تاریخ انتشار خبر: ۲۳ , آبان, ۱۳۹۵ | ۱۷:۰۱:۱۵
کد مطلب : 127081
حسن روحانی در خوزستان:

برجام اعجاب جهانیان را بر انگیخت/برجام یعنی یک فضای جدید، یعنی تنفس جدید

روحانی با بیان اینکه برجام یعنی فضای جدید، تنفس جدید و باز شدن دریچه و وارد شدن هوای جدید، گفت: باید از این فضا استفاده کرد و نباید بگوییم درها چگونه باز شد و این هوا برای چیست؟ این هوا برای این است که ما گام‌ها را سریع‌تر برداریم.

برجام اعجاب جهانیان را بر انگیخت/برجام یعنی یک فضای جدید، یعنی تنفس جدید

؛  به نقل از رهیاب، حسن روحانی دقایقی پیش برای افتتاح چند پروژه عمرانی و نفتی وارد خوزستان شد. رئیس جمهور در ابتدا پروژه‌های اتصال شبکه آب غرب به شرق اهواز را افتتاح می‌کند و پس از ان طریق ویدیو کنفرانس پروژه آبرسانی به شهرها و روستاهای دشت آزادگان را افتتاح می‌‎کند.

بازدید از پروژه لایروبی اروندرود، افتتاح چند پروژه نفتی، افتتاح سامانه کنترل ترافیکی راه آهن تهران – اهواز و افتاح ساختمان پایانه مرزی شلمچه از دیگر برنامه‌های رئیس جمهور در این سفر یک روزه است.
دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در این سفر یک روزه حسن روحانی را همراهی می‌کند.
روحانی در فرودگاه اهواز: وضعیت پروژه‌های مصوب دولت یازدهم در خوزستان امروز بررسی می‌شود
حسن روحانی در بد وود به اهواز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: نخستین هدف از این سفر یک روزه بررسی روند اجرایی و پیشرفت طرح‌های مصوب در سفر قبل به خوزستان است تا با مشاهده و بررسی مشکلات روند اجرایی آنها را تسریع کنیم.
رئیس جمهور افزود: سفر زائران اربعین به عتبات عالیات در روزها گذشته آغاز شده و با حضور در شلمچه قرار است پایانه مرزی جدید به بهره‌برداری برسد تا زائران نسبت به گذشته سفر راحت‌تری تجربه کنند.
وی با اشاره به اهمیت مسئله آب شرب در خوزستان گفت: پروژه آبرسانی به شرق اهواز و دشت آزادگان نیز در این سفر به بهره برداری می‌رسند.
روحانی با اشاره به بهره‌برداری از ۲۰۰هکتار از زمین‌های کشاورزی در طرح ۵۵۰ هزار هکتاری عنوان کرد: روند اجرایی این طرح امروز بررسی می‌شود و چند پروژه در حوزه راه آهن و حوزه نفتی نیز به بهره برداری می‌رسد.
طرح آبرسانی از غرب به شرق اهواز به بهره‌برداری رسید 
روحانی خوزستان پروژه آبرسانی غدیر

طرح آبرسانی از غرب به شرق اهواز در غالب پروژه غدیر در ساعت ۱۰ و ۲۵ دقیقه صبح یکشنبه ۲۳ آبان‌ماه با حضور حسن روحانی به بهره‌برداری رسید.

سامانه کنترل ترافیک منطقه جنوب ساعت ۱۱ امروز یکشنبه با حضور رییس‌ جمهوری در ایستگاه راه‌آهن اهواز افتتاح ‏شد.‏

 با حضور رییس جمهوری در منطقه نفتی غرب کارون؛ طرح توسعه میدان نفتی یادآوران افتتاح شد.
برای توسعه میدان نفتی یادآوران، اعتباری بالغ بر ۲٫۹ میلیارد دلار هزینه شده است که در ابتدا تولید ۸۵ هزار بشکه ای، هدفگذاری شده بود که این میزان در حال حاضر به ۱۱۵ هزار بشکه رسیده است .رییس جمهوری همچنین از اتاق کنترل و پالایشگاه بازدید کرد.

