های لیگ دسته اول فوتبال کشور به مصاف هم رفتند و در پایان به نتیجه مساوی ۲-۲ رضایت دادند.

در نیمه اول این مسابقه نماینده آبادان در دقایق ۲۴ و ۲۷  توسط پورمحمد و ذلیکانی توانست از میهمان خود پیش بیفتد و طولی نکشید که بازیکنان پیکان در دقیقه ۲۷ یکی از دوگل را جبران کردند تا نیمه اول با همین نتیجه(۲-۱) به سود صنعت به پایان برسد.

در آغاز نیمه دوم بر خلاف انتظارات این تیم میزبان بود که صاحب موقعیت صد در صد گلزنی شد که امین متوسل زاده مهاج صنعت نفت بعد از پشت سر گذاشتن دروازه بان حریف ، توپ را به تیرک عمودی دروازه پیکان کوبید تا شمار گل های صنعت در عدد ۲ باقی بماند.

در ادامه نیز هرچند فشار بازیکنان پیکان برای زدن گل مساوی بیشتر می شد اما دفاع منطقی و کم اشتباه زردپوشان آبادانی مانع از ایجاد موقعیت گلزنی برای حریف می شد و باز هم این تیم صنعت نفت بود که در ضد حملات ، خطرناک ظاهر می شد و می توانست در چند نوبت اختلاف خود با تیم صدرنشین را افزایش دهد و پیروزی خود را مسجل کند اما با بی دقتی مهاجمان ، یکی پس از دیگری به هدر رفتند.ئ

در دقایق پایانی مسابقه در حالی که تنها یک دقیقه به پایان وقت معمول مسابقه باقی مانده بود حمله بازیکنان پیکان از جناح چپ باعث شلوغی روبروی دروازه میزبان شد و سرانجام ضربه بازیکن پیکان به دست مدافع صنعت نفت برخورد کرد و داور که نزدیک به صحنه بود ، نقطه پنالتی را نشان داد و فضای استادیوم تختی ملتهب شد.بعد از این تصمیم داور ،هواداران ، بازیکنان و کادر فنی صنعت نفت اعتراض گسترده ای علیه وی راه انداختند و برای دقایقی بازی متوقف شد.

سرانجام مرتضی آقاخان بازیکن پیکان ضربه پنالتی را به گل تبدیل کرد و داور مسابقه ۵ دقیقه وقت اضافه اعلام کرد.

اما تصمیم بحث برانگیز داور در این مسابقه به صحنه پنالتی در دقیقه ۹۰  ختم نشد و آتش اعتراضات تماشاچیان و دست اندرکاران نماینده آبادان زمانی شعله ور شد که در دقیقه ۹۴ ، خطای مدافع پیکان بر روی مهاجم صنعت نفت ( پورمحمد ) از سوی داور نادیده گرفته شد.

سوت پایان بازی با نتیجه ۲ بر ۲ مساوی به صدا در آمد و التهاب در ورزشگاه تختی لحظه به لحظه بیشتر می شد.

بازیکنان صنعت نفت اولین افرادی بودند که در اعتراض به نحوه قضاوت ترابیان داور مسابقه به سمت وی رفتند.اما کارلوس مانوئل سرمربی پرتغالی صنعت به محض اتمام بازی به سوی بازیکنانش دوید و از آنها خواست به اعتراضات خود پایان دهند و به رختکن بروند.

باوجود پایان یافتن بازی اما تماشاگران ماندند و به شعار علیه تیم داوری ادامه می دادند.داور مسابقه نیز به همراه کمک های خود در وسط زمین ماندند تا پس از آرام شدن اوضاع بتوانند به درون رختکن بروند.

طی این دقایق عیسی زاده مدیرعامل صنعت نفت ، سرپرست این تیم و سایر مسئولان این باشگاه خود را به وسط زمین رساندند و اعتراض خود را بابت قضاوت وی اعلام کردند.

