تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , خرداد, ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۹:۲۱
کد مطلب : 31198

بررسی فعالیت های پیدا و پنهان یک جریان خاص در طبقه دوم ساختمان پارمیدا در آبادان / هزینه ی گزاف کافه فرهنگ از کجا تامین می شود؟

هزینه طراحی شیک و میلیونی داخل کافه سوالات زیادی را در خصوص حامیان مالی آن بوجود می آورد.

به گزارش عصر آبادان به نقل از موج چهارم چند روز پیش خبری مبنی انتخاب اعضای کمیته فنی فرهنگی و هنری شهرداری آبادان توسط محمدرضا خالقی زاده معاون فرهنگی- اجتماعی شهرداری منتشر شد که به گفته وی این کمیته وظیفه  تصمیم‌سازی و چکش‌کاری فعالیت های فرهنگی آبادان را بر عهده دارد.

پیش تر محمود رضا شیرازی در جلسه معارفه خالقی زاده با اشاره به شاخص های انتخاب وی عنوان کرده بود: انتخاب یک چهره فرهنگی بی طرف که به جریان های موجود در آبادان وابسته نباشد کار ساده ای نیست و (…) با رایزنی و مشورت با کارشناسان و دلسوزان، فردی را انتخاب نمودیم که به هیچ جریانی در آبادان وابستگی نداشته باشد.

با وجود ادعای شیرازی مبنی بر انتخاب یک چهره بی طرف به عنوان معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری آبادان به نظر می رسد که خالقی زاده نه تنها چندان بیطرف عمل نکرده است بلکه با اندکی تحقیق متوجه می شویم که اکثر اعضای انتخاب شده برای کمیته فنی فرهنگی و هنری شهرداری از یک طیف سیاسی خاص هستند که در سایت خبری فیدوس و کافه کتاب شازده کوچولوی سابق و کافه فرهنگ فعلی در کنار یکدیگر بوده اند.

همچنین در حکم کمیته فنی فرهنگی و هنری شهرداری آبادان یکی از اعضا که مسئول کافه فرهنگ آبادان و هفته نامه ی (مسئله دار) یادگاری است و سمتی در این کمیته دارد،  به دلیل شغل خود به تهران نقل مکان کرده است و اساساً جهت هماهنگی امورات کمیته مذبور در آبادان نیست.

اما نکته ای که در این بین نباید مغفول واقع شود پرداختن به فعالیت ها و ماهیت ساختمان طبقه دوم پاساژ پارمیدا یعنی کافه فرهنگ آبادان است  که به محلی برای تجمع دانشجویان و فعالان اصلاح طلب اکثراً رادیکال تبدیل شده است و در قالب اقدامات فرهنگی  نظیر شعر خوانی، نقد فیلم، خیام خوانی و … اقدام به سازماندهی، تربیت و استفاده از نیروهای همفکر خود می نماید.

بنابر تحقیقات صورت گرفته هزینه اجاره بهای این واحد در منطقه امیری آبادان که از مناطق گران شهر است ، ۴۰ میلیون به عنوان پیش پرداخت و اجاره بهای ماهانه ۲ میلیون تومان است که با توجه به اینکه این مکان درآمدزا نیست قاعدتاً پرداخت چنین هزینه گزافی از جانب متولی این مکان که دبیر آموزش و پرورش است، امری غیر ممکن به نظر می رسد.

این هزینه در کنار طراحی شیک و میلیونی داخل کافه سوالات زیادی را در خصوص حامیان مالی این مرکز بوجود می آورد. البته به نظر می رسد حامیان مالی این مکان به اصطلاح فرهنگی می توانند مجموعه ای تلفیقی از گزینه های زیر باشند:

-برخی از نمایندگان اصلاح طلب آبادان

– برخی معاونت ها و اعضای هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد اروند

– برخی افراد در شهرداری آبادان

نکته دیگر اینکه علاوه بر عضویت اکثر اعضای کمیته فنی فرهنگی و هنری در کافه فرهنگ آبادان، این افراد در سایت فیدوس نیز در کنار یکدیگر مشغول به فعالیت هستند و بنابر اخبار رسیده ظاهراً مسئولان این سایت ارتباطات مالی خوبی با برخی مدیران منطقه آزاد اروند دارند.

به هر روی نکاتی که به نظر می رسد این است که اولاً اعضای کمیته فنی فراجناحی نبوده بلکه از اعضای یک طیف خاص هستند که در جاهای مختلف با یکدیگر سابقه همکاری و همراهی داشته اند، ثانیاً بحث حمایت مالی از کافه فرهنگ و اقداماتی که در قالب فعالیت های فرهنگی در آن انجام می شود نیز نباید مغفول واقع شود و باید در این زمینه شفاف سازی صورت پذیرد.