برجام اعجاب جهانیان را بر انگیخت/برجام یعنی یک فضای جدید، یعنی تنفس جدید

حسن روحانی امروز در مراسم بهره‌برداری از چند پروژه نفتی اظهار داشت: دولت و مجلس زحمات زیادی برای به ثمر نشستن برجام کشیدند و افتخار بزرگ آن برای ملت است. بعد از آن مقطع وزارت‌خانه‌های دیگر باید بار اصلی را به دوش می‌گرفتند و وزارت نفت سهم زیادی داشت.
وی با بیان اینکه برجام یعنی فضای جدید، تنفس جدید و باز شدن دریچه و وارد شدن هوای جدید، گفت: باید از این فضا استفاده کرد و نباید بگوییم درها چگونه باز شد و این هوا برای چیست؟ این هوا برای این است که ما گام‌ها را سریع‌تر برداریم.
رئیس‌جمهور گفت: برجام اعجاب جهانیان را برانگیخت و بعد از برجام اولین اعجاب در صنعت نفت ایجاد شد. خیلی‌ها گمان می‌کردند که ما در ظرف چند ماه به تولید زیاد نفت برسیم و همه گفتند که ما فکر نمی‌کردیم در یک دوره کوتاه شرایط ما در صنعت نفت نسبتاً به قبل از تحریم بازگردیم.
وی با بیان اینکه برخی می‌گویند ما می‌توانیم کارهای بزرگ کنیم، بیان کرد: در این موضوع شکی نیست و ما از عظمت مدیران و کارکنان مطلع هستیم اما در دنیای امروز باید از جهان علم استفاده کنیم و بهره‌برداری کردن از سرمایه جهان یک مزیت است.
روحانی عنوان کرد: ما برای افزایش استخراج نفت به سرمایه و تکنولوژی نیاز داریم؛ ما سرمایه محدود داریم و باید جذب سرمایه کنیم. ما باید تکنولوژی‌مان به حدی برسد که بتوانیم ظرفیت استخراج و بازیافت را افزایش دهیم.
وی با بیان اینکه ما به دنبال استفاده بلندمدت از چاه‌های نفت هستیم، افزود: برای این کار ما نیاز به تکنولوژی داریم و خواست ملت ایران این است که از فضای امروز برای جذب سرمایه و فناوری در جهت توسعه کشور و اشتغال جوانان استفاده کنیم.
روحانی با بیان اینکه بزرگ‌ترین معضل پیش روی ما اشتغال نسل جوان تحصیل‌کرده است، اظهار داشت: برای این کار نیاز به فناوری و سرمایه است و یکی از منابع مهم در جذب سرمایه و علم صنعت نفت است.
وی گفت: برای آبادی استان خوزستان باید از منابع به‌درستی استفاده کنیم و برای محیط‌زیست باید از فن‌آوری جدید استفاده کنیم. ما با بهره‌برداری از تکنولوژی و سرمایه جدید می‌توانیم از محیط‌زیست سالم‌تر بهره ببریم.
وی با بیان اینکه چهره منطقه نفتی باید چهره رحمت باشد، افزود: چهره خشن صنعت در یک منطقه یعنی دود در چشم مردم است اما توسعه‌ای وجود ندارد اما اگر مردم دیدند که روستاها سامان یافتند، بیمارستان و مدرسه ساخته شد، و از محیط زیستی سالم و اشتغال پایدار بهره بردند، به آینده امیدوار می‌شوند.
وی افزود: مردم ساکن در اطراف مناطق نفتی از حقوق نفت باید برخوردار باشند و اولویت‌ها در استخدام باید مربوط به نیروهای نفتی باشد. هرچند همه ما یک ملت هستیم اما اگر مردم در جایی زحمتی کشیدند باید از بهره آن هم استفاده کنند. مردم باید استفاده از این نعمت را احساس کنند و برای آن‌ها اشتغال ایجاد شود.
بهره برداری از پالایشگاه آزادگان شمالی و طرح انتقال آب شرب به دشت آزادگان آغاز شد
 افتتاح طرح‌های توسعه نفتی غرب کارون، شامل آزادگان شمالی و جنوبی، یادآوران و یاران شمالی می‌باشد که ظرفیت تولید نفت کشور را  ۳۰۰ هزار بشکه افزایش می دهد.
این حوزه مشترک با کشور عراق، توانایی تولید تا یک میلیون بشکه نفت را دارد.
همچنین انتقال آب شرب به دشت آزادگان با اعتبار بالغ بر ۲۲۰ میلیارد تومان در ۷ شهر و ۵۰ روستا از طرح غدیر مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
این طرح ظرفیت آب‌رسانی به ۲۳۰ هزار نفر از مردم این منطقه را دارد.
ادامه دارد…