تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۱۴:۳۳:۵۱
کد مطلب : 43052

برای شکست داعش به ایران نیازمندیم

مشاور امنیت ملی سابق آمریکا گفت: آمریکا به تنهایی نمی تواند با حملات هوایی، تروریستهای داعش را نابود کند کشورهای مسلمان از جمله ایران نیز باید در این مسئله ایفای نقش کنند.

به گزارش  عصر آبادان، زبیگنیو برژینسکی در گفتگو با شبکه ی تلویزیونی سی ان ان در پاسخ به این پرسش که آیا دولت باراک اوباما باید وقایع اوکراین را تهاجم روسیه به اوکراین توصیف کند، گفت: آنچه که در اوکراین رخ می دهد یک عملیات نظامی است که علیه یک کشور همسایه صورت می گیرد. از این رو باید گفت که این اقدام روسیه تهدید جدی برای صلح است.

برژینسکی که هم اکنون مشاور و عضو هیئت امنای  مرکز مطالعات راهبردی و بین الملل است درباره ی نحوه تعامل کشورهای غربی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت: تردیدی نیست که آنچه در اوکراین رخ داده است ضربه ای بزرگ به بلند پروازی های شخصی و بین المللی ولادیمیر پوتین بوده است. منظور من از بلند پروازی های بین المللی این است که او می خواست چیزی مثل شوروی سابق را دوباره تاسیس کند و آن را اتحادیه ی اوراسیا بنامد و براساس حمایت کشور مهمی مثل اوکراین و بلاروس و دیگر جمهوری های سابق شوروی به قدرت برتر یا امپراطوری روسیه تبدیل شود. تصمیم اوکراین به تبعیت نکردن از این مسیر باعث ایجاد مشکلات جدی برای طرح های پوتین شد.
وی افزود:در طرف دیگر غرب وجود دارد. ما در غرب برای متقاعد کردن پوتین مبنی بر اینکه نمی تواند در این مسیر حرکت کند، کند عمل کردیم. ما باید زودتر عمل می کردیم و حمایت صریح تری از اوکراین می کردیم.اکنون اوکراین عملا خلع سلاح شده است. ما قصد داریم تسلیحات دفاعی را در اختیار اوکراینی ها قرار دهیم تا از آنها علیه تانک های مهاجم و توپخانه های مهاجم استفاده کنند.
زبیگنو برژینسکی گفت:هفته ی آینده ی اهمیت زیادی خواهد داشت یکی از علل کند عمل کردن ما این بود که بخش زیادی از ائتلاف ما در مورد میزان حمایت از اوکراین،دچار اختلاف بود.اکنون به طور فزاینده همه ی شرکای اصلی در ناتو و اتحادیه ی اروپا طرفدار اتخاذ یک موضع مشترک هستند.
وی افزود:انتظار می رود که اجلاس ناتو در ولز اعلام کند که ناتو به صورت فعال آماده است تا گام های ضروری را برای دفاع از امنیت جمعی خود بردارد.قطعا این مسئله در آینده ی نزدیک شامل نوعی تصمیم برای مستقر کردن دائمی نیروهای ناتو از جمله آمریکایی ها ، آلمان ها ، انگلیسی ها ، فرانسوی ها و حتی ایتالیایی ها در کشورهای بالتیک می شود. شاید هم در لهستان مستقر شوند تا روس ها بدانند که این کشور ها مثل اوکراین نیستند. برژینسکی در ادامه گفت:به نظر من باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا مواضع روشن و قوی در قبال تهاجم روسیه به اوکراین داشت اما ائتلاف را دراختیار نداشت. این ائتلاف بیش از بیست و پنج کشور دارد که ائتلافی پیچیده است. همه ی این کشورها دوست ندارند که به خود زحمت بدهند و کاری بکنند. این کشورها خشنود هستند که از محافظت آمریکا در ناتو برخوردارند. همه ی این کشورها آماده نیستند که بار را به دوش بکشند. مدتی طول می کشد تا این نیروها بسیج شوند. به نظر من چینی ها باید فعال تر شوند و به پوتین بگویند که اقدامات خود را متوقف کند.
وی درپاسخ به پرسشی درباره ی تروریستهای داعش  گفت: موضوع داعش بسیار پیچیده است. روشن است که ما نمی توانیم فرض کنیم که مسئولیت یکجانبه ی آمریکا برای حل این چالش کافی باشد اما در عین حال باید درک کنیم که دشمن،  آن چیزی نیست که نامش نشان می دهد. ما به دولت اسلامی فکر می کنیم اما آنچه که ما می بینیم یک دولت نیست بلکه مشتی افراد هستند که نقطه ی اشتراک آنها دیدگاههای افراطی است و تحت یک مدیریت واحد هستند اما  این مدیریت خیلی کارآمد نیست. داعش یک دولت نیست بلکه نوعی شورش سیار است که باید به طرق مختلف و متفاوت با آن برخورد کرد.عراقی ها  با داعش نبرد می کنند و شاید عراقی ها بتوانند در این زمینه با ما کار کنند. در سایر موارد شاید دیگران باید پیشتاز باشند. ما می توانیم به صورت غیر مستقیم از این کشورها حمایت کنیم . خلاصه  اینکه آمریکا به تنهایی نمی تواند از بالا با حملات هوایی این کار را انجام دهد بلکه باید دیگران و کشورهای اسلامی هم مسئولیت بیشتری داشته باشند از جمله اینکه ترکیه ، عربستان ، مصر وایران هم باید باشند. ایران یک کشور شیعه است. ما می توانیم هوشمندانه تر عمل کنیم.
منبع: واحد مرکزی خبر
انتهای پیام