در پایان لازم به ذکر است که حساسیت روی مکان هایی نظیر کافه فرهنگ ها دلیل بر تضاد یا تعارض و تقابل با مباحث فرهنگی نیست بلکه توجه به این نکته است که تجربه سال های گذشته نشان داده است که گروهی در قالب مکان هایی نظیر فرهنگسراهایی که در دوران دولت سازندگی و شهرداری کرباسچی در تهران افتتاح شد، تیشه به ریشه فرهنگ کشور می زنند.

«عصر آبادان» این آمادگی را دارد  تا در صورتی که هر یک از افراد مطروحه در یادداشت بالا، انتقادی به مطلب نگاشته شده داشته باشند آن نقد را منتشر نماید.

 1. ایمان می‌گه:

  به نظرمن شمااول هویت این سایت رومشخص کن که ازکجاداره ساپورت میشه،مدیرش کیه،شفاف سلزی کنیدبعدبیایدنقدراه بندازید.ضمنامن تعجب میکنم یعنی این دولت خیلی کمترازاحمدی نژاد داره فعالیت میکنه

 2. امین می‌گه:

  با سلام
  زده باد مردم دزفول ابادانی ها بهترین مدیران دزفولی هستند مثل اقای شیرازی قدر او را بدانید

 3. تارا می‌گه:

  بعد از روزنامه‌های زنجیره ای اصلاحات حالا فعالیت سایتهای زنجیره ای اصولگرا رو هم شاهدیم! اروند آنلاین و عصر آبادان آبشخور فکری مشابه دارند!

 4. غفاری می‌گه:

  زنده باد شهردار زنده باد معاون فرهنگی و زنده باد کورش کبیر کورش کرم پور

 5. سیمرغ می‌گه:

  من از راست و دروغ مسائلی که نوشته اید خبر ندارم. به دنبال کشف اسپانسر مالی و عقیدتی و سیاسی چنین مکانهایی هم – به فرض وجود – نیستم . ولی بعنوان کسی که چپ وراست را به رسمیت نمی شناسد و بجز ولایت امر سیدعلی خامنه ای هیچ افتخار و وابستگی ندارد، از شما تقاضا دارم بجای طرح اینگونه مسائل خاکستری و خلط راست و دروغ که کمکی هم به بهتر شدن اوضاع نمی کند ، به دنبال طرح این پرسش باشید و خبرنگارانتان ، تیم تهیه کننده بسته های محرمانه تان و … را به سه نهاد مهم فرهنگی شهر یعنی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، حوزه هنری و اداره میراث فرهنگی و گردشگری گسیل کنید که ” چرا نشستهای فرهنگی و هنری ، در نهادهای رسمی نامبرده شکل نمی گیرد و ادارات مورد اشاره از گستردن چتر حمایتی-نظارتی خود بر سایه علاقمندان فرهنگی شهر ناتوانند؟”
  لازم به ذکر نیست که در غیاب فعالیت موثر ادارات نامبرده است که یک کافه ناقابل ، می شود مرکز خبرساز فرهنگی! همچنین لازم به ذکر نیست که برگزاری نشستهای فرهنگی در یک مکان رسمی (مثل ادارات مورد اشاره) با هر درجه ای از آزادی ، به هر حال قائل به قانون و نظارتی است که این نشستها را از انحراف عقیدتی ، مالی ، سیاسی و اخلاقی دور نگه میدارد و حتی سیگار کشیدن هم قبیح شمرده می شود، اما وقتی ماجرا محفلی و کافه ای شد ، کار فرهنگی سالم خیلی سخت می شود.
  یک مطلب در انتها باقی مانده است:
  متوجه هستید که دانسته یا نادانسته ، عجب تبلیغ جالب و رایگانی برای این کافه کرده اید؟!

  اینها ظرافتهای کار رسانه ای است که متاسفانه شما رعایت نمی کنید.

 6. رضا می‌گه:

  همشهریان عزیز اینها همه اش زیر سر …است که از هر راهی جهت تبلیغات انتخابات مجلس از هسال قبل شروع کرده است این شهر کی صتحب بیدا میکند که ایشان را با دلت از شهر ابادان بیرون وبه دزفول وشوشتر هدایت کند …ابدان وابادانی تورو نمیخواهد حالا هر کاری که میخواهید بکنید ضمنا به اطلاع شهروندان عزیز میرساند تا زمان انتخابات هر مشکلی که دارید مستقیما با ….در میان بگذاریذ تا بعد از تیلیغات فراوان بر مشکل شما و وعده دادن ان را بصورت تبلیغی مرتفع اما حل نکند بهوش باشید واز همکنون …را ….دیگری در ابادان بدانیدو…….فعلا که شبانه در مساجد محلهای ابادان نیز متینگ میگذارد کجایند نمایندگان با عرضه ابادان و…………

 7. 1 می‌گه:

  منطقه آزاد تمام شد گیر دادین به کافه فرهنگ و شهرداری؟

 8. ناصر می‌گه:

  برخی از این افرادی که در این باصطلاح کافه نشسته اند کارمند برخی ادارات هستند پس حراست این ادارات چکار می کنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