در این بین وجود افراد غیر مسئول در درون زمین ، اتفاقات بدی رقم زد و باعث شد داور مسابقه از دست یکی از آنها کتک بخورد.متاسفانه این رفتار غیر مسئولانه از سوی تماشاگران مورد تشویق قرار گرفت و لحظه به لحظه عرصه به داوران مسابقه تنگ تر می شد.

جالب اینجاست که یکی از معترضین به داور که سن وسال نسبتاً بالایی داشت بر اثر فریادهای ممتد و فشاری که متحمل شد به یکباره به زمین افتاد تا کادر پزشکی ورزشگاه ، به بالای سر وی بیایند.

بعد از گذشت چند دقیقه ، نیروهای انتظامی که کار امنیت ورزشگاه را بر عهده داشتند به درون زمین آمدند و با ایجاد حلقه حفاظتی ، تیم داوری را تا داخل رختکن همراهی کردند.هرچند پرتاب بطری و اشیاء از جایگاه نزدیک به نیمکت تیم میهمان متوقف نشد.

ضمن اینکه پس از گذشت حدود یک ساعت ، کماکان اعتراضات در بیرون ورزشگاه ادامه داشت و اعضای باشگاه پیکان و تیم داوری تحت تدابیر  انتظامی توانستند ورزشگاه را ترک کنند.

این رفتار زشت و زننده از سوی تعدادی تماشاگرنما و برخی افراد غیر مسئول که در اکثر بازی های خانگی تیم فوتبال صنعت نفت در جایگاه ویژه دیده می شوند می تواند تنبیهات جبران ناپذیری برای نماینده فوتبال آبادان در پی داشته باشد.

حالا همه منتظر گزارش داور و ناظر بازی می مانیم تا مشخص شود کمیته انضباطی اتفاقات ۱۸ آبان در ورزشگاه تختی آبادان را با چه احکامی مواجه خواهد کرد.

آنچه نباید از یاد برد این است که صنعت نفت در این بازی و تا قبل از اعلام ضربه پنالتی ، موقعیات پرشمار گلزنی را هدر داد در حالی که به آسانی می توانست نتیجه بازی را با اختلاف به سود خود به پابان برساند، به تساوی رضایت داد.همچنین تعویض های سرمربی صنعت نفت زهر حملات این تیم را گرفته بود و شرایط را یه سود حریف تغییر داد. لذا از انصاف نباید گذشت که علت نتیجه نگرفتن و عدم توفیق در یک پیروزی خانگی قبل از اینکه به عوامل بیرونی مانند داور مربوط شود ، به کم دقتی بازیکنان و اشتباهات فاحش کادر فنی این تیم بر می گردد.

این نکته را هم باید در نظر داشت که داور مسابقه در دقایق پایانی ، دو تصمیم مشکوک و بحث برانگیز گرفت که باعث شد جو ورزشگاه متشنج شود اما حتی در صورت احراز اشتباه تیم داوری ، از مسئولان و هواداران این تیم باسابقه و ریشه دار ، این رفتار غیرفرهنگی بعید به نظر می رسید.

حسین ترابیان داوری این بازی را بر عهده داشت و  آقایان حسن انتظاری و  بهزاد پناهی وی را کمک کردند. مهدی خانپور نیز داور چهارم مسابقه بود. علی صیدی نیز به عنوان ناظر داوری در کنار تیم داوری حضور داشت.

گفتنی است در پایان این هفته لیگ دسته اول ، تیم پیکان تهران به لطف تساوی دیگر تیم مدعی یعنی فجر سپاسی شیراز در بازی خارج از خانه خود ،  با ۲۹ امتیاز در صدر ایستاد و نماینده آبادان با یک پله نزول ، در مکان هفتم قرار گرفت.

 

 

leage_1_hafte_14 jadval_leage_1_hafte_14

 

 

  1. رضامرادی خواه می‌گه:

    جواد جان سایت وزین وخوبی دارید
    کاش این اتفاق برای این تیم ریشه دار اتفاق نمی افتاد
    امیدوارم مسئولان شهر آبادان باتوجه بیشتر به این تیم محبوب باعث شوند که به جایگاه اصلی خودش برسد